Nasledujúce fotografie
Diskusia k fotografii
Fajn, ešte som ho nevidel. Všetky podobné zbery boli nakoniec H.ephiphyllus
Reagovať na správu
Taky jsem si nejprve myslel, že je to on, ale podle Baralova klíče mi to nakonec líp sedělo na tento. No i když je na to klíč, není to jednoduché určovat, ty Hymenoscyphy ...
Reagovať na správu
Podle čeho je rozlišuješ - obsah parafýz? Koukala jsem na Baralovo článek o H. baileyanum + nějaká vlákna na AF a moc moudrá z toho teda nejsu. Struktura eExc. je zřejmě nepříliš spolehlivý znak.
Reagovať na správu
Baral na základě struktury excipula rozlišuje 2 skupiny - Hymenoscyphus má t. intricata a 2. skupina (kde patří rod Phaeohelotium - monticola původně v tomto rodě) má t. angularis. Potom hlavně ty parafýzy a askospory (tvar, obsah, rozměry). V klíči se taky udává jestli apothecia po narušení červenají či nikoliv, nakolik je to spolehlivý znak - netuším. Tento má mít oproti skupině zahrnující P. epiphyllum málo guttulátní parafýzy, popř. vůbec (akorát na mé mikrofotce to jde, myslím si, špatně vidět).
Reagovať na správu
Bral som to hlavne na základ e. exc., ale zdá sa že to nie úplne jednoznačné. Nemám v tom celkom jasno, možno keď nájdem čo sa bude dať nazvať monticola...
Napr. v hornej časti receptákula je t. intricata a v spodnej už t. ang-glob. Treba vedieť z ktorej časti mám preparát a všímať si skôr bazálnu časť.
Gutulácia v parafýzach sa mi zdá byť dobrý znak, niekedy ale kvapky zlievajú a zrazu to sedí na monticola. Výtrusy sú tiež niekedy divné, niektoré zbery u epiphyllum majú viac vretenovitých výtrusov niektoré viac elipsoidných. Červenanie/hnednutie pri poškodení/vekom je dobrý znak- zloženie VBs je iné a teda aj inak oxidujú.
Reagovať na správu
Jasně. Díky, tak tedy ještě doplňuji, že tento nečervená. Ještě štěstí, že u těchto se relativně dobře dělají příčné řezy - taky jde o to, zda ta horní vrstva, kterou nazýváš t. intricata není vrstva askogenních hyf - čili hymenia - ale možná se pletu.
Reagovať na správu
Ano samozrejme som myslel t. prismatica nie intricata, pomýlil ma tvoj prvý príspevok
Reagovať na správu
Váš názor alebo poznámka
Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.
Informácie o fotografii
Autor fotografie:
Mgr. Patrik Mlčoch
Čas a miesto:
28. 09. 2018, Oderské vrchy, Bítov, Doliny
Popis:
Excipulum tvořeno buňkami textura angularis (angularis-globulosa), buňky subhyalinní až nahnědlé, kulovité 8,5-10,6 x 6,5-8,5(9) um. Vřecka válcovitá, 100 x 5,5-5,8 um. Parafýzy až 3 um široké, jen mírně apikálně rozšířené, popř. nerozšířené, málo guttulátní. Askospory biseriátní, elipsoidní až zakřivené, gutulátní, (12,5)13-15(18,5) x 3-4 um. . Najbližšia obec: Bítov. Lokalita: Doliny. Typ lokality: potoční roklinka, převážně buky a jedle. Substrát: vlhké dřevo v potoce. Nadmorská výška: 310 m s.m.
Identifikácia:
Mikroskopovaním
Identifikoval Patrik Mlčoch (mlčochherp)
Exsikát existuje
Herbár: P. M.
Ďalšie informácie:
ID: 693341; Zverejnené: 28. 01. 2019, Model:DMC-FZ300; Clona:f/4.0; Čas:10/32s; Blesk:Nie; Ohnisková vzdialenosť:927/10mm
Zaradené:
Ďalšie fotografie