Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Aj táto huba má v mojom mykoživote svoju históriu. Keď som skôr ešte ako mladistvý zo zvedavosti listoval atlasy húb, tak ma zaujali chvály na jej chuťové kvality. Bol som odhodlaný ju aj nájsť. V mojich hubárskych počiatkoch som sa však sústredil, ako takmer všetci, na dubáky a na Východe aj tak ani borovíc veľa nie je. Neskôr, vo Zvolene, som ju náhodou našiel (ani presne nevediac, čo je to za hubu) a v hromade rôznych húb priniesol do súťaže na výstavu Huby, kde jej nález zaujal aj "porotcov", vtedy jedným z nich bol (a aj doteraz je) Stano Glejdura. Po jej identifikácii som sa v nadšení vrátil na približné miesto jej nálezu, ale už som nenašiel ani plodnicu. Nasledujúce asi 2 roky som sa ju snažil nájsť, aj na inej lokalite, ktorú mi odporučil Stano, ale bez úspechu. Neskôr som sa však dočítal, že to s jej „jedlosťou“ a vedľajšími účinkami nie je úplne jasné, tak už som ju až tak veľmi nechcel ochutnať. No a tento rok sa mi v rámci môjho asi pätinového podielu vychádzok určených na spoznávanie neznámych končín podarilo spozorovať niečo žlté v čiernej záplave padnutých listov osiky. No, a toť, „sviňúrka“ alebo „zelánka“, ako ju aj zovú...
Reagovať na správu
krasna huba, asi sa zacnem popri rydzikoch venovat aj cirovkam. tiez som nasiel jednu zaujimavu v Malej Fatre(este stale som ju neurcil) a popri listovani roznych ciroviek sa mi strasne zapacili. vizualne su krasne ako farebne, tak vyvinutostou. krasou sa podla mna vyrovnaju nielen stavnackam ale aj lucniciam. foto je trosku tmave, nedalo mi a upravil som ti ho - http://nahrejto.cz/files/m5d1j19e7avm7pc...
vyborne
Reagovať na správu
Vďaka, aj za upozornenie na svetlosť fotky. Mám to teraz ťažšie s úpravou fotiek. V robote mám nový monitor, ktorý je farebne úplne mimo a tak upravujem fotky doma, na notebooku, kde mám problém s nájdením ideálneho sklonu obrazovky a tým aj správnym odhadom svetlosti a tmavosti. Idem to skúsiť doladiť.
Inak, z číroviek a zvlášť šťavnačiek mám aktuálne podobný pocit - sú naozaj veľmi krásne, keď sa na ne mykofil pozorne pozrie.
Reagovať na správu
uz by bolo nacase si vysvetlit famu o farbach na monitoroch. nove monitory(a snad ani tie stare nie) farebne skoro nikdy nie su mimo(ani TESCOVE nie), problem je len v kontraste a jase a to vieme aky ma na farby vplyv. tu su navyse farby v poriadku, jas a trochu kontrast je zly.
ano, tak je. este aj plavky su krasne, len v tych sa tazko vyznat.
Reagovať na správu
Hm, v úprave fotiek si fakt macher. Tvoja verzia je oveľa lepšia. Aj si trocha priostril?
Reagovať na správu
paráda, aj diskusný príspevok
Reagovať na správu
Pre mňa je zážitok pozrieř si pekne nafotenú hubu na velkom monitore, keď som v Znojme. Zrejme aj úprava by na takom monitore bola jedoduchšia. Je to krásna huba, ale ešte som sa s ňou nestretol.
Reagovať na správu
pekne.. teda "svinurku" som este nikdy nenasla
Reagovať na správu
Má zaujímavú farbu,ešte som sa s ňou nestretol.
Reagovať na správu
Patrik, oni sa vraj akosi stále skrývajú a normálne sú dosť nenápadné a ťažšie nájditeľné. Ako je vidieť aj na fotkách v atlase, tak väčšina plodníc je zjavne ako keby vyhrabaná, pretože aj takto najčastejšie - pod hrubšou vrstvou borovicového ihličia - rastú. Ja som mal šťastie, že boli pod osikou a vietor trocha rozfúkal lístie.
Reagovať na správu
Poznám 3 lokality kde rastie v B.Bystrici táto zaujímavá huba.Je to vždy pod osikami,v tomto roku aj odfotená a uverejnená.Niektorí vyslovili podozrenie,že to nie je ona,tak som napísal,že ak ma presvedčia o opaku beriem to.Nenašlo sa nič,pretože je tak charakteristická,že nie je o nej možné pochybovať.Jedol som ju bez následkov,Záhoráci by museli byť dávno otrávení a tu sú.Pekná fotka inak.
Reagovať na správu
Veľmi zaujímavé informácie, Paľo. Zvlášť s tými osikami je to pre mňa veľmi zaujímavé. Nečudoval by som sa, keby sa zistili nové biotopy pre túto hubu ako pre akúkoľvek inú. Veľa opisov húb od nás je urobených len z blízkeho okolia BA. Aj napr. kučierka veľká je tam bežnou hubou, ale mimo tohto regiónu je oficiálne známa len jedna lokalita na SK!
Nič to, aj v tomto Tvojom prípade je tam neďaleko borovica. Je známe, že dosah koreňov stromov do 15 m je celkom bežný, takže naše dve dokumentované lokality pripúšťajú aj publikované fakty o vzťahu tejto huby k boroviciam, príp. ihličnanom. Ako tie Tvoje ďalšie dve lokality v tomto ohľade?
Hm, tá (ne)jedlosť sa týka asi hlavne citlivých ľudí a ľudí z národov, kde sa huby často nejedia. Ako napr. zo západnej Európy.
Reagovať na správu
2 lokality sú bez borovice a len 1 lokalita s borovicou.Tam kde nie je borovica rástlo v tomto roku 5 plodníc,na jednej nerástla vôbec a posledná neviem.Je to ďalej asi 3 km od Sásovej,ale určite poznáš,chodí tam Paľo Mathé a je to nad lomom Nemce,hore chodníkom,resp.lesnou cestou medzi borovicami asi tak 400 m. vľavo.asi 3 osiky a obďaleč sú borovice.
Reagovať na správu
Veľmi zaujímavé... Hm, tak túto lokalitu poznám, ale nikdy som tam nebol v tomto neskoro jesennom čase.
Reagovať na správu
Pekný nález a vydarený cvak
Reagovať na správu
Pekná huba. V dávnej minulosti som bola vedená k zberu len obmedzeného druhu húb, tak tie "nezberové" som si nevšimala. Dúfam, že ju v budúcej sezóne nájdem.
Reagovať na správu
Krásna je to čírovka, už sa teším keď ju aj ja niekedy nájdem
Reagovať na správu
krásny nález i foto
ja som ju v minulosti bežne na Záhorí zbierala na konzumáciu, ale po rôznych článkoch v novinách a diskusiach o jej jedlosti i na tejto stránke, som ju vyradila zo svojho jedálnička
Reagovať na správu
Ahoj Vlado, nějak jsem se při prohlížení fotek zatoulala k této Tvojí fotce a vybavilo se mi, co mi sdělil ing. Baier před dvěma dny na výstavě hub v Mělníce. Rád mne občas zkouší, jaké houby poznám a tentokrát mne zavedl k čirůvkám a zeptal se mne, jak se vyznám "v zelánkách". Nechápala jsem otázku a on mi vysvětlil, že pod osikami roste dvojník čirůvky zelánky, a to čirůvka osiková, která právě byla k vidění na výstavě a která je drobnější a s výraznějšími šupinkami na klobouku. Je možné, že i tohle bude ona, posuď sám.
http://web.natur.cuni.cz/cvsm/absML106.h...
Reagovať na správu
Fíha, Zdeni, veľmi zaujímavé. Pomaly sa ju chystám znova pozrieť, takže sa pokúsim ju správne určiť. Ďakujem veľmi pekne!
Reagovať na správu
Myslím si, že dnes som ju našiel aj ja, aspoň popis mi sedí podľa Hagarovho veľkého altasu a on tam uvádza aj zriedkavý rast pod osikami, bukmi a hrabmi. Ja som ich našiel na okraji hrabovo-bukového lesa.
Reagovať na správu
Verím, asi tu takých bude viac. Chystám sa čochvíľa pridať tohoročný môj nález a okomentovať to možno tu aj "verejne" na prvej stránke. Ešte si počkám, či Stano bude mať čas pozrieť sa na ňu aj mikroskopicky. Sám nejakú takú našiel asi pred 10-timi dňami.
Reagovať na správu
Pozrel som to, či som to nejako neprehliadol. Teda on tam píše o týchto ekologickýh podmienkach, len tento druh nevylišuje.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.