zemežlč menšia
Centaurium erythraea Rafn
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Vzácny druh
Čas a miesto:
16. 07. 2011, Zlatno
Popis:
Zemežlč, pomenovaná podľa horkosti celej rastliny, je jednoročná až dvojročná, 20 - 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou. Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a lievikovitú červenoružovú korunu.
Kvitnutie: Zemežlč kvitne v letných mesiacoch od júna do septembra.
Výskyt: Rastie na slnečných lúkach, stráňach a rúbaniskách od nížin po subalpínske pásmo do nadmorskej výšky 1200 m. Keďže jej výskyt sa na mnohých miestach znižuje, čoraz častejšie sa pestuje zo semien. V prvom roku z koreňov vyrastú prízemné ružice listov, sadenice sa potom rozsadia do humusovej ílovitej pôdy s dostatkom vápnika. Na druhý rok rastliny kvitnú.
Zber a úprava: Zberajú sa vitnúce časti vňate v dĺžke asi 20 cm. Uprednostňuje sa zrezávanie alebo strihanie, aby sa rastliny nevytrhli aj s koreňmi. Z ponechaného koreňa a prízemnej časti rastliny s ružicou listov vyrastú ďaľšie kvitnúce stonky. Pri zbere treba na stanovišti vždy nechať dostatok rastlín na semeno.
Liečivé vlastnosti: Používa sa pri problémoch s trávením.(horčiny povzbudzujú vylučovanie tráviacich štiav, chuť do jedla, peristaltiku čriev), na zvýšenie imunity organizmu.
Príprava: Zápar pripravíme z jednej lyžičky posekanej drogy, ktorú zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať.
Zaujímavosť: Zemežlč je prastará liečivá rastlina. Zmienky o nej sa vyskytujú už v gréckych bájach, vyliečila kentaura, napoly človeka, napoly koňa. To sa odrazilo aj v jej vedeckom názve. Zemežlč je vraj prastarou magickou bylinou, jej dym vraj zaháňa hady a oberá čarodejnice o kúzla. Rastlina je veľmi citlivá na kvalitu podložia a preto býva indikátorom kvalitnej spodnej vody.
ZDROJ: herbár.org/databaza/26/16
Identifikácia:
Identifikoval Zuzana Kiso (medulienka)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 279202; Zverejnené: 16. 07. 2011
Zaradené:
Atlas rastlínZ našich lesov a lúk