Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Skôr dokumentačná fotka z prvej výpravy za podzemnými (hypogeickými) hubami.
Reagovať na správu
Tak zejme toto som nasla pred rokom v Slanskych vrchoch, pripadala mi ta huba ako spinavy kamen,bola hlbsie v zemi
Reagovať na správu
Môže byť, je to pradvepodobne najbežnejšia podzemná huba na Slovensku. Mimochodom, najväčšia plodnica mala asi 1,5 cm v priemere.
Reagovať na správu
áno bolo to malé špinavé čudo a moji dvaja spoluhubári na to nedôverčivo zazerali
Reagovať na správu
Zdravim Vas Vladimir,
nasla som tento druh na Kovacovej v roku 2005 a s jeho urcenim mi pomohol jeden mykolog z Viedne, ktory sa venuje podzemnym hubam.U neho sa nachadza aj herbarova polozka.
Katarina
Reagovať na správu
Zdravím Vás tiež, Katka! Takže už aj Vy Ste zablúdili na tieto stránky, vedel som, že to bude len otázka času 8-). Som rád, keďže máte dostatok skúseností a poznatkov z ríše húb, ako som zachytil v niektorých článkoch, s ktorými by Ste tu mohli podeliť. K hľuze olivovej. Ako som už uviedol v tretej poznámke pri fotke, tak je to asi najbežnejší druh podzemnej huby u nás, ako to teda konštatoval Stano Glejdura, ktorý ich vie už aj celkom slušne určovať. 8-)
Reagovať na správu
Stranky nahuby.sk navstevujem dost casto, su dobre spracovane a poznatky ziskam aj tu
Dobre vediet, ze aj u nas sa niekto venuje podzemnym hubam. Ak najdem pri potulkach nieco zaujimave, urcite sa Vam a panu Glejdurovi ohlasim.
Katarina
Reagovať na správu
...tak toto ma zaujalo...nieco podobne a mozno to iste rastie aj u nas (Kysuce)...len ta velkost, ktoru si Vladimir uviedol, tak ta je malinka...tu nachadzame vacsie kusy...sice je to zriedka, ale tato huba nam chuti najviac zo vsetkych, je velmi aromaticka...tu v obci ju volaju "Jelenka"- (nespravne), ale vycitali sme, ze patri medzi hluzovky...prasiatka si na nej radi pochutnavaju ...
Reagovať na správu
...dakujem za info...ked ju este niekedy najdem, tak ju budem vediet aj pomenovat...ak to dovtedy nezabudnem ...
Reagovať na správu
fíha a ako ste ich našli?
Reagovať na správu
Zámerne, takže to znamená počas chodenia v akomkoľvek lese a prechode k lesu stačí sem-tam zahrabnúť v pôde. Teda najprv jemne odhrabať opadanku a potom aj trocha povrchu pôdy, pár centimetrov. Včera som našiel starú plodnicu tejto huby, pri Badíne, už takmer celú na povrchu ihličia. Už som dokonca videl aj hľuzovku, teda dokonca 2 druhy, a Stano už má za posledné tri mesiace 5 druhov (a to len Zvolenská kotlina)! Inak Stana to tak veľmi chytilo, že už som mu objednal aj knihu z Talianska, takže sa budem musieť teraz na nich trocha orientovať aj ja. 8-)
Reagovať na správu
Nie je v podstate problém, stačí, keď sa najbližšie, konečne, stretneme na hubách. Skúseností nemám veľa, ale hrabať vie každý a les môže hocijaký. 8-)
Reagovať na správu
Ejj ha! Toto foto ušlo mojej pozornosti??? :[
Ako to vyzerá na reze? Niečo podobné som našiel minulú jeseň. Mal by som mať aj foto, tak idem hľadať.
Reagovať na správu
tiez som toto foto prehliadol. super!
Reagovať na správu
Žije, sem-tam ide aj za hubami, ale stále nemá počítač ako náhradu za "zhorený". Včera mal kopať hľuzovky, neozval sa, tak hádam ešte stále neoslavuje... 8-)
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Čas a miesto:
17. 07. 2007, Zvolenská kotlina, pri ZV
Popis:
Rástli pomerne hojne pod opadankou na prechode k pôde v podmáčanom listnatom lese s prevahou jelše. Nálezisko a určenie: Stano Glejdura.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Stano Glejdura
Exsikát existuje
Herbár: Stano Glejdura
Ďalšie informácie:
ID: 80132; Zverejnené: 08. 09. 2007
Zaradené:
Ďalšie fotografie