Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Nálezy z týchto dní zmenili náš pohľad na rast podzemných húb v zimnom období, ale aj počas celého roka.
Reagovať na správu
parada
Vlado u vas nieje poda premrznuta do hlbky? U nas aj ked povrch je relativne blatisty tak pod povrchom je este hrubsia vrstva ladu/ mocariste zatienene lokality.
Reagovať na správu
Niekde áno, niekde nie. Je to rôzne, až sa sami niekedy divíme, prečo je tomu tak. Ale na druhej strane, ak je premrznutá, tak len niekoľko cm.
Reagovať na správu
Veď to sú fakt drobné guličky, ste frajeri
Reagovať na správu
Neskutečné, co všechno najdete. Paráda...a jen tak dál.
Reagovať na správu
Super nalez aj foto!Gratulujem!
Reagovať na správu
super nález i foto
Reagovať na správu
Paráda. Skvelý nález.
Reagovať na správu
že vy si tam tak trochu hrajete na zlatokopy
Reagovať na správu
Fantastický nález a perfektný opis. Neviem, či bol u nás opísaný nález akejkoľvek hľuzovky v zime. A ako je to s Francúzskom? Rastú tam aj teraz?
Reagovať na správu
Veľa toho o hľuzovkách u nás nebolo napísaného, tobôž v zime. Aj tento nález sa nemusí javiť ako pravidlo - zima je dosť mierna. Myslím, že vo Francúzsku sa dajú nájsť asi aj teraz, možno však práve nie tie najznámejšie, najchutnejšie. Z Británie sú celkom bežne známe nálezy aj zimného obdobia, ktoré je tam však trocha iné ako u nás.
Reagovať na správu
no super aj ja xcem najst
Reagovať na správu
Vďaka! Pri BA toho musí byť, veď sú aj historické doklady. Sú tam aj vápence, aj spraše... Prípadne zaškolíme.
Reagovať na správu
ano to by sa zislo, hrablicky niekde splašim, a velmi by ma to bavilo nieco take skuusit aspon najst, ide jar aspon budem mat dalšiu pozitívnu motivaciu
Reagovať na správu
Paráda, vidím, že si nedáš pokoj ani v zimě Já jsem svého prvního lanýže (sice jen zbytek) našel taky v zimě
Reagovať na správu
Aj Tvoj zimný nález ma teraz inšpiroval, zvlášť keď toho teraz veľa nerastie (plamienky a spol. už nie sú také zaujímavé), tak tie podzemky sa dajú nájsť aj teraz. Stano tiež pred pár dňami našiel zvyšok Tuber aestivum na novej lokalite.
Reagovať na správu
Plodnice jsou hrozně odolné, vydrží na stanovišti nerozložené mnoho měsíců.
Reagovať na správu
Ako chutila ? ináč blahoželám !
Reagovať na správu
Super nález, u nás zas nasnežilo a stále sneží, ale keď vidím taký nález, tak ma to ťahá von.
Reagovať na správu
No, Jožko, von sa oplatí ísť stále. Aj u nás je tieto dni dosť snehu, ale ja tak som bol von, na nových miestach a myslím, že budú perspektívne. Asi som našiel aj staré plodnice ježovca trúdnikovitého, čo ak bude pravda, tak ma to na jeseň určite veľmi poteší.
Reagovať na správu
Aby si neprišiel neskoro, lebo 25.7. som našiel už staré plodnice, ale neskôr ešte narástli na tom isto pni z druhej strany.
Reagovať na správu
Tak ja tu fkuse sneh odhadzujem a vy si veselo v zemi hrabete? No pekne
Reagovať na správu
To bolo pár dní, keď to tu už vyzeralo na jar, ale znova slušne nasnežilo. Pri tejto lokalite mám však ešte vážne podozrenie, že podzemie má na ňu svoj vplyv, keďže na tejto expozícii by som čakal zamrznutú pôdu.
Reagovať na správu
No, po pravde aj tu to počas predminulého víkendu vyzeralo na jar. Začali rásť uchovce, plamienky a našla sa aj prilbička. Dokonca som videl poletovať včely a behať po močarinách vodné pavúky. Proste bolo oteplenie. A teraz k tej plodnici! Nerobím si presné záznami(iba v hlave ), ale počas tejto zimy neboli výrazne silné mrazy dostatočne dlho na to, aby zem premrzla do hlbky. Výrazné mrazy(pod -5 °C) trvali asi týžden a po nich prišlo oteplenie. Celú zimu sa striedajú mierne ochladenia s oteplením(0°C a viac), takže zem je skôr zachladená ako zamrznutá. No a druhy, ktoré su odolnejšie voči chladu, alebo im vyhovujú práve takéto teploty si jednoducho idú ďalej podľa scenára. Čiže podhubie nebolo zamrazené a huba si kľudne mohla vyprodukovať plodnicu. Podzemie je druhá kapitola. Podlahové kúrenie na prírodný spôsob
Reagovať na správu
ďakujem pekne za výklad,máš pravdu a postreh. Lokalita, na ktorej sme našli 4 druhy podzemiek bola výnimočná. Bolo to jediné miesto, kde nebola pôda zamrznutá. Iné lokality, ktoré sme v ten ďeń navštívili-vyslovene teplé okraje dubín mali zamrznutú pôdu. Môže to byť mikroklimatického charakteru alebo Vladova domnienka, že na tomto mieste je zemské teplo bližšie k povrchu zeme.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Čas a miesto:
06. 02. 2009, Zvolenská kotlina - sever až severozápadné Podpoľanie
Popis:
Len jednu, ale zrelú plodnicu som našiel v mladom zmiešanom listnatom lese, vo svetlejšej časti uprostred svahu (severovýchodná orientácia) pod hrabom. Časť plodnice trčala z povrchu pôdy pod opadankou. Veľkosť plodnice: 1,5 cm. Neďaleko našiel Stano úplne mladú plodnicu Tuber rufum. Poznámka Glejdura: plodnice sú v mladosti belavé, v dospelosti žltohnedé až hnedé s červenavým odtieňom. Povrch perídia je pokrytý rel. hustými svetlohnedými až takmer bezfarebnými chĺpkami do 110 mikrom. dlhými. Výtrusy sú široko oválne až takmer guľovité, pokryté pomerne pravidelnou sieťkou. Podobný druh Tuber borchii má chĺpky perídia takisto pomerne husté, vždy bezfarebné, štíhlejšie a kratšie, do 80 mikrom. a plodnica je aj v dospelosti viac belavá. Na Slovensku asi vzácny druh, známe sú len dve lokality. Práve bolo vytvorené slovenské meno: Hľuzovka chĺpkatá.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Stano Glejdura
Exsikát existuje
Herbár: Stano Glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 144029; Zverejnené: 11. 02. 2009
Zaradené:
Ďalšie fotografie