lesklokôrovka obyčajná
Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
13. 08. 2011, Kálnica (Považský Inovec)
Popis:
Táto jedna plodnica rástla vo svetlom dubovom lese na mieste, kde sa nachádzala skupinka borovíc. Veľkosť asi 5 cm.
Táto, svojim tvarom podivuhodná huba, spôsobuje menej intenzívnu hnilobu dreva, z čoho aj vyplýva, že ju možno nájsť na živom ale i odumretom dreve listnatých a taktiež aj ihličnatých stromov. Pre hubárov nemá praktický význam, pretože je nejedlá. No v Ázii je pre svoje liečivé účinky ľuďmi uctievaná už veľmi dlho, je to jedna z najstarších húb, ktorá má popísané liečivé účinky.
Klobúk dokáže dorásť približne do priemeru 15 cm. V mladosti má táto huba hrčkovitý klobúk a akoby stopkovitý tvar celej plodnice, pretože klobúk ešte nie je vyvinutý. Postupne sa klobúk mení na polkruhovitý, rôzne hrboľatý a vlnitý tvar. Už nie je hrčovitý, ale plochý (niekomu môže pripomínať aj tvar obličiek). Na povrchu je pokrytý lesklou vrstvou, sústredne pásikavý pestrými farbami, na okraji je bielej, postupne do stredu slabo žltej, žltooranžovej, oranžovej, oranžovočervenej, tmavo červenej, neskôr až gaštanovohnedej farby. Tieto farby vynikajú najmä vtedy, keď je plodnica mladá a svieža.
Rúrky sú okrovej farby, dlhé aj 2 cm. Póry sú drobné, okrúhle, v mladosti belavej, postupne krémovej až hnedastej farby.
Hlúbik býva vysoký až 15 cm, menej často je valcovitého tvaru, skôr nepravidelný, tvrdý, hrčovitý, pokrytý purpurovočervenou kôrou, ktorá sa leskne. U niektorých plodníc môže hlúbik aj chýbať.
Dužina je korkovitá, žltohnedej, postupne plavohnedej farby s nevýraznou vôňou.
Lesklokôrovku obyčajnú môžeme menej často nájsť na koreňoch, pňoch, ale aj pri bázach odumretých kmeňov dubov a občas aj na iných listnatých stromoch. Občas nepohrdne ani ihličnatým stromom. Dá sa nájsť aj v parkoch a v záhradách, často sa zdá, že rastie zo zeme.
Aj napriek tomu, že je to nejedlá huba, už v dávnej minulosti boli popísané jej liečivé účinky. V súčasnosti sa odporúča na liečenie viac ako dvadsiatich chorôb. Používa sa napríklad na zníženie krvného tlaku a má aj protinádorový účinok.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 296287; Zverejnené: 07. 10. 2011