Super Rado. Túto otázku si kladiem už roky, tých suchohríbov "hnedých" je tam podľa mňa viac druhov, min. dva, my rozoznávame tri: jeden klasický hnedý, potom tento, čo si odfotil a ešte jeden druh, ten voláme "trávový" - máva tenké hlúbiky, obľubuje vysokú trávu, má vysoké rúrky, bledší klobúk, býva veľmi napitý vodou, veľmi málokedy je červivý - tento niekde pred rokmi aj J.Č. identifikoval, len neviem si už spomenúť a dohľadať to. Pozri ešte sem: OBR 429600 No, nie som mykológ, tak to ber iba ako môj laický postreh. A ešte niečo, všimni si, že nemá len extrémne krátke rúrky, ale aj má iné "pripojenie" rúrok k hlúbiku ako hnedý a tiež má podvinuté okraje na klobúku. Pozri tiež sem, možno ti to pomôže: https://www.pharmanatur.com/Mycologie/Xe...
Reagovať na správu
Ano, tie rúrky máva niekedy zbiehavé na hlúbik, ako u Buchwaldoboletus lignicola. Ten som však mikroskopicky vylúčil, ako aj iný obskúrny druh Imleria heteroderma. Imleria bariorufa nie je všetkými uznávaná ako dobrý druh a preto som ju z hľadania vylúčil, ale ďakujem za tip, lebo sa to zatiaľ najviac podobá na to čo nachádzame.
Reagovať na správu
Áno, ja sa tomu samozrejme až tak do podrobna nerozumiem, len by ma to tiež strašne zaujímalo o čo sa jedná, tak preto som reagoval. Inak tieto mávajú strašne tlsté hlúbiky v páse ale ku klobúčiku sa zbiehajú a pripojené sú len veľmi slabo, tie klobúky tam držia doslova len na čestné slovo. Zatiaľ sme ich našli len na Záhorí a pod borovicami, často práve v tých pásoch z nahrntých pňov, alebo v hustom machu a väčšinou až neskôr na jeseň.
Reagovať na správu
Imleria badiorufa (Boletus/Xerocomus badiorufus) je v súčasnosti neplatný druh, je to synonym k Imleria badia. Teda ak si myslím, že je to Imleria badiorufa, mal by som to určiť ako Imleria badia.. Chvíľu mi trvalo dopracovať sa s pôvodným popisom, ten originál Boletus badiorufus od Hahna z 1960 je momentálne cez internet neprístupný, našiel som preradenie na Xerocomus badiorufus z 1970 https://www.biodiversitylibrary.org/page...
Príslušnosť k I. badiorufa som nemohol potvrdiť podľa údajne menších výtrusov, pretože plodnice ktoré som nechával na mieste k dozretiu mi vždy niekto zobral, aj napriek tomu že som ich prikryl miskou na tulipány a označil tabuľou s prosbou nech ich neberú, že sledujem tento druh a nie je to bežný sucháč ( i keď technicky momentálne vlastne je..). A plodnice ktoré som vzal aj s kusom okolitého substrátu nedozreli.
Ešte musím popátrať po autorovi a dôvode zdiskreditovania I. badiorufa a jeho symonymizovanie s I. badia. Ja si nemyslím, ze tie dve huby sú totožné. V opise I. badiorufa sú vidno typické znaky, ktoré som si všimol - nerovný okraj klobúka, tenké a zbiehavé rúrky, špicatý hlúbik, hore úzky.. dám ho zatiaľ tak, kým nenarazím na niečo, čo by to vyvrátilo. Dúfam že sa podarí sekvenovanie a porovnanie s "obyčajným" I. badia. V ďalšom kroku by asi bolo dobré pozrieť sa aj na plodnice nachádzané v listnatých lesoch - kyslých bučinách a dubinách, často s vresom, či sú totožné s týmito, alebo je to opäť niečo iné.
Zatiaľ ho dám pod I. badiorufa
Reagovať na správu
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.