Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
To, že treba mať pri hubách aj šťastie, tu pozná veľa mykofanatikov. Aj ja som ho tu mal, hoci som šiel hľadať práve nové lokality trúdnika klobúčkatého v neznámych terénoch. Terény neboli ideálne pre túto hubu, ale práve na rúbani som si musel zaviazať šnúrku na topánke a vtedy som na pôde zbadal staré, vytrhnuté sklerócium. Hneď som sa poriadne poobzeral dookola a nová lokalita bola na svete. Včera som na tom mieste našiel dokonca mladučkú plodnicu (foto neskôr), takže si zároveň o pár dní overím, či niekto danú lokalitu „obhospodaruje“.
Reagovať na správu
perfekt !!!
..uz na prvom stretnuti mi boli podozrive tie Tvoje neustale rozväzujuce sa "bagandže"...uz mi je to jasnô čuleky ! ("co si tam neurobi "hrce" ako ja, co sustavne zdrzuje ? (hi ! hi !...a nie ze sa znovu napajedíš ! (hi ! hi !))
Reagovať na správu
...mal som dojem, ze pri tom "mojom" trudniku si sa trosku nahneval, ze som Ti tych privlastkov malo podaval ! (hi ! hi !)
Reagovať na správu
Niekedy nie je sklerócium ani vidno a aj tak nájdeš plodnicu, akoby vyrástala priamo zo zeme.
Reagovať na správu
Tak je. Tieto miesta sú potom "najzákernejšie", keď si na meter presne nepamätáš lokalitu a chceš vedieť, či tam nie je aspoň maličká plodnica, alebo aby si na ňu alebo na sklerócium zbytočne nestúpil.
Reagovať na správu
zaujímavé, aj keď sa mi už podarilo túto hubu nájsť, nikdy som neskúmal z čoho to rastie.
Reagovať na správu
Tak takto to vyzerá pri zániku a zrode,super.
Reagovať na správu
Pred troma rokmi som našiel miesto s veľkým množstvom takýchto "koreňov" a hoci som tam chodil často kvôli hviezdovkám , dva roky som nenašiel nič. Už som bol presvedčený, že je to niečo iné, ale t.r. som tam už našiel dve plodnice.
Reagovať na správu
Jožko, je to tak. Na niektorých miestach sa objaví plodnica len raz v roku, niekde raz za niekoľko rokov a niekde niekoľko rokov vôbec ani jedna, pričom sklerócium je doslova nádherné...
Reagovať na správu
koľko rokov je životnosť sklerocia,lebo niektore miesta navstevujem mozno aj dvadsat rokov,takze by ma zaujimalo,ci ma prezije,pokial nezomriem zajtra.mam 29 rokov.
Reagovať na správu
Tak to by zaujímalo aj mňa. Práve to by chcelo dlhodobý výskum, ktorý dúfam, že prípadne aj ja svojím spôsobom založím. Počul som "odovzdaní" miesta z deda na vnuka po 40 rokoch a nič nenaznačuje, žeby aj v tomto príapde prestalo rásť a plodiť.
Reagovať na správu
no super, tak uz viem ako to sklerocium vyzera.
Reagovať na správu
Vážení, hlavně aby se u nás v souvislosti s nálezy těchto krásných sklerocií nezačala objevovat těžká skleróza Potom by byla těžká domluva.... Někdy mám dojem, že se to už ke mně nějak blíží!!!!!
Reagovať na správu
Sú zaujímavé a veľmi nenápadné.
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Vladimír Kunca
Kvalita:
Výborná jedlá huba
Čas a miesto:
20. 06. 2010, Stolické vrchy, pri RA
Popis:
Rozsiahlejšie sklerócium som náhodou našiel na čiastočne zatienenej rúbani v zmiešanom lese s prevahou buka, túto časť priamo pri báze kmeňa smreka. Vľavo živé sklerócium na povrchu pôdy, z ktorého vyrastajú plodnice, vpravo mŕtve, uvoľnené z pôdy po ťažbe. Nová lokalita.
Identifikácia:
Podľa makroskopických znakov
Identifikoval Vladimír Kunca (vlado(ZV))
Exsikát existuje
Herbár: Vladimír Kunca
Ďalšie informácie:
ID: 214214; Zverejnené: 22. 07. 2010
Zaradené:
Ďalšie fotografie