Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
vyborna praca s popisom
Reagovať na správu
Ešli, a akýže to je list vykúkajúci spod tej plodnice?... Bol v dosahu buk?
Reagovať na správu
Buky tam určite neboli, akurát vtrúsené brezy, liesky a osiky, aj to len z kraja lesa. Keď tak lovím v pamäti, tak je vysoko pravdepodoné, že rástla práve tam. Typická vysokohorská smrečina, ako napr. v Tatrách. (neďaleko je Dobročský prales)
Ten list je taký kožovitejší, najviac sa podobá na osikový. Mikroskopoval som aj pokožku klobúka, dermatocystídy sú hrubé 4-8 valcovité až kyjovité 1 až 2x priehradkované, ale nie som si istý, či sú to ony. V tomto sa ja ešte veľmi nevyznám
Najviac mi to sedí na Russula rubra. Keby to bola ona, bola by to veľká vzácnosť.
Reagovať na správu
Možno to niekedy rozlúskneme, ale R.rubra má skoro guľovité výtrusy, okrový výtrusný prach a dermatocystidy dosť hrubé v kyjovitom ukončení až do 14 mikr. priehradkované a inkrustované! Ak si mikroskopoval brvy tie sú početne parôžkato rozvetvené 2-5 mikr. a tiež, ale veľmi jemne inkrustované... Ak vychádzaš pri identifikácii zo Sochovho atlasu tak sú tam prebraté fotá, a predpokladám aj popisy... Mám pred sebou Kränzlinov atlas Russulaceae, Ešli, R.rubra to nebude.
Reagovať na správu
Díky Slavo, práve som si to prečítal, akosi som prehliadol tú farbu výtr. prachu
Reagovať na správu
Pokiaľ beriem do úvahy všetky Tvoje informácie /a nezlupiteľnosť pokožky!/ skús sa pozrieť identifikačne na R.persicina a R.luteotacta...živo krvavo_červené zafarbenie u obidvoch možné,
skôr by som sa priklonil k tej druhej
Reagovať na správu
Ešli u mňa R.luteotacta, ...mykoríza pravdepodobne s lieskou, fľakatenie lupeňov na fote a zahnednutie dužiny pri sušení príznačné, biely výtrusný prach a mikroznaky sedia tiež.
Reagovať na správu
Ešli, verím, že si dopreveril môj názor, lebo otázkou ostalo žlté fľakatenie dužiny /čo je podstata významu lat.názvu/, ovšem za určitých podmienok to môže byť aj žltookrovenie až zahnednutie,
čo som si preveril na webe na nejakých nálezoch na dôveryhodných stránkach
Reagovať na správu
K tomu sa už bohužiaľ nemôžem vrátiť. Keď raz budem mať cestu do Čierneho Balogu tak sa ju pokúsim nájsť a ešte raz opísať. Už aj činidlami Zatiaľ dám sp. a neskôr, keď sa zdokonalím v mikroskopovaní to ešte zrevidujem.
Reagovať na správu
Fíha, to je popis.
Reagovať na správu
Výborná práca.Také niečo si zaslúži pochvalu.
Reagovať na správu
Klobúk dole, až po zem, Pali!
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Pavol Kešeľák
Kvalita:
Vzácna huba
Čas a miesto:
19. 08. 2011, Veporské vrchy, Stará dolina, okolie chaty Boldiška, cca 650 mnm, asi 4 km Z od obce Dobroč.
Popis:
Celková výška plodnice50 mm.
KLOBÚK: plochý v strede preliačený, priemer 55 mm, výška 7 mm; pokožka matná, v strede lesklá. farba jahodovočervená v strede tmavá, smerom k okraju svetlejšia, ťažko stiahnuteľná, na okraji rozpraskaná, povrch na okraji slabo uzlinatorýhovaný; okraj klobúka zaoblený.
LUPENE: jednoduché nevystriedané kratšími, nájdu sa aj vidlené, hustota 8-10ks/cm, výška 5 mm, povrch hladký, ostrie brvité, tvar rovný, pripojenie odsadené, chuť mierne pálčivá.
VÝTRUSNÝ PRACH: biely.
SPÓRY: S = 6 - 9 x 5,25 - 7; Q = 1 - 1,63 [~ 7,63 ~ 5,92 ~ 1,28] (42) viď foto OBR 309830 .
HLÚBIK: valcovitý, hrúbka 9 mm, dĺžka 40, povrch hladký, farba biela (po vasušení hnedá);báza zaokrúhlená, v pozdĺžnom reze plný, krehký, chuť mierne pálčivá.
DUŽINA: biela, vôňa zemitá (pripomína vôňu zemiakov), po vysušení nevýrazná, chuť mierne pálčivá.
CHEMICKÉ REAKCIE: neznáme.
RÁSTLA: v smrečine.. Najbližšia obec: Dobroč. Lokalita: Veporské vrchy, Stará dolina. Typ lokality: Smrečina.. Substrát: Na zemi v tráve, machu a ihličí.. Nadmorská výška: 650 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Slavo Židek (slavo sp.)
Exsikát existuje
Herbár: Pavol Kešeľák (Ešli) 293-3
Ďalšie informácie:
ID: 309831; Zverejnené: 14. 02. 2012
Zaradené:
Ďalšie fotografie