Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

Ascocoryne sp.


portret

Rado mykológ, atlasár 17.11.2009 20:13

vrtidlovka veľkovýtrusnáMáte niekto bližšie informácie o druhoch tohto rodu okrem a. sarcoides a a. cylichnium, ako tvar výtrusov, ich septovanie a pod ? Našiel som na starej čerešni nejakú Ascocoryne s výtrusmi väčšími ako by sa patrilo na A. cylichnium (až do dĺžky cca 35 µ), väčšinou medzi 20-30 µ a výtrusy sú vyplnené drobnými olejovými kvapkami a bez septovania, možno sú mladé, a veľa sekunárnych výtrusov. V dužine ojedinele kryštáliky s rozmermi do 10x10 µ. Fotka tu: OBR 179818 . Jedinú zmienku o niečom inom som našiel v Pilze der Schweiz, podľa nej by a. urnalis mala mať výtrusy medzi 34-40 µ, čo je zase veľa. Nejaký nápad, čo by to mohlo byť ? Makroskopicky sa plodnice nelíšili od oboch bežných druhov.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 17.11.2009 20:44

Na vrtidlovky sa špecializuje Viktor Kučera. Myslím, že by ti vedel asi najlepšie poradiť. Spýtaj sa ho na Biodiverzite, ak tam bude.

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 17.11.2009 20:52

Vďaka. Na Biodiverzitu sa síce nedostanem, ale snáď sa s ním nejako spojím.

Reagovať na správu

portret

mat60 mykológ, atlasár 24.11.2009 08:35

Houbu sice neurčím, ale krystalky jsou krychlové nebo pseudokrychlové. Vypadá to na oxalát vápenatý, dihydrát, tj. weddellit. V lišejnících a taky v některých houbách je hojný.

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 24.11.2009 18:31

Vďaka. Je to oxalát vápenatý, a v a. cylichlium je bežný. Aj vzhľadom na septovanie dospelých výtrusov som to predbežne uzavrel ako a. cylichlium. Podľa niektorých prameňov je rozpätie veľkosti výtrusov väčšie ako bežne uvádzané. Na stopu na naviedol Ešli v diskusii pod obrázkom.

Reagovať na správu

portret

Rados3berny 24.11.2009 20:29

vie sa prečo sa tam tie kryštáliky tvoria? Nikdy som o niečom podobnom nepočul, tak ma to zaujalo

Reagovať na správu

portret

Rado mykológ, atlasár 24.11.2009 21:38

hmmm.. tak nad tym som nerozmyslal. Ale vyskytuju sa u viacerych hub, napr. aj v stopkovci zimnom a videl som ich tusim tmavorosolovcoch. Mozno je to proste metabolicky produkt nemajuci hlbsi zmyslel, asi ako ladvinove kamene . Ak by som zakopol o doveryhodne sa tvariace vysvetlenie, postnem ho tu.

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 24.11.2009 22:42

Pri hubach sa zda byt vacsina stavelanov vylucovana pocas rastu mycelia a vylucovane stavelany sa mozu zrazat ako krystali stavelanu vapenateho vo vnutri alebo na povrchu bunkovych stien. Vnutrobunkove krystali stavelanu vapenateho sa pri hubach nenasli.
Rastliny vyuzivaju stavelany hlavne na regulaciu ionov a druhotne na obranu. V protiklade huby vylucuju stavelany do ich bezprostredneho okolia a stavelan sa stava castou mechanizmu pomocou ktoreho huby napadaju a odburavaju tkaniva ich rastlinneho hostitela.

viac sa da postudovat v prilozenom odkaze

http://books.google.sk/books?id=emTys7cc...

Reagovať na správu