baza chabzdová
Sambucus ebulus L.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedovatý druh
Čas a miesto:
16. 09. 2012, Hlohovec (SR)
Popis:
Baza chabzda je odporne páchnuca trváca bylina z čeľade zemolezovitých, ktorej pravidelné, väčšinou 5-cípe, biele, alebo (ružovkasté, červenkasté) kvety v plochých vrcholíkoch sa pri nepozornom zbere dajú ľahko zameniť za kvety bazy čiernej.
Má biely, plazivý podzemok, z ktorého na jar vyrastajú vždy nové výhonky. Sú to priame stonky s protistojnými nepárno pérovito zloženými podlhovastými listami. Listy sú zúbkované, široké 18cm a dlhé do 25cm. Na spodnej strane nápadne chlpaté a zubaté. Byľ je vysoká 50 - 200cm, priama a jednoduchá. V zime stonky odumierajú. Na konci stoniek rastú vrcholíky s kvetmi. Kvitne od júna do augusta.
Plody sú čierne kôstkovičky, bobule sladkohorkej a kyslastej chuti, ktoré krátko po zjedení vyvolávajú značné žalúdočné obtiaže. Chem. zloženie je podobné s bazou čiernou, na zber sa však neodporúča.
Rastie na okrajoch lesov, rúbaniskách, medzi krovím, pri cestách a rumoviskách, najmä v teplejších oblastiach.
Z tohoto druhu bazy sa zbiera hlavne koreň (na liečebné účely), prípadne i listy, a zrelé plody. Plody nesmú splesnivieť. Dobre usušené plody menia farbu na sivú.
Ľudové názvy: chabzda, chabzdie, zemská baza.
Tento druh sa radí medzi mierne jedovaté rastliny, kvôli obsahu kombinácií veľkého množstva látok. Obsahuje: horčiny, éterický olej, triesloviny, v koreni - saponíny, živicu ; v plodoch - organické kyseliny, kyanogénny glykozid a i. dosiať ešte neznáme látky. Droga z rastliny slúži ako diuretikum. Má liečivé i technické účinky. Tinktúra z koreňa osoží pri vodnatielke, likéry a kompóty z listov a plodov napomáhajú látkovej výmene. Zvonka (v liehovom výluku) slúi na natieranie pri bolestiach pohybového ústrojenstva, výťažok z koreňa podporuje vzrast vlasov.
Rastlina vo väčších dávkach znásobuje otravu. Čerstvé plody zapríčiňujú otravy najmä u detí.
popis otravy: studený pot, zrýchlený pulz, závraty, silné dávenie!, niekedy s pridruženým zvracaním a hnačkami.
Antidotum je tanín a aktívne uhlie.
Identifikácia:
Identifikoval Mgr. Martin Ochodnický (bleky)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 346282; Zverejnené: 17. 09. 2012