Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Čo tak Rýdzik fialovomliečny..
Reagovať na správu
Tak to si trafila klinec po hlavičke. Najprv som si myslel, že je to R. fialovejúci, ale mlieko je horké. Fialovomliečny som si chcel lepšie preštudovať, ale ešte som sa k tomu nedostal. Takže si ho určila ty.
Reagovať na správu
Ďakujem za pomoc. Keď prinesiem z lesa viac druhov neznámych húb, popisy a určovanie mi zaberá veľa času a nedá sa to odložiť, lebo huby zavädnú a stratia niektoré znaky.
Reagovať na správu
moja skusenost je podobna - ked si ich donesiem "privela" tak je to dost otrocina to vsetko pospisovat a hlavne urcit
p.s. mam odskusane ze si ich necham v uzavretej krabicke s cerstvymi listami ci machom a vydrzia mi akoby cerstve dlhsie
Reagovať na správu
Môj problém je, že chodím do lesa väčšinou poobede a farby pri umelom osvetlení sú skreslené (pri popisovaní).
Reagovať na správu
Joži, dub a buk nejsou typičtí makorhizní parťáci pro Lactarius uvidus. Dle mě je toto spíše Lactarius luridus, nebo netypický Lactarius violascens.
Reagovať na správu
Ten rýdzik som fotil a určoval v r. 2008, keď som začínal s hubami. Podľa fotiek v atlase a popisu vo Funga Nordica, by mi to na Lactarius luridus celkom sedelo, len je asi dosť vzácny. Dnes by som ho už popisoval ináč a možno by to bolo jasné, takže dám na tvoj úsudok.
Reagovať na správu
Joži, to nebyla z mé strany výtka, ale jenjakési upozornění, které bylo dobře míněné.
Já jsem v roce 2008 neměl ani potuchy, že existuje více než 5 druhů rýdziků, ani jsem netušil, že existují lidé, kteří se houbami skutečně zaobírají a ještě navíc je fotí.
Tento druhy bych v tu dobu přešel se slovy "prašivka".
Vše má svůj vývoj.
S ohledem na biotop a i na mé nálezy, které mám v paměti, mi to nejvíce sedí právě na Lactarius luridus, proto jsem to sem uvedl. Pokud tedy chceš, přepiš si to. Já až takto razantně nikomu do fotek a uživatelských práv nezasahuji.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Jozef Pavlík
Čas a miesto:
24. 07. 2008, Vihorlatské vrchy, Snina, Štefkovo, 410 mnm.
Popis:
Rástli medzi bukom a dubom, pri pni smreka. Klobúk 50 mm, klenutý, zamladi s hrboľom, podvinutý, s vrstvou slizu, béžovohnedastý, v strede tmavší; hlúbik 20x75 mm, dutý (plný horkej vody od dažďa), belavý, na báze okrové fľaky; lupene husté, belavé s fialovohnedastými fľadmi, zbiehavé, na ostrí hladké; dužina belavá, pomaly fialovie, po čase (2 hod.) v hlúbiku vybledne; mlieko biele, fialovie aj mimo dužiny, horké, chuť horká.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Ing. Pete Nouzovský
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 119604; Zverejnené: 25. 07. 2008, Model:Canon PowerShot S5 IS; Clona:f/8.0; Čas:10/10s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:6000/1000mm
Zaradené:
Užitočné linky:
Ďalšie fotografie