Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
hmm, zaujimave. netusim co to je.
Reagovať na správu
Hmmm hodně zajímavá houba, netuším
Reagovať na správu
zaujímavé hubičky, to rastie na nejakej starej hube ?
Reagovať na správu
A nemohlo by to být opačně - že hostitel je ta šedá (třeba něco okolo Entoloma) a parazit ta malá hnědá??
Reagovať na správu
Něco mezi rovetkou cizopasnou a pýchavkovitou
Reagovať na správu
Takto to vyzerá skoro ako Flammulaster.
Reagovať na správu
Tak určite som to nechcel napasovať na konkrétny Flammulaster. Tých druhov môže byť viac, aj také, ktoré nepoznáme. Ten klobúk vyzerá, ako keby obsahoval sférocysty. No bude asi zbytočné triafať sa do rodov, keď nepoznáme mikroznaky.
Reagovať na správu
Psathyrella cf. globosivelata (sekcia Cystopsathyra)! Jedna z drobuliek, ktoré parazitujú na iných bazídiomycétoch. Treba overiť mikroskopicky. Príbuzná P. sphaerocystis rastie na truse. Pravdepodobne druhý nález pre SR a na celom svete zrejme tiež vzácna. Riskol som to a vyhľadal v nemeckom kľúči na rod Psathyrella druhy parazitujúce na hubách (pozri kľúč D http://www.vielepilze.de/selten/psat/key...). No a bolo to tam.
Typová položka je z roku 1986 z Nemecka, na discoverlife.org je jediná bodka - nález z pralesa "Udava" http://www.discoverlife.org/mp/20l?id=GB... a ešte to majú títo Taliani:
http://www.naturamediterraneo.com/forum/...
Prvý článok: Gröger, F. (1986). Eine neue Psathyrella-Art aus der Sektion Cystopsathyra. Zeitschrift für Mykologie 52 (1): 133-138.
Akoby zázrakom je verejný: http://www.dgfm-ev.de/sites/default/file...
Reagovať na správu
Super, Janko, to je trefa do čierneho, ďakujem a dúfam, že už zajtra pošlem exsikáty.
Reagovať na správu
Nevěděla jsem, že i mezi křehutkami jsou fungikolní druhy, super. Gratuluju oběma ke šťastnému nálezu a určení (byť zatím bez mikroskopie), a jsem zvědavá, jestli se podaří určit/potvrdit i hostitele.
Reagovať na správu
Ak by bol hostiteľom askomycét (Verpa) a nie bazídiomycét, bol by to celkom dobrý dôvod na článok.
Reagovať na správu
Neviem, či toľko vydrží smrčkovec od jari, alebo je to deformovaná morcheloidná forma inej huby, ale keby tam naozaj boli vrecká, bolo by to zaujímavé. Ešte som sa k položke nedostal, nabudúce sa na ňu spýtam. Dobre, že si plodnice opísal, to je na nezaplatenie.
Reagovať na správu
Potvrdila sa Psathyrella globosivelata, tým pádom asi druhá lokalita v SR. Výtrusy 6,75-8,75 x 3,5-4,5 µm, elipsoidno-valcovité, tmavohnedé, hladké, klíčny pór nezreteľný. Cheilocystidy fľašovité, často na vrchole hlavičkato rozšírené. Nepotvrdil sa hostiteľ Verpa bohemica, pletivo má totiž štruktúru bazídiomycétu. Či sa jedná o sklerócium, neviem posúdiť.
Reagovať na správu
Opravdu zajímavý nález. Vyšel nový článek o tomto druhu a je tam poděkování Jozefovi, je zajímavý: Daniel Deschuyteneer, Enrique Rubio & Pedro Zapico (2019) Psathyrella globosivelata (Gröger) Une rare espèce de la section Cystopsathyra, découverte en Belgique, et illustration d’une récolte réalisée en Espagne. Bulletin de l’Association des Mycologues Francophones de Belgique 2019/12
Jozefe, pokud bys tento druh znovu našel, mohl bys poslat exsikát i nám do Brna? Díky moc.
Reagovať na správu
Z článku mám radosť, ďakujem. Tu hubku som našiel len raz, ale presne si pamätám kde rástla a keď idem okolo tak ju hľadám, zatiaľ bezúspešne. Keby sa tam raz objavila, tak na vás budem myslieť.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Jozef Pavlík
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
09. 10. 2014, Laborecká vrchovina, Snina, kopec Širkáň, 310 m/m.
Popis:
Rástli v listnatom lese /čerešňa, jabloň, hruška/. Klobúk do 18 mm, klenutý až takmer plochý, poprášený až zrnitý, hnedastý, bledookrový až hnedý; lupene stredne husté, široké, široko pripojené, vystriedané kratšími lupienkami, najprv hnedasté, v starobe hnedé; hlúbik do 31x2,5 mm, valcovitý, dutý, hodvábne lesklý, belavý; dužina tenká, hnedastá, chuť mierna, vôňa nevýrazná; Hľuza, na ktorej huby rastú do priemeru 17 mm, sploštená, na povrchu zvrásnená, okrovohnedá až hnedá, na reze pripomína hubu s podvinutým klobúkom s hlúbikom.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Mgr. Ján Červenka (J. Č.)
Exsikát existuje
Ďalšie informácie:
ID: 491809; Zverejnené: 09. 10. 2014, Model:E-620 ; Clona:f/22.0; Čas:32/10s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:50/1mm (35mm ekvivalent: 100)
Zaradené:
Ďalšie fotografie