štítovnička
Scutellinia variornata nom. prov.
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Scutellinia umbrorum je pravdepodobne komlex viacerých druhov. Tvoj zber sa podobá na niektoré moje zbery ornamentikou, ktorá pozostáva z väčšiny menších bradavičiek a nieko)lkých badate)lne väčších. Typická Scutellinia umbrorum má bradavičky takmer uniformnej ve)lkosti. Podobný druh Scutellinia heterosculpturata má dlhšie a svetlejšie chlpy, báza je menej vetvená a ornamentika je podobná ako pri tvojom resp. niektorých mojich zberoch. Chlpy však vylučujú totožnos)t s týmto druhom.
Takže tvoj zber je buď v rámci variability Scutellinia umbrorum alebo je to ešte neopísaný taxón z okruhu Scutellinia umbrorum. Moravec opísal viacero druhov z okruhu Scutellinia umbrorum - napr. S. pseudoumbrarum, má užšie výtrusy a ornamentika sedí.
V zime to budem riešiť, dúfam, že sa rozhodnem správnym smerom
Reagovať na správu
Porovnej se Scutellinia variornata nom. prov. v Jeannerotovo klíči (2019). Měla by být typická podobnou ornamentikou jako heterosculpturata, široce elips. výtrusy (Q < 1,4) a krátkými setami.
Reagovať na správu
Vyzera ze Stano mal pravdu s tym novym druhom (teda pisal to este v roku 2013). Ano je to vysokopravdepodobne ona.
Reagovať na správu
Mikroskopovala jsem asi 4 sběry z ČR (původně jako umbrorum agg.), které by měly být tenhle druh. Ale ještě jsem neviděla tu Beñatovu rotadentatu, ačkoli sběrů trechispora jsem měla v ruce dost. Na druhou stranu u některých sběrů se to blbě rozlišuje - na některých výtr. jsou jasně kulaté isodiam. prvky, ale na většině spíš hranaté a trochu slité dohromady a oba typy jsou hodně vysoké, takže to považuju za trechispora (s.str.). Bude to ještě zábava, jestli se k tomu Beñat vrátí a opublikuje nějakou genetiku na tom.
Reagovať na správu
A oproti klucu je tu na mojom zbere odchylka v dlzke chlpkov aj ked nie su teda moc dlhe ale prekracuju tych 250 µm v kluci
Reagovať na správu
U mojich taky. Naopak heterosphaera nom. prov. mám zas s kratšími setami. Myslím si, že u kosmatek je víc podstatný převažující typ báze set, než přesný rozsah délek (převážně 1-2 kořeny nevětvené, převážně 2-3(4) kořeny nevětvené, 3-4-víc kořenů často větvených), i se Stanom jsme se v tomto shodli.
Reagovať na správu
Zo Stanom som tiez diskutoval o tom ,ze kde je este ta zona na okraji ,kde by sa mali merat okrajove chlpky.
Stano mi povedal zo svojich skusenosti ze pri Scutelliniach s dlhsimi chlpkami su na okraji vzdy tie najdlhsie, ale pri tych s kratkymi (ako aj v tomto pripade) mozu byt paradoxne tie dlhsie chlpky dalej od okraja a teda to moze skreslovat co sa nameria (ak budem merat "pridaleko" od okraja).
Reagovať na správu
Já jsem asi považovala za okrajové sety ty, které rostou nahoru, a za laterální ty, které jsou buď ohnuté dolu, anebo zřetelně jiného typu.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Paľo °
Čas a miesto:
21. 09. 2013, Liptovská kotlina
Popis:
Rozmery plodničky 6 x 5 x 1 mm. Okrajové chĺpky hrubostenné (hrúbka stien 3-4 µm) a septované 200-450 x 20-47 µm s pripojením jedným alebo dvomi koreňmi.8 výtrusné vrecká 15-25 x 300 µm. Parafýzy vetvené a septované ukončené hlavičkou 3-4 ( v hlavičke 10-13) x 350 µm. Výtrusy široko elipsovité pokryté ornamentikou 19-23 x 15-16 µm.
mikroskop v H2O a Bavlníkovej modrej: 1.-3. chĺpky okraja plodničky /ostrie, ukončenie,.../ 4. pripojenie vrecka 5.-6. výtrusy - ornamentika 7. vrecká, výtrusy a parafýzy
patrí k OBR 414623 , OBR 414625 . Najbližšia obec: Pavčina Lehota. Lokalita: "PR Jelšie". Typ lokality: Jelšový les zo zamiešaným jaseňom a smrekom. Substrát: Na zemi v machu pod smrekom a jelšou lepkavou. Nadmorská výška: 680 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval vid. Paľo ° (°), Stanislav Glejdura (SG), Viktorie Halasů (Tori)
Exsikát existuje
Herbár: stanislav glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 414624; Zverejnené: 22. 09. 2013
Zaradené:
Ďalšie fotografie