Hríb vínovočervený /Boletus Rhodopurpureus/ Jedlý - Jedovatý ???
sipovec 22.11.2008 15:26
Podľa Ing. M. Zelenaya - jedovatý. Podľa L. Hagaru - Jedlý.
Zbieram a jem ho asi od roku 1964 doteraz /najlepší je v klasickom trojobale - vyprážaný/. Kde je pravda?
rufuss pokročilý 22.11.2008 15:46
ci uz jedovaty alebo jedly ale je velmi zriedkavy - a uz z toho dovodu by som ho nezbierala a nekonzumovala
Palo70+ 22.11.2008 17:04
Poznám ľudí, ktorí ho zbierajú a konzumujú ako lahôdku, lebo tak robili aj ich rodičia a starí rodičia. Atlas húb ani internet nepotrebujú (vedia svoje a to im stačí). Platí to aj pre hríb purpurový, od ktorého ho nerozoznávajú.
serpico atlasár 22.11.2008 18:39
Poznam 3 lokality, kde sa v vyskytuje v desiatkach kusov, cez leto som na jednej lokalite, skoro vsetky, nachadzal rozkopane a porozrezavane!!!
vo svojom okoli nepoznam nikoho, kto by ho konzumoval, ale dal by sa asi porovnat s hribom zrnitohlubikovym (dovetok Standu Jiraska), a "modraky" bezne konzumujem, i susim, to scernanie v kapustnici ako esteticky defekt?! mi neprekaza, a v prazenici ho dusim min. 40 minut,..
sipovec 24.11.2008 13:02
Vladimír - skúšal som ho aj sušiť /mám kvalitnú sušičku/. Hríb zrnitohlúbikový sa Ti usuší bez problémov - vyberieš ho zo sušičky /cca 12 hod. pri 50 st. Celzia/ - dáš do pohára, zahrkáš a on krásne "šuští". Je výborný v guľáši alebo pri príprave hovädzieho mäsa.
Hríb vínovočervený nikdy neusušíš do "šušťavej" podoby. Zostáva "vatový" aj keď je dôkladne vysušený.
Ale ako som napísal - od budúcej sezóny ho budem iba obdivovať.
rufuss pokročilý 25.11.2008 16:00
Vladko dufam ze ta prezentacia bude v dohladnej dobe...zvedava som na ten zazrak...zhanam susicku, ale taku co sa mi zmesti do maleho panelakoveho bytu...snad ma inspirujes...ale akosi tusim ze to nebude nic do panelaku
Rado mykológ, atlasár 22.11.2008 17:51
Otázka je, kedy sa má huba považovať za jedovatú. Keď jej na otravu treba 5, 50, či 500 g, keď robí problémy 10, 1, či 0.1 % populácie, aj po uvarení, či len za surova ? Koľko autorov, toľko názorov. Ja sa stotožňujem s jeho označením za jedovatý, keďže obsahuje toxíny, hoci termolabilné. Pri nedostatočnej tepelnej úprave, napr. narýchlo urobený s vajíčkom, môže vyvolať otravy, hoci dobre uvarený by škodiť nemal. Mechanizmus otravy je pravdepodobne totožný s hríbom satanským, ktorý za surova spôsobuje prudké otravy s úporným zvracaním, hoci nie životu nebezpečné, a tiež je po uvarení jedlý.
Rado mykológ, atlasár 22.11.2008 20:01
Už len kvôli jeho zriedkovému výskytu by som ho nechal žiť. Ale keď po jeho konzumácii nemáš problémy, môžeš ho jesť aj naďalej. Mám známeho, ktorý bez problémov celé roky konzumuje bedlu červenejúcu záhradnú, a aj keď zvyšku rodiny je z tejto huby zle, on nevyzerá, že by mu to nejako škodilo. Citlivosť je proste individuálna. Ale existujú aj huby, ktoré vyvolávajú otravy až po opakovanej konzumácii(napr. predtým ako jedlá vedená čechračka podvinutá), u hríbov však nie je takýto mechanizmus účinkov zatiaľ známy. Ono je to tak - všetko, čo sa napíše, je podľa momentálneho stavu vedomostí. S novými objavmi sa napr. jedlosť húb môže preklasifikovať. Nie všetky účinky musia byť viditelné okamžite, napr. účinok látok pôsobiacich senzibilizujúco na imunitný systém alebo vyvolávajúcich rakovinu sa ťažko skúma, keď nemáš priame podozrenie. Veď koľko rokov trvalo, kým svet uznal že fajčenie spôsobuje rakovinu, a to fajčia milióny ľudí. Keď má takéto účinky niečo, s čím do styku prichádza len málo ľudí a aj to zriedka, jednoducho sa to nedáva do súvisu.
stevo_k1 22.11.2008 21:02
v atlasoch vacsinou odporucaju vsetky modrejuce hriby konzumovat az po dokladnej tepelnej uprave. Takze konzumovat ich vyzmazane je asi trochu riziko
J.Pol. atlasár, mykológ 22.11.2008 21:15
Jedovatý je hlavně za syrova. Přál bych si aby byl prudce jedovatý. Jedná se o velmi vzácný druh, který rozhodně není vhodné zbírat pro kuchyňské účely. Určitě existuje spousta chutnějších a běžnějších druhů hub.Tento druh by měl být přísně chráněný !!!
stevo_k1 23.11.2008 14:34
pavel pise ze ma lokalitu kde sa bezne vyskytuje v desiatkach kusov. V takom pripade organizmu huby nijako neublizi ked si naberie do kosika plodnice, podobne ako jabloni nijako neublizi ked si z nej natrhame jablka. Aj v niekolkych atlasoch som nasiel opatrnu zmienku o tom ze chranit huby zakazom zberania plodnic nema moc velky zmysel.
milustek pokročilý, atlasár 23.11.2008 15:06
jasne ze najdolezitejsia by mala byt ochrana biotopu a podhubia..
ale huby sa predsa rozmnozuju aj vytrusmi..
stevo_k1 23.11.2008 16:16
ano ale jedna plodnica vraj vyprodukuje miliardy vytrusov, pritom na vytvorenie podhubia staci aby vyklicil jediny... Ak huba ustupuje je to skor preto ze nema vhodne podmienky, nie preto ze nie je dost vytrusov.
rufuss pokročilý 25.11.2008 15:51
ten tvoj nazor je akysi divny...pri chalupe kde chodime, rastu desiatky a desiatky plodnic hriba kralovskeho a este ani raz sme za viac ako 20 rokov nezobrali jediny tento hrib hoci sa tam vyskytuje hojne...mnohi z nas by si mohli povedat ze si zoberie len par hribov, ved ich je tam dost a nakoniec by tam neostal ani ten jeden s miliardami vytrusov !
serpico atlasár 23.11.2008 15:30
Povolenie zberu len v urcite dni, obmedzenia "hmotnosti", kamarat spominal tusim Rakusko, 1 kg 2 x v tyzdni, i uplna vyluka zberu v niektorych rokoch sledujuca .....?,
ked "vyspele" staty aplikuju tieto obmedzenia v praxi, urcite budu podlozene solidnym vyskumom a praktikom,
ak by nastalo par sezon optimalnych pre rast hub, a hlavne priblizne rovnakych, zber pri dodrzani urcitych zasad by nemal mat vplyv na rast v nasledujucej sezone,.. na jar som navstivil jednu lokalitu s nadmernym vyskytom regiusa-este do minulej sezony, pri pohlade na teren mi vyhrkli slzy, holorub, obrovsky bordel,rigoly aj veru do 1 m, a v lete, uz nie desiatky, ale jeden jediny kus, .....a az do zimy, ani naznak terennej upravy, ani zahatany vodny tok nebol spriechodneny, potok si nasiel uplne ine koryto, a.... nic sa nedeje,
Kolpasske jazero, 95 % pritokovych jarkov znicenych tazbou, ....a znovu nic, a pritom su "tajchy" svetovym unikatom, a nielen vodne plochy, ale i system jarkov,....a nic sa nedeje, ..porusenie-nedodrzanie technologickeho postupu rekonstrukcnych prac,....a znovu nic,....vraj vdaka i za to, ze sa to aspon nejako dokonci,... a mnoho a mnoho ....
stevo_k1 23.11.2008 16:29
nuz, taketo legislativne opatrenia su podlozene skor ako vyskumom ocakavanim verejnosti. Ak by sme urobili anketu ze "Ste za to, aby vzacne druhy hub boli statom chranene?" drviva vacsina ludi by povedala ano. Preto kazda sucasna demokracia kde o vlade rozhoduje hlasovanie verejnosti ma aj bude mat nejaku formu ochrany hub. Len skoda ze namiesto buzeracie hubarov typu x kg hub na tyzden, x Sk za plodnicu sa neprijmu nejake ucinnejsie formy. Lenze tie uz by neboli zadarmo, ucinne chranit biotopy by chcelo nejake tie zakazy tazby, ochranne pasma so zakazmi pesticidov herbicidov a to uz by boli aj nejake ekonomicke naklady. Takze vacsinou to skonci pri nezmyselnych zakazoch zberu plodnic
Palo70+ 24.11.2008 08:53
Najväčšie škody robia práve lesní robotníci, ich mechanizmy, benzín, olej. Všetko nechávajú v lese, fľaše, obaly z pohonných látok a olejov, o neporiadku a rozrytom lese ani nehovorím.
sipovec 24.11.2008 12:33
Pavel - som veľmi rád, že si sa zapojil do tejto diskusie. Tvoje poznámky boli "najtrefnejšie". Ale toto je už možno na inú tému. Je strašné vrátiť sa do určitej lokality, povedzme po roku, a vôbec ju nespoznávaš. Zvyčajne totálna spúšť, nevieš prejsť cez neodstránenú "haluzinu" a sezónu predtým tam rástli krásne huby. Ale asi sme takí...??
J.Pol. atlasár, mykológ 23.11.2008 17:54
To ano s tím souhlasím. Jen je to docela zajímavé sbírat houby které se k jídlu nedoporučují. A co je ještě horší tak jsou rozkopané a různě poškozené houby které jsou často velmi vzácné. Jezdíme fotit houby i na vzdálenější místa a když se naskytne takový pohled tak to na....
J.Pol. atlasár, mykológ 23.11.2008 18:00
...možná by bylo zajímavé vidět plodnice, které autor příspěvku konzumuje. Může se jednat i o jiný druh hřibu.
J.Pol. atlasár, mykológ 23.11.2008 19:56
Boleteus rhodopurpureus se dá snadno zaměnit i za jiné podobně zbarvené modrající hřiby. Někdy je přesné určení dost problematické. Sám jsem se o tom několikrát přesvědčil.
sipovec 23.11.2008 20:05
Pán Polčák - boli ste tento druh fotiť v Štiavnických vrchoch? Dá sa tam pomýliť tento hríb s iným? Ak áno, napíšte s akým.
J.Pol. atlasár, mykológ 23.11.2008 20:16
Při troše nepozornosti se dá zaměnit za Boletus rhodoxantus, luteocupreus nebo Boletus torosus. Jen jsem trošku překvapený touto diskuzí, že se po tolika letech pravidelné konzumace této houby ptáte na její jedlost. Připomíná mi to trošku příhody, kdy mi houbaři nosí do poradny houby které už několik let konzumují a často ani neví jak se houba jmenuje. V některých případech se jednalo dokonce o jedovaté druhy např. Lactarius helvus. Co se týká druhu Boletus rhodopurpureus tak na území ČR se jeho lokality dají spočítat na prstech jedné ruky. Ve Štiavnických vrších jsem tento druh fotil. Ale pokud vám tento druh chutná klidně ho konzumujte dál,šetrným sběrem plodnic jeho výskyt neomezíte. Jen si myslím, že je to škoda i když někde roste častěji. Mohlo by se jeho krásou potěšit více houbařů či fotografů přírody.
sipovec 23.11.2008 20:42
Nemám pochybnosti o jeho jediteľnosti /dokonca sa to aj rýmuje/. Pre mňa sa zdá informácia v atlase "Nahuby" zavádzajúca, preto som položil otázku "jedlý-nejedlý". Som si istý, že ho viem určiť a nezameniť za iný druh. Ale dosť, je to prekrásna huba. Nechám ho v budúcej sezóne rásť pre potešenie všetkých hubárov /to znamená, že končím s jeho zberom/. Dúfam, že tak urobia aj ostatní.
J.Pol. atlasár, mykológ 23.11.2008 20:45
Bylo by to dobré, kdy tak uvažovali všichni houbaři. Děkuji.
Jiří Véle atlasár 26.11.2008 01:03
Jirka Hlaváček dej mu pán bůh věčnou slávu , tento druh hřibu doporučoval i k minutkové úpravě. To je alespoň pro mne naprosto barbarská představa tento taxon utrhnou a nedej bože SEŽRAT, to je tak kásná houba že na lokalitě musí zůstat, za každou cenu!!!!
serpico atlasár 26.11.2008 15:16
Obzerstvo je tazky? hriech?
a zozrat chraneny hub by mal byt "smrtelny hriech!!!
sipovec 26.11.2008 15:31
Videl si asi "Seven". Ale aj tak neviem, čo znamená "zozrat chraneny hub". Keď už hovoríme o Hríbe vínovočervenom, tak zatiaľ nie je "chraneny".
Jiří Véle atlasár 26.11.2008 22:06
No já nevím ale mě slovo sežrat v případě tohoto hřibu přijde naprosto v pořádku. Na naší dnešní přednášce to zaznělo z publika několikrát ale tam šlo o houbový kaviar z Ucha jidášova (výkřik to je žrádlo jsem zaregistroval něklikrát)
extremica atlasár 26.11.2008 22:19
Ono to bude asi tým, že to každý pochopí, ako mu akurát pasuje. Mne to "SEŽRAT" prišlo v danej situácii úplne v poriadku a hlavne bolo použité primerane výstižne.
vrana1 30.11.2008 03:45
Tady v Ostravě porubě rostou hřiby krásně zbarvené,modrajíc� �, rostou výhradně pod lípami, co to je? je to ten o kterém se tu mluví? nebudu ted na tomto foru tak prosím na mail [email protected]
J.Pol. atlasár, mykológ 30.11.2008 09:08
V Ostravě pod lípama roste nejspíš hřib modračka, , to je úplně jiná houba.
Palo70+ 2.12.2008 08:57
Zaujímavé je, že prvý hríb kráľovský 2008 som našiel v dubine pri lipe. Tá lipa sa nezdá. Asi pred 20 rokmi v údolí Čierneho váhu na lúke pod lipou sme našli dubáky, dnes už neviem, či hríb smrekový, či iný z dubákov.Tá lipa sa nezdá.
Jiří Véle atlasár 4.12.2008 21:49
Už na tom pracuju ten kaviar přinesl Pan Kalát a jěště další dvě pochoutky z podzimních hub a asi tak 100 lidí už ty recepty chce. Tak chvilku vydrž až to vše budu mít tak to přepošlu.
Máčik 5.12.2008 09:31
Kto vie,aký hríb rastie pod jedlými gaštanmi?Ako decko som ich chodil šlohovať
do susednej záhrady na Kolibe,dnes Kramáre,kde boli storočné stromy.Taliani,
znalci na "fungi porcini"tvrdia,že najlepšie rastú pod gaštanmi.
J.Pol. atlasár, mykológ 5.12.2008 18:24
Hlavně Hřib bronzový, ale našel jsem tam i modrající hřiby a suchohřiby.
serpico atlasár 5.12.2008 10:31
Recept, i mnou odskusany,vynikajuci !!!... je i v -HUBY ročných období- Isabella Borja, str.227, Hubový kaviár,...
Jiří Véle atlasár 15.12.2008 01:17
Tak recepis: KAVIAR
Základ
1.Lepista saeva 200g se osmaží na cibulce střední velikost(sádlo).
2.Směs se rozmixuje
3.Usušené a na mlýnku na ořechy rozemleté a opět namočené ve vývaru Hirneola aricula Ucho (200g)se smísí se základem, nekolik minut ještě restovat.
4.Dochucení solí, citronem a pepřem.
5.Vychladit
6.Podává se na vece potřené máslem a chilli papričkou(jen kousíčkem)
7.Je to ŽRÁDLO
J.Pol. atlasár, mykológ 15.12.2008 19:39
Jirko tak to musíme zkusit, zatím oba druhy rostou... Yvka bude bude vařit , já budu papkat... ...Sbírat budeme společně.