muchotrávka tigrovaná
Amanita pantherina (DC.) Krombh.
Pred možnosťou upozorniť ostatných návštevníkov na fotografiu je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla. |
Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Kvalita:
Jedovatá huba
Čas a miesto:
11. 08. 2011, Orlové - okolie Pov. Bystrice
Popis:
Rástla v listnatom lese (buk, dub, hrab)
Tak ako takmer všetky ostatné druhy muchotrávok, aj muchotrávka tigrovaná je veľmi nebezpečná, jedovatá huba, ktorú si vedia hubári veľa krát zmýliť. No svojou krásou osloví určite nejedného človeka.
Klobúk je tak ako pri ostatných muchotrávkach najskôr takmer guľovitý, postupne klenutý až plocho rozprestretý, pokrytý bielymi alebo belavými chrastami. Dospelé plodnice ho majú na okraji ryhovaný. Je žlto, oranžovo alebo červeno hnedej farby, taktiež môže byť aj sivookrový, v strede často tmavšie hnedý, za sucha matný. Po výdatných dažďoch ju môžeme nájsť s holým klobúkom bez bradavičiek, pretože sú celkom ľahko zmývateľné. Vtedy je klobúk lesklý a slizký.
Lupene sú husté, pružné, bielej farby.
Hlúbik, ktorý je valcovitý, najskôr hrubý ale postupne tenký (v starobe dutý), môže dorastať až do výšky 15 cm. Taktiež je lámateľný, na báze (v dolnej časti) zhrubnutý do hľuzy, nad ktorou sa môžu nachádzať vločkaté obrúčky. Je hladký a bielej farby. V jeho hornej časti sa nachádza prsteň, ktorý nie je ryhovaný (je hladký) a v starobe môže často aj chýbať.
Dužina je dosť drobivá, nevýraznej zemiakovej alebo zemitej vône a po rozrezaní ostáva stále čisto biela.
Dôležitým znakom ako rozoznať túto nebezpečnú muchotrávku od veľmi podobnej a jedlej muchotrávky červenkastej je, že tigrovaná má v hornej časti hlúbika prsteň, ktorý je neryhovaný a hladký, zatiaľ čo okraj klobúka je ryhovaný, pri čom červenkastá má prsteň na vrchnej strane ryhovaný a okraj klobúka bez rýh.
Ďalším znakom na odlíšenie týchto dvoch druhov je čisto biela farba dužiny u muchotrávky tigrovanej, ktorá je u muchotrávky červenkastej červenkastá alebo ružovejúca (na báze takmer vždy červivá).
Muchotrávka tigrovaná rastie hojne od júna do októbra v listnatých aj v ihličnatých lesoch (najmä pod smrekmi, borovicami, dubmi, bukmi).
Jedovatá huba, ktorá spôsobuje dosť ťažké, niekedy až smrteľné otravy. Huba obsahuje toxické látky cholín a muscinol.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Juraj Kianička (Shade)
Exsikát neexistuje
Ďalšie informácie:
ID: 307399; Zverejnené: 11. 01. 2012