smrčok kužeľovitý
Morchella conica Pers.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Astragalus austriacusRe: 12, chránená rastlina
Jiří Kameníček
01. 06. 2012
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
20. 04. 2012, okolie Považskej Bystrice
Popis:
Niekoľko desiatok kusov rástlo v prevažne listnatom poraste (osika, buk) s prímesou borovice.
Tento druh smrčka patrí asi k najhojnejšie rastúcim smrčkom u nás. Dá sa nájsť aj v spoločnosti smrčkovca českého, čo značí, že rastie v podobnom biotope. Ide teda o teplejšie listnaté háje, kroviny, lužné lesy, kde je dôležitý rast osiky. Taktiež ho môžeme nájsť aj v listnatých alebo v zmiešaných lesoch pod bukmi, drienkami, trnkami, borovicami, jaseňmi, ale taktiež aj v záhradách a v parkoch.
Ale čo som osobne zaregistroval, na lokalite, kde ich nachádzame v okolí Pov. Bystrice, takmer vždy na miestach, kde rastie smrčkovec český nenachádzame smrčok kužeľovitý a naopak, kde nachádzame smrčok kužeľovitý, nerastie smrčkovec český. Tie miesta sú ako keby podelené.
Klobúk býva vyšší ako hlúbik, dutý a pomerne tenký. V mladosti dosahuje výšku asi 20 mm, postupne až do 100 mm a v šírke približne 20 – 50 mm. Je kužeľovitého alebo aj vajcovitého tvaru, tvorený veľkým množstvom rebier, medzi ktorými je vidieť veľké množstvo rôzne veľkých priehradok. V spodnej časti je klobúk prirastený k dutému hlúbiku, pričom sa smerom hore zužuje. Jeho farba dokáže byť rôznorodá, v mladosti od belavej, ružovkastej farby, postupne žltohnedej, oranžovo hnedej alebo hnedastej farby. Povrch sa v staršom štádiu sfarbuje aj do čierna. Na povrchu jamiek sa nachádza výtrusorodá vrstva.
Hlúbik je ako som už písal na začiatku kratší ako klobúk, zvyčajne 20 – 40 mm vysoký, často zbrázdený, niekedy v dolnej časti zhrubnutý, belavej alebo žltkastej farby. Je pomerne tenký, dosahuje hrúbku asi do 20 mm.
Dužina je podobne ako pri smrčkovcovi českom chrupkovitá, ale bez nejakej výraznejšej chute a vône.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 323888; Zverejnené: 01. 06. 2012