Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
vidíš keby si to nemikroskopoval tak je z toho Tulostoma fimbriatum a máš pokoj
Reagovať na správu
Pozeral som, či to nebude Tulostoma winterhoffii a to som pôvodne ani položku brať nechcel. A teraz ľutujem, že som vzal len dve.. Asi sa tam budem musieť niekedy vrátiť na kontrolu.
Reagovať na správu
No veď, koľko rôznych Tulostom sme našli a bez mikroskopie a najmä DNA analýzy sú vedené pod známymi názvami slovenských nálezov.
Rado, držím palce, nech sa Tvoj nález dourčí
Reagovať na správu
Ďakjem. Keď bude šanca, dám to na DNA. To je asi jediná spoľahlivá metóda u stopkovcov, je v nich veľa skrytých druhov.
Reagovať na správu
super, ja by som bral hocijakého
Reagovať na správu
Stopkovce zimné často rastú v kameňolomoch, najmä na vápenec či dolomit, ale nevyhýbajú sa ani vulkanitom. Ak tam nejaký starý nečinný lom máte, pozri sa do neho. Hľadaj na častiach porastených nižším machom, tam kde je len tenučká vrstva pôdy ktorá neuživí vyššiu vegetáciu Verím, že tam nejaké nájdeš. Iné druhy skôr v pieskovniach.
Reagovať na správu
Rado, ty na to jdeš moc vědecky ? stačí starej zasyflenej panel porostlej mechem a jsou tam tyhle potvory ? nebo par stříbrnejch smrků v parku a bum ho, zase tenhle xindl ? já už to ani nefotím ??
Reagovať na správu
No ja už sa to bojím dať pod mikroskop, že čo z toho zase vyleze Už aby sa dali kúpiť tie vreckové DNA analyzátory. Vložíš hubu a za chvíľu vieš, či má zmysel vyťahovať foťák.
Reagovať na správu
bravo, dobrá práce
Reagovať na správu
Velice zajímavé Rado!!!
Doufám, že se podaří určit.
Ps: toto nebude Tulostoma lloydii
Reagovať na správu
No je to voľačo divné, exoperídium sa mi zdalo skôr hyfálne, ale s istotou to povedať neviem. Pozeral som do Wright-a, tam to podľa kľúča nesedí na nič s hyfálnym exoperídiom. Naviac je pomerne veľký, v teréne som si najskôr myslel, že to bude Tulostoma squamosum, aj podľa odstávajúcich a zatočených šupín na hlúbiku u niektorých plodníc. Pôjdem tam na jar znova zobrať ich viac a potom zrejme ešte na jeseň či nebudú čerstvé kvôli exoperídiu.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Radovan Bednár
Čas a miesto:
29. 12. 2020, Malé Karpaty
Popis:
Asi 5 plodníc vyrastalo na prudkom južnom svahu nad cestou vo vápenitej pôde s rastlinnými zvyškami bohatej na humus. Výška plodníc cca 8 cm, ústie ako u Tulostoma fimbriatum a niektoré hlúbiky mali odstávajúce šupinky ako u Tulostoma squamosum. Má však úplne hladké výtrusy s krátkou sterigmou, 4,5-6 µ v priemere a občas vetvené kapilícium. Hladké výtrusy má u nás Tulostoma fulvellum, ale sú menšie a skôr kvapkovité či hruškovité. Nepodarilo sa mi zistiť typ exoperídia. Ak by bolo membránové, mohlo by sa jednať o Tulostoma lloydii. . Najbližšia obec: Kočín-Lančár. Lokalita: pod kostolom. Typ lokality: svah na okraji cesty. Substrát: vo vápenitej pôde. Nadmorská výška: 235 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Radovan Bednár (Rado)
Exsikát existuje
Herbár: zatiaľ RB
Ďalšie informácie:
ID: 779844; Zverejnené: 01. 01. 2021
Zaradené:
Ďalšie fotografie