Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Až pri spracovaní fotky som si všimol plodničku, ktorá vyrastala z klobúka jednej z plodníc trsu. Podobná rástla vedľa trsu v pôde.
Reagovať na správu
Husi,
to je skutocne unikat!!!
Nadherna fotografia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
Reagovať na správu
tak zmazal si to predchadzajuce, kde som sa pytal. :D tak este raz. vyrez 1:1? to len kvoli velkosti plodnice. nemyslim ten nalavo dole.
Reagovať na správu
Dobrá práca Stanko.
Reagovať na správu
som zvedavy co to bude
Reagovať na správu
podľa lupeňov to nebude trsovitá
Reagovať na správu
Ani mne sa nevidí ako trsovitá, ale akosi som nič lepšie zatiaľ neobjavil.......
Reagovať na správu
mne sa to nezdá ani ako peniazovka, ale to preto, že som takéto ešte nevidel, ale nemám ani šajn čo to
Reagovať na správu
Povrch to malo hladký ako vretenohlúbiková, ale farba je odveci a hlúbik to malo úplne iný....
Reagovať na správu
Mňa to v kľúči hádže do rodu Flammulina. Bolo by to možné?
Reagovať na správu
... trsovitá isto nie...
Reagovať na správu
Tá to nebude určite, to už teraz viem aj ja. Na toto by mal reagovať Janko, lebo on má exsikát, či sa to dá vôbec nejako uzavrieť, alebo to ponecháme len ako HUBU.
Reagovať na správu
Tak toto je "excelentné" riešenie. Odfotí sa huba, napíše sa, že rástla v lese a exsikát sa pošle Jankovi. Ak Janko dnes určí, zajtra mu pošleme 20 exsikátov a pozajtra 200. Janko, čo ty na to.
Husi, neber to osobne, ja viem, že predtým bola hlavná úloha naplniť stránky fotografiami, teraz by bolo dobré urobiť s nimi poriadok a nájsť spôsob, ako ho udržať.
Reagovať na správu
Áno, pribúda to, pravdu máš. Aj keby som si želal vyrovnaný stav, pribúdajúcich exsikátov je stále viac ako sa dá stihnúť určiť. Kým 10 húb sa stihne odfotiť za dve hodiny, niekedy aj pol dňa trvá, kým sa dospeje u jednej neurčenej huby k verdiktu, ak sa k nejakému vôbec dospeje, pretože len určité percento húb sa dá mikroskopovať ako na bežiacom páse, aj to musí mať človek znalosti v konkrétnych rodoch. Často sú za tým hodiny usilovnej práce s literatúrou a dlhé rozhodovania medzi vetvami v kľúči alebo medzi dvoma veľmi príbuznými druhmi. Veru, nie je to sranda, lebo často sa aj príde k cieľu ale nie je k dispozícii bližší opis či obrázok v knihe, ktorý by prevážil misku váh na tú správnu stranu. Je to o množstve dobrej literatúry, zodpovednom rozhodovaní, ale tiež o ústretovosti toho, kto žiada určenie. Čím pasívnejší je ten človek v procese určovania, tým menšiu šancu má, že jeho huba bude určená. To je zákon identifikácií. Keď sa však hubu podarí určiť, má z toho dobrý pocit nielen žiadateľ, ale aj určovateľ.
Reagovať na správu
Bol by som nerád, aby to vyznelo ako tlak na Teba, aby si to lebo hento zmikroskopoval. Predstavujem si to tak, že napr. povieš: toto je určite peniazovka, druh neskôr po mikroskopovaní (keď sa k tomu dostaneš). Označíme ju rodovým názvom a vyradíme z identifikácií. Po určení (za tých 100 rokov.... ) názov prepíšeme a zaradíme do atlasu pod príslušný druh. Môžme ju v identifikáciách aj ponechať, je to len vec dohody, ide hlavne o to aby sme vyselektovali neurčiteľné.....
Reagovať na správu
Ja k tomu zatiaľ len toľko:
- cheilo-/pleurocystidy: veľmi hojné, rovnakého tvaru - vretenovité, až 70 mikr. dlhé a v najhrubšom mieste (v strede) až 10-20 mikr. hrubé, na vrchole a báze asi len 5 mikr., hrubostenné, na vrchole husto inkrustované drobnými kryštálikmi, bezfarebné
- výtrusy: valcovito elipsoidné, elipsoidné až vajcovité, často mierne obličkovito zahnuté, hladké, 7-9,5 x 4-5 mikr. veľké, veľmi slabo vyfarbené (buď slabo ružovkasté alebo žltkasté, odtieň nie je zreteľný), cytoplazma zrnitá alebo s početnými tukovými kvapkami, ktoré sa zhlukujú do veľkých kvapiek
- bazídiá: kyjakovité, pri báze často zahnuté, 24-35 x 6,5-8 mikr., štvorvýtrusné, bezfarebné
- pokožka klobúka: tvorená rôzne veľkými (najčastejšie 20-40 mikr.) guľovitými bunkami
- pracky: prítomné
- amyloidita výtrusov: v Melzerovom činidle sa nesfarbujú do modra, resp. tak slabo, že nevidno amyloidnú reakciu
---
Fotka bude neskôr.
Reagovať na správu
trochu som rozmyslal nad moznostami identifikacie hub na fotkach.
predpokladam ze sa jedna aj o huby neurcitelne pretoze* nie je exsikat a na fotke nie su dobre viditelne znaky, mozno by teda pomohlo znovunavstivit danu lokalitu /aj niekolkokrat a najlepsie ziadatel o identif.,ten vie kde to nasiel/, pohladat danu hubu a priniest ju domov.
* kolko je ich z celkoveho mnozstva neurcenych?abo mate ku vsetkym exsikaty - to by potom dohladavanie bolo ,,naHouby" ~ zbytocne
Reagovať na správu
Rasťo, je to zložité. Niekedy sa to nedá určiť ani keď je exsikát (nezrelé výtrusy, nedostatok odbornej literatúry, nepresnosti v popisoch, atď.). Viď táto huba. V každom prípade je vhodné zbierať exsikáty z vzácnejších húb, resp. sa špecializovať na nejaký rod, konkrétnu lokalitu, les a pod. a tomu sa viac venovať. Tam má zmysel sledovať výskyt húb aj opakovane po viac rokov a viesť o tom nejaké záznamy, resp. fotodokumentáciu. Pri serióznom zbere informácií nemusí byť huba identifikovaná ihneď a predsa to môže mať veľký zmysel v budúcnosti, ak sa tomu niekto začne systematicky venovať, huby sa z kvalitných vzoriek dajú identifikovať aj po 100 rokoch. Viď:
http://www.nahuby.sk/clanok.php?clanok_i...
http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent...
Reagovať na správu
Istá podobnosť tam je, ale je tam aj veľa rozdielov. Rhodocollýbia maculata by mala rásť v ihličnatom lese, tuto ihličnany neboli, rast by mal byť skupinový, toto rástlo ako trs, tiež je rozdiel (pravdepodobne) v mohutnosti jednotlivých plodníc, rozdiel je aj v červenaní dužiny resp. na hlúbiku, tu nebol ani náznak červenania na otlačených miestach.
Reagovať na správu
Priznám sa, že Psathyrella ma nenapadla, lebo plodnice boli dosť pevné, prirovnal by som to k peniazovke vretenohlúbikovej, ale je pravda, že sú aj pevnejšie drobuľky. Mohla by to byť ona.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.