Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Ta jest piękna!super
Reagovať na správu
Parádny nález, pekné foto, super popis
Reagovať na správu
Ďakujem. Taký pravý opis plodníc by som urobil inak, ale na to nemám veľmi čas. Skôr sa snažím nejako rozobrať problematiku oranžových jelenkoviek lebo čo literatúra, to iné informácie.
Reagovať na správu
vyborny nalez aj foto velmi pekne..popis sa mi tiez velmi paci
Reagovať na správu
Moc se mne to libi
Reagovať na správu
Moc pěkné. Máš i nálezy těch druhých dvou druhů?
Reagovať na správu
Nie je tam ani Hydnellum aurantiacum (a to tam kedysi bola, neviem kde sa stratila). Určenie Hydnellum auratile na Paľovej fotografii som s ním riešil tiež dnes, takže sú to čerstvé veci. Vzhľadom na nejednotnosť názorov v určovaní týchto druhov do atlasu nechcem zasahovať. Kompetentní môžu zvážiť či budú akceptovať argumenty autorít alebo moje.
Reagovať na správu
Ano, vím, že tam Hydnellum aurantiacum byla. Osobně si myslím, že by bylo nejlepší, kdyby sis vzal Bankeraceae na starost, protože s nimi máš hodně zkušeností. Kdybys navíc do atlasu doplnil podobné poznámky, jako tady uvádíš, bylo by to jen přínosem . Ale ani mně nepřísluší o tom rozhodovat...
Reagovať na správu
Pre oba inkriminovane druhy som vytvoril v zmysle IF v atlase polozky. V zmysle aktualnych poznatkov mi pride Marosov pohlad na "oranzove" druhy jelenkoviek ako najuspokojivejsi.
p.s. mozno je to aj preto ze obaja sme mali moznost mat v rukach cerstve plodnice
Reagovať na správu
Super, vďaka. Keďže neboli k tejto problematike doteraz žiadne výhrady, mal som to v pláne urobiť aj ja. Ale až budúci týždeň lebo teraz mám veľmi hektické a nabité obdobie povinnosťami.
Reagovať na správu
Krásna je.
Tieto huby, všetky druhy
mám veľmi rád.
Reagovať na správu
Rada som sa zacitala do vsetkych tvojich opisov Hydnellum. Vidiet, ze si do problematiky vnikol a najma ju vies dobre podat. V obr. OBR 410406 si uviedol pred dvoma rokmi, ze nemas vlastne skusenosti s Hydnellum aurantiacum, no ako vidim, za rok sa Ti ho prave na Liptove podarilo najst. Este tuknut Olda alebo Stana o polozku do atlasu, ale urcite to mozes dat sam ako mykolog.
Reagovať na správu
Ďakujem. Dlho som sa snažil nájsť nejaký optimálny názor k týmto oranžovým druhom jelenkoviek. Potreboval som vidieť čo najviac plodníc aby som si z toho spravil záver. Boli časy, keď som mal na tvorbu opisov oveľa viac času, teraz ich zatiaľ nerobím. O položke v atlase som písal vyššie Zdenke...
Reagovať na správu
Krásná fotka a výborný popis, toto stálo za přečtení. Děkuji za informace, zase jsem se dozvěděl něco nového. Dávám do vybraných.
Reagovať na správu
Vďaka. Ten "opis" by som vedel urobiť aj inak aby bol viac zaujímavejší a čitateľnejší. Tu som len vytiahol podstatné informácie, veľmi som sa s tým nehral.
Reagovať na správu
Opis je v pohodě, je tam vystihnuté vše dobře a srozumitelně. Osobně by mě asi ještě zajímala vůně, chuť a reakce na KOH u všech tří zmíněných druhů, pokud tam tedy jsou nějaké rozdíly...?
Reagovať na správu
Najdôležitejšie znaky v mojom chápaní som vytiahol do textu. Chuť je podľa môjho názoru neutrálna u všetkých a čo sa týka KOH, tak to ja beriem trochu s rezervou, málokedy sa mi tie reakcie potvrdili aj u makroskopicky jasne určiteľných druhov (možno som mal zlý roztok, neviem). Pre mňa je dôležité priniesť ľuďom také makroskopické znaky, ktoré sa dajú vypozorovať voľným okom, nech so sebou nemusia do lesa ťahať "chémiu", prípadne doma sedieť za mikroskopom pol dňa.
Reagovať na správu
Tak to je parádička.
Reagovať na správu
Teším sa, že vymazaný druh prichádza opäť do evidencie .
Mravenčia práca a nadobudnuté poznatky sa veľmi cenia .
Srdečne gratulujem aj ja .
Reagovať na správu
keď vidím tvoju fotku, vždy si spomeniem na tie krásne lesy na Liptove
Reagovať na správu
Výborne po všetkých stránkach.
Reagovať na správu
Zaujimave ze tymto hubam sa nevenuje tolko ludi (usudzujem z toho ze recentnych odbornych clankov je malo), pritom su dost atraktivne
Reagovať na správu
Tiež som podobného názoru. Myslím si, že je to spôsobené aj tým, že takmer všetky jelenkovité huby sú vzácne a nie každý má chuť ich hľadať a aj keď nájde, tak len minimum druhov, čo nestihne vyvolať záujem o tieto huby. Určite najlepšie sú na tom mykológovia zo Škandinávie, napriek tomu veľa článkov od nich nemám. V minulosti to ešte celkom išlo v Holandsku a v nedávnej minulosti v Česku. Vedel by som si predstaviť, že by som mal v rukách ďaleko viac odbornej literatúry, od ktorej by som sa mohol odraziť, ale už v to ani veľmi nedúfam, za posledných 5 rokov sa mi toho nepodarilo veľa zohnať.
Reagovať na správu
Vďaka. Ak si si všimol vyššie v mojom príspevku aj Paľo má zaujímavú jelenkovku, takže sa nám počet jelenkovitých húb na Liptove neustále rozrastá. Dnes som bol robiť deťom z ČR v Žiarskej prednášku, pobehal som miesta na P. nigrella a G. esculenta a čo do počtu či veľkostí nič moc... Ale spravil som im výstavku s 25 druhmi, bez toho by to nešlo. Dnes som našiel aj prvé 4 smrčkovce.
Reagovať na správu
Všimol,súhlasím s Vami sú tam jasné rozdiely.Pekne si našiel v žiarskej na to že je tam ešte snehu,záslužná činnosť s tými deťúrencami
Reagovať na správu
Výborná robota, ako vždy.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Maroš Peiger
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
23. 08. 2014, Liptov
Popis:
3 plodnice rástli v hustom machu v smrekovom lese na južne orientovanom svahu, cca 900 m n. m. Nová lokalita.
Pri určovaní oranžových druhov jelenkoviek je niekoľko nejasností. A tak ponúkam svoj pohľad na túto problematiku. Ide o druhy Hydnellum auratile, Hydnellum aurantiacum a Hydnellum floriforme. Dá sa povedať, že v minulosti boli rôzne synonymizované a aj dnes je pomerne ťažké si utvoriť obraz o tom, ako k určovaniu týchto druhov pristúpiť a ktoré z nich je možné uznať ako samostatné druhy. Dostupnej literatúry a dôveryhodných fotografií a určení je málo (aspoň pre mňa). Z môjho pohľadu je možné každý, z 3 uvedených druhov, považovať za samostatný druh. Pripájam krátke zdôvodnenie:
Hydnellum auratile - plodnice "živo" oranžové, mäsité, dužina tiež jasne oranžová, ostne väčšinou oranžové.
Hydnellum aurantiacum - plodnice tenké, nezriedka čiaškovité, klobúk lúčovito zvrásnený, môže byť pokrytý viacerými výrastkami, z väčšej časti je špinavooranžový až oranžovohnedý, len na okraji belavý s oranžovým nádychom, ostne najskôr biele, neskôr oranžovohnedé, hlúbik krátky, najskôr oranžový, v dospelosti až hnedý. Dužina hnedooranžová.
Hydnellum floriforme - plodnice mäsité a relatívne veľké, môžu byť až bochníkovité. Z väčšej časti na klobúku prevláda biela farba nad oranžovou. Hlúbik aj v dospelosti oranžový. Dužina je v hlúbiku oranžová, smerom do klobúka svetlooranžová a vonia výrazne múčne.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Maroš Peiger (M a r o š)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 514481; Zverejnené: 08. 04. 2015
Zaradené:
Ďalšie fotografie