Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
myslela som si, ze to je lucnica lucna pekna
Reagovať na správu
Tiež mi to na šťavnačku veľmi nesedí, myslím si, že je to lúčnica lúčna.
Reagovať na správu
ano, tiež som postrehol že je v skupine zameniteľných druhov, avšak lúčnica lúčna rastie na lúke, naopak stanoviste sedí práve na šťavnačku..
Kludne sa nechám opraviť..najdite mi niekto fotku l.lúčnej z lesa
Reagovať na správu
možno som sa zle vyjadril, skôr výrub/výsek odrastenejšieho náletu javora (v angličtine sa to povie ´clearing´-asi som preložil automaticky)..ale trávička nie, normálka vrstva lístia(samozrejme na fotke ich tam moc nie je bo prekážali)
Reagovať na správu
moze to byt ona - doteraz som studovala v atlasoch a docitala som sa, ze je velmi podobna lucnici lucnej, az na nerozoznanie.Maju dva rozlisovacie znaky :
1. Lucnica lucna rastie na luke - stavnacka hajova v lese
2. Lucnica ma nevyraznu vonu - stavnacka tiez nevyraznu alebo slabo mucnu
pises, ze mali slabo mucnu vonu, tak podla toho je to stavnacka hajova, no tu som nikdy nenasla, tak nemozem potvrdit
Reagovať na správu
dík Kvetka ze si si našla chvíľku..ono stanovište u mňa zavážilo v prospech šťavnačky, aj zásadidá pôda je k nej uvádzaná, les je pár metrov od vápencového lomu
Reagovať na správu
My sme našli lúčnice lúčne v lese. Tiež sme boli prekvapení,no je to tak.
Reagovať na správu
dik za pristavenie Lubi, snazil som sa sledovat popisy oboch hubiek, kedze su makroskopicky neodlisitelne, a stanoviste sadlo na stavnacku ako uliate..na nete som nenasiel jediny zaber s l.lucnou rastucou mimo travnate spolocenstvo..vsak skus...zeby rozhodlo jedine mikro?
Reagovať na správu
Fotila som to 2.10.,to rástli lúčnice v plnom prúde,tak ma ani nenapadlo nad niečim špekulovať. A ani som netušila o existencii tohto druhu. Tiež by sme sa boli asi tomu povenovali. Foto sa mi nepodarilo,pretože v ten deň tam bolo veľa zaujímavostí a nedala som si záležať. No nejaké mám a v priebehu dňa sa na to pozriem a pošlem asi cez úložisko. A možno aj tá naša bola šťavnačka. Nabudúci rok sa uvidí,ak na ne natrafíme.
Reagovať na správu
mohlo to tak byt, obe su jedle.. inak, kde sa dalo tam som si vsimol datum nalezu, a najcastejsie to bol december,januar..vy tam ale asi teraz mate riadne mrazy ako som postrehol...vsak polavia a mozno ich este niekto najde..buk dub su jej preferovane symbionty
Reagovať na správu
mm, prvé foto lúčnice lúčnej z lesa ktoré vidím...možno sa Ľubi mýlim ja a vyplynie pre mna ponaučenie že makroskopia a sledovanie popisov nie je na určenie dosť..
hubka pôjde po mikroskop, našiel sa to ochotný človek
Reagovať na správu
To ma teší,držím palce na šťavnačku,je to vzácnejší nález. A myslím si,že by to mohla byť ona,vzhľadom na dobu nálezu. Daj potom vedieť alebo ju uverejni ešte raz,aby sa to dostalo do povedomia.
Reagovať na správu
tak rastu aj v lese minulu sezonu sme nasli v lese lucnicu citronovozltu, kuzelovitu a zltozelenu a tiez by sme ich tam necakali
Reagovať na správu
je to tak, tiež som už našiel lúčnicu rásť spod lístia, ale lúčnu ešte nie..pardon - vlastne už hej! inak tu na stránke má neaktuálny latinák/zaradenie v systéme..aktuálne je: Cuphophyllus pratensis
Reagovať na správu
H. pratensis je druh, který roste na trvalých travních porostech, stepních partiích aj; podloží snese většinou neutrální, mírně kyselé, ale i lehce bazické. Vůně není nijaká, ale jemně nasládle houbová.
H. nemoreus je druh, který je mykorhizní symbiont habru, dubu a buku, roste výlučně v lese nebo při jejich okrajích, nikoli samostatně v trávě nebo na stepní lokalitě bez svých mykorhizních partnerů; podloží vyžaduje bazické.Vůně je slabě až lehce silněji moučná, zvl. při protrahovaném čichání, chuť též moučná, což u H. pratensis chybí.
Zde bych se přiklonil k původnímu Mišovu určení.
Reagovať na správu
chuť má z môjho pohľadu výraznejšiu než vôňu, mierne hubová + asi aj múčna fakt (otázkou ostane, do akej miery je môj dojem ovplyvnený sugesciou, kedže už som v danom momente vedel že má chutiť múčne
Reagovať na správu
tak teraz som z toho jelen..vacsina ludi je za lucnicu, natiska sa mi ale myslienka, ze vacsina ludi tuto hubku ale doteraz nevidela, naproti lucnicu videli asi vsetci, ze ludia sa rozhoduju na zaklade pravdepodobnosti...kazdopadne hubku ususim na zmeranie vytrusov ked bude sanca.
Reagovať na správu
cau Pete, mylil som sa, je to lucnica, mikroskop to potvrdil.. A dolezite je ze l.lucna nie je nevyhnutne lucny druh..kazdopadne diky este raz
Reagovať na správu
Miško, je dobře, že se zmikroskopovala a je určená. Pro mě je to nový poznatek, že může růst i mimo luční porosty. Za špatnou determinaci se omlouvám, nebyl to záměr, nýbrž jen neznalost determinátora pro příště musím být obezřetnější, ale opět jsem o něco málo moudřejší
Reagovať na správu
Ahoj Pete, žiadny problém, v tom momente som mal rovnaké info o stanovištiach týchto dvoch druhov, predsa len sa väčšinou popisuje ako lúčny druh.. Neskôr som mrkol na popis na http://www.mushroomexpert.com/cuphophyll... , kde sa už lúky a pasienky ani nespomínajú..je tam pripnutý link na jednu štúdiu, kde sa rozoberá aj ekológia lúčnic a ich výskyt na lúkach a pasienkoch je údajne char.iba pre severnú Európu, v zbytku sveta je vraj častejšia práve v lesoch..naznačená je tam aj možnosť nejakej závislosti na machoch či riasach..díky Pete ešte raz, cením si prejavený názor!
Reagovať na správu
idem ju este okostovat..tak ci tak je to jedla hubka
Reagovať na správu
mm, mal si pravdu ze ide o l.lucnu..nie je to totiz nevyhnutne lucna huba
Reagovať na správu
po dnešnom dni budem musieť predsa len hubku nateraz prepísať na neidentifikovanú, nakoľko po prerátaní hlasov je lúčnica vo veľkej prevahe, navyše p.Geoffrey Kibby (jeho hlas sa ráta min za 5bodov ) tvrdí, že lúčnica lúčna predsa len nie je nevyhnutne viazaná na trávne spoločenstvo.. Hubka bude mikroskopovaná, dám vedieť ako to dopadlo..
Vďaka ešte raz za reakcie všetkým.
Reagovať na správu
Zaujímavá debata okolo tejto peknej plodničky .
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.