Biotopy výskytu húb
Tono od Cirochy pokročilý 20.3.2009 17:52
Už dlhšie sa bavíme s Vladom Kuncom aj s ostatnými, že by nebolo od veci vytvoriť na tejto stránke galériu biotopov. Aký je Váš názor. Možno po tejto diskusii to Roland urobí, veď hlas ľudu, hlas Boží.
mino31 správca galérií, botanik, atlasár 20.3.2009 22:15
vacsina mojich foto by bol ihličnatý les, ale samozrejme podporujem!
lh 20.3.2009 22:53
ked uz su tu vytvorene stranky ze rastliny a pod., kt este nefunguju nevidim dovod aby na nahuby.sk, bola galeria rastin a ine, namiesto toho bud fotky mikroskopicke a biototpy samozrejme tiez... a vidim ze to zapadne prachom pretoze,ludze uroven tu klesa, kazdym dnom aj tymto mojim prispevkom...
Igor atlasár 21.3.2009 21:09
Budem pridávať biotopy, kde huby nerastú. Nerád by som bol, keby mi niekto chodil na moje miestečká
Jarott atlasár 26.3.2009 14:12
Ak dobre rozumiem,tak napr. hrib dubovy a bude tam sachorova mokrad pri Vahu.
Igor atlasár 26.3.2009 16:48
Kua ako si uhádol? Možnože aj vážske dno tam pridám. 8 metrov pod hladinou.
Jarott atlasár 26.3.2009 14:28
Ak sa najde odbornik,ktory by si to zobral na starost,tak ano. Dat mu abolutne pravo vyberu,co uverejni. Lebo,ked zacneme fotit kazdy pol hektar svahu,luky a zasielat do rastlin,prirody alebo ineho(alebo galerie biotopov),tak to zas bude diskusia...
milo 26.3.2009 15:02
myslim ze mapovanie biotopov v súcasnosti v urcitej forme prebieha na SOP (státna ochrana prírody)ale myslím, ze sa to týka iba chránených druhov húb a tiez som si nie celkom istý či aj s fotodokumentáciou...
..ale v princípe som tiez za...je to dobrý nápad.
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 26.3.2009 16:24
Nechcemi ísť až tak ďaleko ako je mapovanie, skôr ide len o fotografie lokalít, kde sa našlo niečo zaujímavé, aby tí, čo do lesa často nechodia a biotopy poznajú menej, mali akú-takú predstavu, kde táto huby rastie.
P.S. Huby sa inak v ochrane prírody dosť ignorujú.
serpico atlasár 26.3.2009 16:45
..teraz uplny suhlas !
...prednedavnom som dostal ponuku jednej cestovky sprevadzat klientov v case vyskytu, i chranenych v regione,...no zbohom "moje place" !!!, jednotlivcov odmietavam "zdvorilo", ale teraz to bolo odmietnutie rázne,..
Miťko 28.3.2009 17:22
Mne by stačilo keby mi niekto nafotil biotop hocijakého smrža v Turci.Ja som ho ešte v živote nevidel. Mám na mysli toho smrža aj biotop. A to nie je chránená hubka.
alenamilan 5.4.2009 23:44
ahoj, ale myslím si, že huby ochraňovať netreba. Spomeň si, koľko druhov húb rástlo na Slovensku pred 30 rokmi, a koľko teraz. Huba je " nezmar...?"
px pokročilý 27.3.2009 20:52
Veľmi veľa druhov húb jedlých a nejedlých vyrastá vo veľmi podobných biotopoch.Také univerzum je napr.zmiešaný les.Máme ale napr.smrečiny,boriny,monokultúrne porasty,tie snáď v čistej forme ani neexistujú,ak sú to nie lesné škôlky.Dokonca je pravidlom,že v borinách rastie tiež množstvo druhov,ktoré sú podobné.Za špecifické lesy považujem oblasti montánneho lesa,či už subalpínskeho,alebo najvyššieho alpínskeho stupňa.Návrh môžem akceptovať s výhradou v tom zmysle,aby to nepresahovalo rámec únosnej miery na stránke.Aby sme nemali viac biotopu vo foto,ako húb.Skôr by som sa prikláňal k biotopu kde rastú vzácne,alebo nepopísané druhyalebo nedeterminované taxóny.
yuyka atlasár 27.3.2009 21:06
možnože ani netreba zakladať novú galériu, stačilo by tých pár fotiek rovno zaradiť do atlasu ku konkrétnym hubám, tak ako sa plánovalo s mikroskopickými snímkami..
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 4.4.2009 23:13
Tónko, škoda, žiadny ohlas. Asi sme to dali do zlej sekcie (sekcia Diskusie o týchto stránkach by asi bola lepšia) alebo to nezaujalo. Musel som tu niečo napísať, keď som pozrel na posledné super fotky biotopov, aj Tvoju.
ELV1S (admirator fungis) 5.4.2009 20:49
ujo Rolo asi necita diskusie alebo nema cas.....
mozno mu treba poslat ss. (pre neznalych - sukromnu spravu)
alenamilan 5.4.2009 23:55
Ahoj, to sranduješ? Na Slovensku biotop húb neexistuje, alebo aspoň ja neviem o takej hube. Huba je tak metamorfózna, že si biotop ani nevytvára...myslím v stredoeurópskych podmienkach.To chcete zase ďalej čeladiť podľa toho či žije v lese, na lúke, v mokradi, alebo doma na vlhkej dlážke?
Tono od Cirochy pokročilý 6.4.2009 06:47
Vôbec som nemyslel na nejaké podrobné špecifikovanie. Mojou snahou bolo pár fotiek k jednotlivým druhom, aby aj úplný nováčik videl v akom prostredí daná huba rastie.
korbačka 6.4.2009 07:12
Toto je správny smer.Veľkou chybou by bolo spoliehať sa na ŠOP.Info by malo byť jasné,sstručné,výstižné.Toto účastníci stránok ovládajú.Priblížiť svet húb čo najširšiemu okruhu ľudí.
serpico atlasár 6.4.2009 07:17
Tono, urcite ano, som tiet jednoznacne za, i ked by bolo prospesne uviest i par doplnujucich udajov, da (dava) urcitu predstavu o moznom (najpravdepodobnejsom) vyskyte,.. i ked dolezitym faktorom je podlozie, a to asi vacsine z nas robi problem,..a pre mna je to zatial tiez problem s urcitymi druhmi aj s geologickou mapou, ....ak sa mi podari tento rok zopar chranenych a vzacnych, do galerie "znakov" priradim i biotop (uz je tam), i s podrobnejsim opisom lokality, ....
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 6.4.2009 08:30
Milan, asi sme sa správne nepochopili, nikto tu nechce nič zadeľovať. Tu nám ide len skôr o ukážku a opis lokalít, kde sa určitá huby vyskytuje najviac alebo dokonca len výhradne (aj takých je dosť veľa). V atlasoch veľa vecí nie je a tu je aj možnosť to tu uviesť. Napr. keď Ti napíšu, že ohnivce rastú v listnatom lese, tak môžeš ty prehľadávať bučiny a dubiny, ale šanca, že nájdeš ohnivec je doslova mizerná. Ale keď Ti tu dá niekto fotku spod elektrovodu ale bo miesta, kde sa robila ťažba a napíše ti tam, že tam bola lieska, hrab, agát, rakyta, tak už je podstatne jednoduchšie nájsť podobnú lokalitu a byť úspešný.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 6.4.2009 10:36
A okrem toho biotop húb určite existuje, inak si neviem predstaviť, že by bez neho existovali samotné huby.
SG atlasár, mykológ 6.4.2009 22:59
divil by si sa oko niekedy rozhoduje biotop, či tá huba bude alebo nebude. Je to na dlhšiu debatu.
° pokročilý, atlasár, mykológ 6.4.2009 14:04
Tonko pozrel som si tvoje fotky biotopov - urcite je to dobry pocin , ale ak je to foto ktore ma byt sirsie pouzitelne musi urcite obsahovat aspon nasledovne udaje - zlozenie drevin pripadne i bylin; nadmorsku vysku ; orientaciu svahu /ak je to potrebne S,J,Z / ; podlozie / vapenec , piesocnate , .../ ; vodne pomery /zaplavovane , podmacane,.../
p.s. priznam sa ze niektore stromy viem rozoznat aj na dialku ale hlavne u vacsiny listnatych s tym mam problem
Tono od Cirochy pokročilý 6.4.2009 14:13
Paľo, beriem, nedal som to tam preto, že na vložených fotkách hub Jožko aj Fero dosť pekne popísali skladbu drevín aj orientáciu. No všetko je vecou dohody, môžeme tomu dať nejakú jednotnú schému.
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 6.4.2009 14:46
Paľo, dúfam, že moje sa Ti páčia viac: http://www.nahuby.sk/fotogaleria_autora.... Čo Ti tam ešte prípadne chýba?
yuyka atlasár 6.4.2009 17:11
Ale veď na to nepotrebujete Rola, stačí aby tie fotky priradil niekto (v tvojom prípade si to mohol urobiť aj sám) kto má k tomu povolenie do atlasu k hubám.. nevidím problém..
(inak sú super :)
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 6.4.2009 19:24
Zuzka, vďaka. Avšak asi na to radšej treba Rola. Môžem síce zaradiť fotku priamo do atlasu, ale asi by to dosť ľuďom vadilo a nevyzeralo by to dobre, keby boli pomedzi fokty húb poprepletané fotky biotopov. Podľa mňa by bolo lepšie, keby bol jednoducho pri každej hube v atlase bol samostatný link na biotop (ak by bola dostupná fotka, tak by tam nabehol) alebo dokonca v časti "Výskyt".
yuyka atlasár 6.4.2009 21:05
Nie nemyslela som to tak aby bola fotka biotopu zmiešaná s hubami, ale tak ako sa to tu už preberalo pri fotkách mikroskopovania. Vtedy to Vierka vyriešila elegantne bez Rola takto:
http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Mycena-pu ...
Myslím si, že to by bola cesta aj pre biotopy..
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 7.4.2009 08:04
Zuzka, takto je to celkom dobrý nápad, to som si doteraz nevšimol.
IgorK atlasár 7.4.2009 13:42
mne sa ale ani tento napad celkom nepaci, lebo je to o jednej konkretnej hube a o jednom konkretnom biotope. takto by som musel prechadzat huby zaradom, ale mna pri biotope v podstate ani foto huby nezaujima. mne sa viac paci napad ze by sa popri kategoriach(huby, hubraske ulovky, ...) urobila dalsia kategoria s nazvom "biotop" a tu by sa davali len biotopy. napr. biotop hriba kralovskeho by si pridal do kategorie biotop a nazval by si ho normalne ako druh huby(kludne aj s latinskym nazvom). selectovanie by si urobil tak, ze by si vybral kategoriu biotop, v poli text by si potom len napisal(tak to uz funguje aj teraz) hrib kralovsky a zobrazili by sa ti vsetky biotopy hriba kralovskeho. takto by si to mal vsetko pokope. presne takto by to bolo, len by si tam nemal huby ale biotopy - http://nahuby.sk/fotogalerie_vyhla davani...
° pokročilý, atlasár, mykológ 6.4.2009 19:43
toto je dobre - informacie spojene s dobrou fotkou / vyvazena vzdialenost - asi tu nejde az tak o detail/
p.s. velmi dobre je to fotit tak ako ty na zaklade dlhodobejsich skusenosti /opakovanych zberov/ asi by nebolo uplne ok ak sa tu zacnu hrnut tisice fotiek bukoveho alebo smrekoveho lesa
p.s. urcite mat lokalitu nafotenu v case rastu danej huby ktorej biotop sa popisuje
Husi moderátor, atlasár 6.4.2009 20:46
Mne sa odkaz na fotku biotopu v popise k hube, uloženú ako "PRÍRODA" zdá dostatočný. Napríklad takto:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?...
IgorK atlasár 6.4.2009 23:32
toto Husi nie je dobre riesenie. keby som si chcel pozriet biotop, musel by som ist do tvojej galerie a nasledne ho hladat. malo by to byt vsetko pokope, aby som sa napr. k nemu dostal takto: http://nahuby.sk/fotogalerie_vyhladavani...
Husi moderátor, atlasár 7.4.2009 13:23
Nemusel by si ísť do mojej galérie, ale do atlasu, pri fotkách konkrétneho druhu, ku ktorému by bol aj obrázok biotopu, by si ho tam uvidel.
IgorK atlasár 7.4.2009 13:45
nie vsetci by davali do atlasu, toto stale nie je dobre riesenie. aspon mne sa to celkom nepaci. precitaj si hore vyssie ako som to pisal Vladovi Kuncovi.
serpico atlasár 7.4.2009 16:19
..."Cerovieho" zaujimaju zriedkavovyskytnuvsie sa, a hlavne ich biotop, ma to urobene perfektne v galerii, lebo "vie",...aj ked "biotopy" neprejdu, a neurobi sa tomu nejaka rozumna forma, nech zaujemca nazrie do jeho galerie, "chytilo" sa i par dalsich "hubarov",...mne sa podarilo, a dufam este podari natrafit na taketo huby, a ja si ten biotop zväcnim,...hlavne pre seba, i na porovnanie s udavanym vyskytom v atlase,i s moznym vyskytom v dalsich lokalitach v chotari,... a bola by to dobra "pomocka" pre tych, co maju chtic taketo vzacnejsie objavit a nedari sa im to,...
..a Kunca este robi i s geologickou mapou, aj ja sa priucam a pre mna su tie jeho info cenene zlatom,...robim si mapu mozneho vyskytu,..davam dokopy info, i skusenosti-nachodene stovky (tisicky) km po chotari,... a este trochu dazda, spary,...a verim, ze moj chtic je ukojeny,...
serpico atlasár 7.4.2009 16:59
...toho sa nebojim, ja som byk !, a este k tomu i stary vlk-samotar,...
serpico atlasár 8.4.2009 07:42
...ked sa stretnu dvaja byci, vacsinou narazi "kosa na kämeň",...ale su i vynimky,..
..Tono, a kde su smrcky ?
IgorK atlasár 6.4.2009 23:29
ja k tomu len tolko, netreba o tom hovorit a treba fotit. ked tych fotiek bude dostatocne mnozstvo, urcite sa s tym nieco urobi. zatial najlepsie riesenie sa mi zda, ze pre kazdu hubu urobit v diskusii prispevok napr. biotop "boletus impolitus", dat tam aj nejaky popis a potom ludia budu davat len foto. takto to bude vsetko pokope.
Husi moderátor, atlasár 7.4.2009 13:34
Zdá sa mi, že to ani nie je také jednoduché.....prídem, odfotím okolie huby a mám biotop. Čo vlastne tvorí biotop konkrétnej huby? Vieme, že šampiňón rastie aj v kukuričnom poli aj na rôznych substrátoch v rôznych prostrediach. Ak rastie tam aj tam, tak tá maštaľ alebo jaskyňa netvorí podľa mňa jeho biotop, biotopom je možno len substrát a jeho bezprostredné okolie (s fyzikálnymi a chemickými podmienkami).
IgorK atlasár 7.4.2009 13:37
ano suhlasim, preto tych biotop jedneho druhu treba cim najviac. hlavne by to bolo zaujimave pri menej beznych hubach. v tvojom pripadde by bol biotop kukuricne pole. moze odfotit aj kombajnista.
vlado(ZV) mykológ, moderátor, atlasár 7.4.2009 20:30
Stano, dúfam, že si rozumieme. Nejde tu len o fotku, ale aj o ten opis, ako to robím napríklad aj ja. Biotop je pri hubách určitou kombináciou živej a neživej prírody, prípadne aj vplyvu človeka. Aby to tu pri tých biotopoch malo celé význam, vždy to treba opisom zohľadniť. Myslím, že pri niektorých hubách tu má význam baviť sa viac o biotope, zvlášť nie bežných (aspoň to nebudem musieť písať cez ss 8-). Jeden príklad, ktorý v atlasoch nenájdeš, som písal k ohnivcom (6.4.2009 08:30). Ak mám napísať iný, tak náramkovka cisárska ma dosť špecifický biotop - okraj podhorských lúk zarastajúcich lesom - smrek, borievka - na vápencoch alebo dokonca na vulkanitoch ako andezit. Keď k tomu dám pekné foto takéhoto spoločenstva (čo určite časom dám) a dopíšem tam tieto údaje a niečo naviac, tak kto bude mať záujem, tak sa podľa týchto informácií, z ktorých polovicu v atlasoch nenájdeš, môžu objaviť nové lokality, čomu by som bol veľmi rád.
Ero atlasár 7.4.2009 20:31
Ide o to, že keď chcem nájsť nejaký druh huby a viem približne kde hľadať, tak mám nádej, keď napr. hľadám vzácnu hubu a roky sa mi nedarí ju nájsť, tak podľa fotky
biotopu a dobrého popisu ju môžem nájsť, stačí pozrieť fotku a hneď človek bude aktivnejší v hľadaní, čo sa týka maštali, alebo jaskyne tam môžu byť také rôzne huby, ktoré rastú len tam a sú vzácne a to foto len pomôže pri hľadaní, môj názor
Tono od Cirochy pokročilý 8.4.2009 07:33
Toto bolo presne mojím cieľom. Žiadne extremné vymyšľanie. Proste foto kde daná huba rastie a stručný popis okolia, prípadne podložia. Takto som objavil lokality aj bežných druhov, ktoré som vo svojom okolí nevedel nájsť. Preto si dovolím tvrdiť, že takéto foto je celkom účinné. A aj keď táto myšlienka na stránkach neprejde, rád si pozriem biotopy v galériach ostatných viď Vlado Kunca.
Husi moderátor, atlasár 8.4.2009 19:38
Jasné, opis je základ (mal by byť). Moja poznámka bola len nahlas úvaha o fotkách biotopov.