jelenkovka voňavá
Hydnellum suaveolens (Scop.) P. Karst.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Nejedlá huba
Čas a miesto:
19. 07. 2014, Liptov (SZ)
Popis:
Jelenkovky patria medzi veľmi vzácne a vzhľadovo zaujímavé huby, ktoré potešia oko nejedného obdivovateľa pestrosti farieb a tvarov našich húb. Takýmto druhom je nepochybne aj Hydnellum suaveolens.
Klobúk:
Mladé plodnice sa vyznačujú bielym až slabo modrastým, jemne zamatovým klobúkom, ktorý môže byť viac či menej hrboľatý. U starších plodníc môže byť okraj klobúka slabo krémovo-biely až čisto biely, stred klobúka sa postupne sfarbuje do svetlohneda a je hrboľatejší, ako okraj klobúka. Klobúk dospelých plodníc môže dosahovať aj 10 cm.
Hlúbik:
Hlúbik je jemne plstnatý, predovšetkým u mladých plodníc svetlomodrý. Dospelé plodnice majú hlúbik špinavobiely až sivý, môžu sa na ňom vyskytovať aj modrasté farebné tóny. Klobúk a väčšiu časť hlúbika pokrývajú ostne, ktoré sú u mladých plodníc na modrom podklade modrasté až biele, na starších plodniciach sú krémovobiele až hnedasté.
Dužina:
Dužina sa po prerezaní plodnice vyznačuje výraznou anízovou vôňou. Na reze môžeme pozorovať jej zónovanie a farebné prechody smerom od hlúbika k okraju klobúka. V hlúbiku je dužina tmavomodrá, postupne sa smerom ku klobúku výraznejšie prejavuje striedanie zón modrej a modrobielej farby, ktoré sú vo vrchole klobúka sfarbené menej výrazne – striedanie svetlomodrej a bielej (až žltobielej) zóny.
Gutácia plodníc:
Na plodniciach jelenkovitých húb sa zriedkavo môžu objaviť dužinou vylúčené kvapky. Väčšinou sa s nimi môžeme stretnúť u mladých plodníc, u starších sa kvapky objavujú v menšom počte alebo úplne chýbajú. V čase dlhšieho sucha kvapky rýchlo zasychajú alebo sa ani nevylučujú. Jav vylučovania kvapiek na povrchu plodníc sa nazýva gutácia a je typický pre rod Hydnellum.
Gutácia plodníc druhu Hydnellum suaveolens bola zaznamenaná len u mladých plodníc, kedy sa na ich povrchu objavovali číre až svetlohnedé kvapky vylúčenej tekutiny. Tento jav nebol pri tomto druhu donedávna pozorovaný. Takisto u niektorých ďalších druhov rodu Hydnellum nebola doteraz gutácia plodníc pozorovaná čo však neznamená, že je úplne vylúčená.
Prehľad ďalších druhov rodu Hydnellum (jelenkovka), u ktorých bola počas môjho pozorovania zaznamenaná gutácia plodníc. Hydnellum caeruleum (jelenkovka modrastá) – hrdzavohnedé kvapky, Hydnellum geogenium (jelenkovka sírovožltá) - slabožlté kvapky, Hydnellum peckii (jelenkovka pálčivá) – typický zástupca rodu s červenými kvapkami, Hydnellum ferrugineum – (jelenkovka hrdzavohnedá) – červené kvapky.
Možnosť zámeny:
Druh Hydnellum suaveolens je svojim sfarbením a vôňou či farbou dužiny natoľko charakteristický, že pravdepodobnosť zámeny za iný druh je pomerne nízka. Napriek tomu sa zriedkavo nesprávne zamieňa s druhom Phellodon tomentosus (korkovec čiaškovitý). Dôvodom zámeny býva výrazná vôňa obidvoch uvedených druhov a prítomnosť ostnitého hymenoforu. Hydnellum suaveolens (jelenkovka voňavá) vonia výrazne anízovo, má niekoľkonásobne mohutnejšie plodnice s modrobielou zónovanou dužinou. Phellodon tomentosus vonia výrazne po korení maggi (typický znak pre rod Phellodon), má subtílnejšie, čiaškovité plodnice a nemá zónovanú dužinu.
Zámena je možná aj za druh Hydnellum caeruleum (jelenkovka modrastá). Tento druh však odlíšime prostredníctvom menej výraznej škoricovo-múčnej vôňe, oranžovo-modrej zónovanej dužiny a hľuzkovito zakončenou bázou hlúbika.
Ekológia:
Hydnellum suaveolens rastie počas leta a začiatkom jesene (jún-september) v smrekových lesoch. Počas pozorovania tohto druhu na viacerých lokalitách sa ukázal byť dobrým indikátorom zarastajúcich pasienkov vyšších polôh. Takisto preukázal najvyššiu odolnosť plodníc zo všetkých druhov rodu Hydnellum voči nedostatku zrážok. Terénnymi meraniami sa zistila indiferentnosť druhu voči pôdnej reakcii s ťažiskom výskytu na kyslých až mierne alkalických pôdach.
Od tohto roku sú na Liptove monitorované 3 lokality, kde sa tento druh vyskytuje. Všetky sú bývalými zarastenými pasienkami (ovce, kravy). Hojnejšie sa tento druh vyskytuje len na jednej z nich, na ostatných sa zvyčajne tvorí oveľa menej plodníc.
Je to vzácny druh ihličnatých lesov vyšších polôh a vyžaduje si zvýšenú pozornosť a pravidelný monitoring lokalít. Ako všetky druhy rodu Hydnellum, aj tento je nejedlý.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Maroš Peiger (M a r o š)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 477131; Zverejnené: 15. 08. 2014
Zaradené:
Atlas húbZriedkavé a zákonom chránené druhy húb