Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Paráda, ešteže ten neexistujúci exsikát určite vezmeš nabudúce.
Takto keby každý písal údaje o lokalite, bolo by to super.
Reagovať na správu
Ďakujem. K službám.
(Takže mám ísť zajtra do hory odpíliť hrabové poleno so slzovcom a hneď v utorok ho priniesť do Múzea???)
Reagovať na správu
Stačí, keď zrežeš tenký kúsok (plátok hrubý 2-4 mm) dreva s tým slzovcom a usušíš. Ale na to máš čas, hlavne aby si našiel to isté drevo z fotky. A ak budeš mať cestu do múzea, stačí im povedať, že je to pre mňa. Síce tam nie som vždy, ale určite si to nájdem. Môžeš aj naraz nejakú várku, aby si nemusel chodiť po každom náleze. A normálne si ma touto fotkou navnadil, aby som sa zajtra namiesto báb poobzeral po slzovcoch.
Reagovať na správu
Podľa atlasu by to mohol byť ten Dacrymyces chrysospermus, aspoň sa to tak javí keď to porovnám napr. s obr. OBR 53230 .
A v atlase je uvedených 5 druhov slzovcov, to ale asi nie sú všetky druhy, alebo áno? A ktoré sú najvzácnejšie?
(s tými položkami spravím ako si povedal, šupnem Ti tam naraz aspoň 10, inak je nejaký rod, alebo čeľaď, z ktorej položkám by si sa zvlášť potešil?)
Reagovať na správu
Pri všetkej úcte k Oldovmu určeniu slzovca na tej fotke si myslím, že za predpokladu, že slzovec vzhľadom na neexistujúci (a nemikroskopovaný) exsikát určil správne, je veľmi ťažké porovnať to so slzovcom (zatiaľ tiež nemikroskopovaným) na tvojej fotke, lebo nemám predstavu, koľko druhov má podobný spôsob zoskupovania plodníc. Treba si dať vedľa seba fotky mikroskopovaných húb a takto sa už dajú hľadať makroskopické rozdiely. Inak je to dosť neisté. Ale nevylučujem ani Dacrymyces chrysospermus. Možno nakoniec zistíme, že ani jedno nie je Dacrymyces chrysospermus, ale úplne iný druh. Preto sú vítané plodnice z miest, kde už bol fotený ale nebola odobratá vzorka. V rode Dacrymyces je okolo 30 druhov, teda 6x viac ako v atlase a to je čo povedať, takže jednoduché to s nimi nebude. Ale ak to budú všetci brať s nadšením a budú pomáhať zbierať materiál, určite sa dozvieme, ktoré druhy rastú na Slovensku, ktorý je hojnejší, čo rastie na jelšiach, a podobne. Koncom roka to vyhodnotím a v ďalšom roku možno navrhnem ďalší problematický rod, ktorý by sme mohli bližšie spoznať. A potešil by som sa ešte hnojníkom, ak by si našiel. Ďakujem.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Juraj Illavský
Čas a miesto:
22. 03. 2008, Pezinok, lok. "Sirková"
Popis:
buková hora, cca 250m n.m.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Exsikát neexistuje
Najväčší zhluk na obr. má rozmery cca 4x20 mm.
Na dreve suchého hrabu.
Ďalšie informácie:
ID: 100872; Zverejnené: 22. 03. 2008, Model:NIKON D70; Clona:f/11.0; Čas:10/40s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:520/10mm (35mm ekvivalent: 78)
Zaradené:
Užitočné linky:
Ďalšie fotografie