Tohle mě vždycky zajímalo - tmavě šedé kuřátečko s tupými konci větviček je asi jednoznačně Clavulina cinerea. Ale pokud má kuřátečko rozvětvené konce a světle šedou barvu, jak se potom makroskopicky rozliší Clavulina cinerea od Clavulina coralloides napadeného tou mikrohoubou, co ho barví našedo? (Nezpochybňuju vaše určení, jen se ptám, podle čeho je rozlišujete.) Každopádně, moc pěkná fotka.
Reagovať na správu
Tiež som sa nad tým pozastavil a sám neviem, ako presne takéto plodnice rozlišovať. Prečítal som rôzne popisy a môže mať aj cinerea takéto konce. Tu som vychádzal z toho, že hneď vedľa boli typické plodnice Clavulina cinerea. Táto plodnica na foto je dosť mladá, potom sa začne sfarbovať inak. Ale to zakončenie ,,rozkonárenia,, by aj mne mohol niekto vysvetliť
Reagovať na správu
Ešte by som doplnil, že rozlišovacím znakom pri takých ,,prechodových,, plodniciach by mohlo byť aj zvrásnenie vetvičiek plodníc. C. corraloides je hladká, alebo len jemne zvrásnená, pričom Clavulina cinerea je oveľa viac pozdĺžne zvrásnená. Je to vidno aj na fotke. Inak táto plodnica rástla asi 30 cm od plodnice, čo som pridal minule. Bola to veľká skupina v okruhu asi 3 metrov.
Reagovať na správu
Děkuju. Já jsem je loni našla poprvé, a vzhledově dost variabilní, takže je ještě nemám napozorované a neumím je rozlišit. Ještě jsem si vzpomněla, že v některém starém Mykologickém sborníku byl článek "Určujeme správně naše kuřátečka?" (nebo tak nějak, myslím že od O. Jindřicha), zkusím to v knihovně najít.
Reagovať na správu
to sa na to pozerá, super fotecka
Reagovať na správu
Ďakujem všetkým za komentáre
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.