Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

GPS a huby


portret

brmbolec 21.4.2010 14:31

Ahojte,
trochu sa pohrávam s myšlienkou zadovážiť si GPS zariadenie na určovanie polohy. Chcel by som to využiť na určenie miesta výskytu húb.
Presnejšia predstava je takáto-pustiť sa cestou necestou po lese v rámci nejakej väčšej rozlohy lesa-pohorí. Pri nájdení nejakých zaujimavých lokalít na huby si poznačiť ich polohu. Prípadne pomocou mapy sledovať kde sa približne nachádzam. A samozrejme najpodstatnejšia vec je trafiť späť
Predpokladám že k tomu bude treba aj nejaký kompas/buzola na určovanie azimutu cesty.
V nových mobiloch je možnosť používať zabudované GPS, má s tým niekto skúsenosti?
Udáva telefón aj polohu v súradniciach, resp koľko taká sranda cca stojí?
Oplatí sa alebo skôr zariadenie špeciálne určené na tento účel?
Dík za odpovede

Reagovať na správu

portret

dannika 21.4.2010 15:19

..myslim, ze si niekomu brnkol na strunu..a zachvilku sa ti ozve.. ..do vecera urcite.. ..a budes to mat z prvej ruky..

Reagovať na správu

portret

pištík 21.4.2010 17:41

Ahoj,v prvom rade nie som to ja,koho mal dannika na mysli že sa ozve do večera ,s MT na tebou uvádzanú činnosť nemám skúsenosť,ale ja ju riešim turistickým GPS „eTrex Legend HCx“,ktorý zrealizuje tebou popísanú myšlienku.Tu nájdeš viac info : http://www.garmin.sk/etrex-legend-hcx-sk...

Reagovať na správu

portret

Igor V 21.4.2010 18:03

Používam navigáciu pri svojich prechádzkach už asi rok. Dbaj pri výbere typu, aby mal prístroj funkciu zaznamenávania trasy a dostatočne veľký displej. Zabudni na akýkoľvek kompas, či buzolu, v navigácii je všetko,čo potrebuješ - súradnice, nadmorská výška, presná Tvoja poloha na mape, rýchlosť chôdze (okamžitá aj priemerná) ....Nemusíš si nič značiť, na konkrétnom mieste výskytu vložíš farebný bod a ideš ďalej...,perfektná vec, mám takto označenú noru jazveca a ďalšie zaujímavé miesta. Myslím, že navigácia v telefóne riadnu turistickú, alebo auto navigáciu ešte nenahradí.

Reagovať na správu

portret

ivo atlasár 21.4.2010 18:49

Presne ako povedal ujo Bin. telefonnnú GPSku mám tiež, ale je to oproti turistickej len slabučká náhrada. Turistickú navigaciu používam už 3-4 roky ani sám neviem, všetky zaujímavé miesta..... mám poznačené. Ak treba ešte niečo dodať, tak len to, že každé miesto pred uložením treba pomenovať a spriemerovať polohu, aby odchýlka bola čo najmenšia. Potom sa v tom veľmi dobre dá nájsť konkrétne miesto, lebo okrem polohy si to pamätá aj napr. dátum, kedy bol bod vytvorený. Samozrejme turistická sa dá vpohode použiť aj na navigáciu autom, akurát ti nekváka hlas, len zapiští pred odbočením........
P.S. Už sa mi v lese stalo, že mi vypadla krytka z objektívu a na 100% som vedel, že keď som išiel z auta do lesa som ju mal, našiel som ju, lebo som šiel pekne po trase uloženej v GPS pekne po svojich stopách.

Reagovať na správu

portret

Lucia lisa 11.8.2017 13:36

Dobry den mohli by ste mi prosim vas poslat aky to je typ lebo sa chysteme s priatelom na huby na oravu a chceli by sme nieco taketo pre istotu kedze sa este nevieme velmi dobre orientovat

Reagovať na správu

portret

Balloo pokročilý 21.4.2010 18:59

Ja pouzivam http://www.garmin.sk/turisticke-mapove-g... a som s nim spokojny. Najst rovnake miesto podla ulozenych suradnic som este neskusal. Myslim, ze to nie je problem. Presnost urcenia polohy je zavisla na pocte satelitov s ktorymi je schopny pristroj na danom mieste komunikovat - jedna sa radovo o metre.

Reagovať na správu

portret

jarmila mykológ, atlasár 21.4.2010 20:49

ja používam Garmin Oregon 300, nedám na neho dopustiť http://gps-navigacie.heureka.sk/garmin-o...

Reagovať na správu

portret

brmbolec 21.4.2010 23:58

ďakujem za reakcie
vcelku slušne vypadá ten Garmin Oregon 300

Reagovať na správu

portret

fugi 22.4.2010 20:18

na MT zabudni, dufam ze si nechcel navigovat iba napr. mapami co ponuka nokia aj do nenavigacnych MT.Problem so sig.v dolinach a pod.Vacsinou potrebujes pridavne zar.
Garmin ma jednu velku nevyhodu, vacsinou sa don nedaju dat cudzie mapy,aj ked uz urobili trochu krok vpred a umoznuju pouzivat vlastne mapy. Inak by som povedal ze vedie.Posledne modely maju kompas,vyskomer,teplomer (ten dost klame, berie teplo z pristroja),navigacia je samozrejmost, funkcia zaznamu prejdenej trasy sa da otocit,cize ides po vlastnej stope spat (este som nepouzil,bo idem radsej bud najkratsou cestou abo druhou stranou), ukladanie bodov,kalendar,nocnu oblohu.
Na rozdiel od MT Ta neznaviguje do inej doliny a presnost urcenia polohy je na 3m - 40m. Po prejdeni cca 100km je dobre skalibrovat kompas, autonavigacia velmi slusna, len treba dat pozor na vyber mapy,inak Ta povedie aj po tur. chodnikoch.Najnovsi Oregon ma dotykovy disp.,podla mna nevhodny, treba na ovladanie 2 ruky, Colorado 1 r.Vydrz 4-8 hod. na NiCd.Bezne robim 2 vylety,ale bez podsvietenia.
Cestne navigacie maju pekny velky disp.,ale v terene vydrzia tak 0,5 - 1 hod.

Reagovať na správu

portret

fugi 29.4.2010 19:55

Počítač pro každého 10/2010 – obsah čísla
TÉMA ČÍSLA

* Navigace pro sport a volný čas
Navigační přístroje určené do automobilů se pomalu stávají samozřejmostí, ale kromě cestování autem je oblíbená také pěší turistika a tady přicházejí ke slovu navigační zařízení pro sport a volný čas.
* Levná navigace do auta
* Malý telefon s navigací
Telefon Garmin-Asus M10 je mimo jiné vybaven i GPS modulem, programem pro automobilovou navigaci a mapovými podklady 43 evropských zemí.

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 3.5.2010 21:16

GPS je na huby vynikajúca vec, chce to ale DOBRÉ GPS. To nie je behanie po štítoch tatier s nádherným príjmom... Dnes sú už aj niektoré mobily vybavené slušným GPS prijímačom, ale doporučujem turistické mapové GPS. Útlm signálu v hustom lese, v hlbokej rokline je značný a z vlastnej skúsenosti viem, že zlé GPS nahnevá viac ako nijaké GPS. Najmä keď musíš čakať niekedy desiatky minút na satelity a aj tak ich neulovíš, či vyliezať kvôli nim na najbližší vysoký kopec, aby si potom zase zliezol dole k hubám. Prajem šťastnú ruku pri výbere dobrého prístroja.

Reagovať na správu

portret

Balloo pokročilý 3.5.2010 22:30

Suhlasim, velky utlm signalu nastava prave pod korunami stromov. Dalsia dolezita vec je vydrz bateriek, odolnost voci poveternostnym vplyvom, pripadne narazom.

Reagovať na správu