Úvodná stránka » Diskusné fóra » Správy z iných médií »

Zaujímavé info o lykožrútoch


portret

L.Ď. pokročilý 6.11.2008 07:39

Zaujímavá prezentácia
http://www.ticha.sk/les.htm

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 6.11.2008 08:37

Poučné a zajímavé.Tento problém není jen na Slovensku,ale všude tam,kde jsou peníze "až na prvním místě".

Reagovať na správu

portret

Buki 18.11.2008 14:41

... zaujímavé - to áno, ale poučné? - v zmysle ochrany prírody rozhodne NIE. Pozri môj dlhý príspevok dolu (ja som viac vedec než romantik :-{))))))))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 18.11.2008 15:36

Teda teba, viac vedca ako romantika bude určite zaujímať "Vedecké zhodnotenie ..." Možno i toto niektorí označia ako jednostrannú prezentáciu problému. V tom prípade hádam už nastal čas prezentovať blahodárny účinok ťažkých mechanizmov a chemických zásahov na tatranskú prírodu. Ak o takom vieš, daj link.
K tvojej poznámke v zátvorke : iba romantik by rád videl Tatry také ako ich poznal po väčšinu svojho života rýchlo, čo najskôr, ešte za svojho života . Vedec vie že čas je veličina nezávislá na vôli človeka. O dvesto rokov bude v Tatrách opäť raj (za podmienky, že budúce generácie budú oveľa rozumnejšie ako je generácia súčasná . Tož tak.http://wiezik.blog.sme.sk/c/172325/Vedec...

Reagovať na správu

portret

Buki 19.11.2008 16:25

vedec musí pripustiť aj to, že po 200 rokoch môže byť z Tatier aj polopúšť - napriek rozumnosti budúcich generácií - ako na balkánskych škrapoch, ktoré v rozhodujúcom období nemali to šťastie, že by nejakí lesníci existovali...

Ja nie som šťastný z toho, že tam použili ťažké mechanizmy - mali to ťažiť pilčíci ručne a približovať sa malo koňmo, ale mali začať expresne - možno by nedošlo na postreky... a dosádzať sa má rovno zmiešaný les.

Mne sa ten článok z blogu Michal Wiezika, ktorý sa označuje za vedecký, nezdá ako prvotriedny argument - idem sa pokúsiť o kritiku:
Stojaca kalamita je na strmých svahoch, kde sa dá predpokladať pol dňa tieň. Nespracovaný polom je v záreze úzkej doliny (zrejme dobre zavlažovaný a značne zatienený ). Navyše u oboch sa na holinách dá predpokladať obojstranný tlak sukcesie lesa.
Spracovaný polom je pod výbežkom chrbta v južnej expozícii (vyzerá to na horšie zavlažovanie a väčšinu dňa slnko). Sukcesia sa dá predpokladať iba jednostranná a slabá.
Takže uzatváram: nejde o porovnateľné lokality - porovnanie nie je seriózne.

Prečítajme si my aj článok týždenníka .týždeň "Ako sa do hory volá", ktorý sa to snaží podať dosť triezvo: http://www.tyzden.sk/sk/tema/article21.p...
Súhlasím s jeho autorom, že lesníci a ochranári (aj tí odbojní) by mali byť skôr spojencami - nenažratí tzv. "developeri" sa ich rozporom určite náramne chechtajú...

Reagovať na správu

portret

rompal 22.11.2008 22:10

Mali to, malo sa, možno by... Kde je teda chyba?
A článok? Hrubý žurnalistický alibizmus! Nič nerieši, ale "triezvo" zhodnoti.

Reagovať na správu

portret

Buki 24.11.2008 10:52

Tvoja odťažitá irónia nič nezmení na fakte, že článok porovnáva to, čo by sa porovnávať nemalo a pejoratívne nadhadzuje na odsúdenie situáciu, ktorá má zo všetkých najmenšiu šancu na prirodzené zmladzovanie (polom na južnom svahu lokálneho hrebienku nad Podbanským).

Čo sa týka mojich vyjadrení v podmieňovacom slovesnom tvare - zdá sa mi, že sa v tých dolinách malo ťažiť selektívne a s koňmi. Možno sa mýlim - kto viete, opravte.

Reagovať na správu

portret

rompal 24.11.2008 18:30

Nehnevaj sa na mňa, ale na vedca máš neprimerane dlhé vedenie. PREČO sa tak neťažilo???

Reagovať na správu

portret

Buki 25.11.2008 10:41

Ja sa nehnevám, ale ani Ty sa nemáš čo hnevať, ak odmietam odpovedať na nepatričné otázky a podpichovanie - ja za situáciu nezodpovedám a nemám prečo naplne uznať argumentáciu Tvojho tábora... určite že dačo pravdy je aj na "vašej strane" - ja som sa snažil poukázať, že nie na 100% . A hádam nie ste všetci natoľko pyšní, aby ste nezvážili aj moje pripomienky, že by ste sa mohli čiastočne aj vážne mýliť...

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 25.11.2008 14:15

Prečo sa tak neťaží? Lesníci sú platení od toho, koľko dreva vyťažia teraz, nie od toho aký bude stav lesa o 30, 50 resp. 100 rokov.

Reagovať na správu

portret

Buki 25.11.2008 15:25

Neverím, že by to bolo presne tak, ale nech sa vyjadria tí, čo vedia...
(ja tak viem, že ťažba dreva sa plánuje a obmedzuje s ohľadom na to, čo bude o 30, 50 resp. 100 rokov... :-{))))))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

Miťko 6.11.2008 08:40

Opäť jednosmerne zameraná prezentácia pre ľudí, ktorí sa dajú ovplyvniť vždy a všetkým.

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 6.11.2008 09:39

....vždy a všetkým ...okrem peňazí ...

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 6.11.2008 10:53

Nemôžem si pomôcť, ale s filozofiou vystihnutou v tejto prezentácii sa stotožňujem.

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 6.11.2008 11:06

.. detto

Reagovať na správu

portret

Igor atlasár 6.11.2008 11:29

Podobne!

Reagovať na správu

portret

jarmila mykológ, atlasár 6.11.2008 13:28

jednoznačne

Reagovať na správu

portret

Pehor 6.11.2008 17:24

Nie som lesník, ale myslím si, že keď sa ťaží drevo a pri tom sa poškodí na zdravom kmeni stomu kôra, tak ten strom má väčšiu šancu "ochorieť". Minule som bol obdeň v lese na tom istom mieste a narátal som 67 novo-poškodených stromov od toho ako ťahali drevo. Skoro som plakal. Stotožňujem sa s týmto príspevkom.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 7.11.2008 09:47

S tym tahanim dreva mas pravdu a zial poskodzuje sa tym aj podhubie..
Mozno keby pri tazbe ponechali na mieste viac stromov a tazili postupne (nie holorubom) situacia by bola priaznivejsia a les by postupne regeneroval.

Reagovať na správu

portret

©foxlion atlasár 7.11.2008 12:05

No situacia uz je vaznejsia, ako ten clanok vystihuje. Tento rok sa tazilo na Hrebienku, kazdy silnejsi vietor vyvracia nove a nove stromy, cesta na Zamkovskeho chatu je uz scasti zdevastovana eroziou, to nikoho nestve. V zime to bud uzavru alebo sa tam ludia na lade pohlusia. Stromy okolo Bilikovej chaty su vsetky mrtve, pila lesnika sa ich nedotkla ale za tuto situaciu nik nenesie zodpovednost. Par akademikov v Blave si kuje svoje v labakoch a vyskumnych ustavoch, do Tatier z nich vsak zavita malo kto. No a mladez? Pride sa opit, priviaze sa k stromom a myslia si, ze bohvie co spravili pre nase lesy. Primitivne a hlupe. Miesto 100 stromov, ktore bolo mozno nutne na zaciatku vyrezat su ich dneska tisicky... Ja Tatrami zijem a mam prehlad, co sa v nich deje, navstevnici vidia situaciu raz za rok... Kazdy tyzden sa meni ich obraz, samozrejme k horsiemu. A pripada mi tiez ubohe od vlkov, uverejnovat fotku holorubu, ktory navyse vyhorel a teraz vyzera ako mesacna krajina a este dlho bude.

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 7.11.2008 13:46

Ak budes mat cas chod sa pozriet cez teraz uzavrety turisticky chodnik zo Strbskeho plesa na Popradske pleso.
Dovodom uzavretia je odstranovanie kalamity. Koncove 2/3 su v pohode nedotknute ale v prvej tretine sa bojuje proti lykozrutovi. Su vypilovane vsetky smreky a zostavaju "vsetky" smrekovce opadave. /odbornici pilcici sa parkrat pomylili / Zo smrekovcov co zostali je tak 30% viac ci menej poskodenych tazbou. Podhubiu sa urcite bude darit ako po hlbokej orbe

p.s. aj turisti budu spokojni, od traktorov je povodny chodnik vyjazdeny aj do hlbky 1 m.

p.s.p.s. osobne som sa rozpraval z jednym pilcikom ktory v este v nezrezanej casti spiloval stare vybielene suchare na ktorych vobec nebola kora ... a ja som netusil a ani netusim ze preco

Reagovať na správu

portret

Miťko 7.11.2008 16:08

Foxík,plne s Tebou súhlasím.Tento článok resp. táto prezentácia bežala asi pred 3 mesiacmi, keď sa kvázi bojovalo o Tichú a Kôprovú.Mám vás tu všetkých veľmi rád, ale koľkí z vás ruku na srdce ,máte krbíky a kúrite v nich drievkom.A akým drievkom budete kúriť keď tu žiadne nebude. Pomrznete ako kolibríci.

Reagovať na správu

portret

jozef19 16.11.2008 11:41

Určite zaujimava debata. Mrzi ma ale,ze zial ako vsetko sa u nas vedie cez politiku. Nemozem si pomoct, ale uz ta webova stranka ma hned taky uvod. Co lesnici Ficovi neprezradili..... pytam sa preco. Môj názor je ten, aby v tychto veciach rozhodovali odbornici co su zodpovedni aj za rozhodnutia. Mna zaujima aj otazka preco sa Tatry stali pre obycajnych ludi nedostupne.

Reagovať na správu

portret

Erik Baláž 19.11.2008 11:54

Zaujimalo by ma odkial viete, kto bol ucastnikom blokady. Mlades z Bratislavi - ano aj, ale aj z celeho Slovenska. Dovolujem si tvrdit, ze minimalne polovica ucastnikov mala vysokoskolske vzdelanie prirodovedneho zamerania. Ja osobne som lesnik a vystudoval som Ekologiu lesa, som z Tatier. Tiez som tam bol. Takze primitivne a hlupe je osocovat ludi, o ktorych nic neviete.

Nie som si tiez isty ci ste si pozreli prezentaciu, o ktorej sa diskutuje. Kazdy, kto si ju pozorne pozrie si musi vsimnut, ze smreky vysychaju vsade, aj v uzemiach kde sa vytazilo 100 percent napadnutych smrekov. Tie fotky a satelitne snimky nie su fotomontaz. Chodte sa tam pozriet. Ziadna tazba by nezastavila vysychanie smrekov v Tatrach.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 19.11.2008 14:09

Minulý týždeň som cestoval okolo Tatier. V okolí spracovanej kalamity lykožrút sa šíri, aj ked už v menšej miere. Kde kalamita ostala nespracovaná, lykožrút sa ďalej nešíri. Pred niekoľkými rokmi som čítal prácu o lykožrútoch. Podľa výsledkov výskumu, ak je napadnutý strom vyrúbaný a spracovaný, odkryjú sa dalšie zdravé stromy, rastúce doposiaľ v tieni. Tie dostanú "úpal", oslabia sa a napadne ich lykožrút. Stromy lesníci opäť vyrúbu, odkryjú ďalšie, tie dostanú "úpal", ...."permetum mobile". Ak napadnutý strom ostane stáť vznine lokálna kalamita (niekoľko stromov). Ale predátori sa s lokálnou kalamitou rýchlo vysporiadajú.

Reagovať na správu

portret

misobb 8.11.2008 18:29

Poranané miesta sa natierajú Pelacolom ...žiadny problém....

Reagovať na správu

portret

Pehor 9.11.2008 08:35

Dúfam, že to myslíš humorne.

Reagovať na správu

portret

rompal 6.11.2008 23:47

Obdivujem VLKov, že napriek každodenným kolíziam s ľudskou hlúposťou majú stále silu bojovať za záchranu toho najcennejšieho, čo nám tu zostalo. Klobúk dole!

Reagovať na správu

portret

©foxlion atlasár 7.11.2008 12:06

Lahko sa bojuje, ked nenesu za nic zodpovednost, keby sa kazdemu z nich vycislil podiel na skode, ktoru napachali, vlkov by bolo na Slovensku menej ako kojotov...

Reagovať na správu

portret

ivanM 7.11.2008 15:54

Ahojte.
Ako vidno,čo človek,to názor.Ja osobne sa prikláňam k Foxovi a niekoľko krát som ho tu už aj prezentoval.Ale ľudkovia ,nezdá sa Vám,že to tu je v poslednej dobe dosť divné??Vždy sem niekto niečo hodí a poďme ho kritizovať.Aká zlá je práca lesníkov,aké dôležité je chrániť medvede,aký neporiadok je na Záhorí,aké zlé je vytvoriť lesopark v Petržalke,aká stupídna je výstavba diaľnic,aké hnusné je,že za všetkým sú peniaze,atď...atď...Možno je na tom niečo pravdy ale priznajte sa....kto z Vás chodí v dnešnej dobe do práce na koni alebo peši???

Reagovať na správu

portret

Buki 19.11.2008 17:26

[umiestňujem to sem, hádam sa to dostane bližšie ku namietanému Rompalovmu príspevku]

Rompal - oponujem - príroda ROBÍ chyby a veľmi často (hovorí sa tomu evolúcia ). Ak chceme zodpovedne udržať prírodu takú aby nám ostala, MUSÍME jej pomáhať

Reagovať na správu

portret

rompal 22.11.2008 22:12

Len jej pomáhaj, ja ju nechám žiť!

Reagovať na správu

portret

Buki 24.11.2008 10:57

... alebo aj zahynúť - len najmä že necháš.

Reagovať na správu

portret

rompal 7.11.2008 22:22

Zodpovednosť za škody spôsobené záchranou posledných prirodzených lesných spoločenstiev v Čergove, Poľane, Strážovských vrchoch, Poloninách, Vihorlate a dúfam, že nakoniec aj v Tatrách? Vlci nevysádzajú smrekové monokultúry, nevykonávajú plošné postreky, pri ktorých je zamorený celý potravinový reťazec a vyhubené alebo zdegenerované všetko živé na zasiahnutom území. Vlci nezvážajú spadnuté stromy, ktoré majú zostať na mieste ako najúčinnejšia ochrana proti erózii ( zaťaženie - stabilizácia pôdneho krytu, retenčná schopnosť - zadržiavanie vody v krajine, úkryt pre zvieratá, najprirodzenejšie postupne sa uvoľňujúce hnojivo... ) Vlci nevytvárajú lesné cesty, ktoré fungujú ako štartovacie čiary pre už spomínanú eróziu a pri väčších zrážkach po nich voda zhučí a stiahne so sebou všetko najpodstatnejšie pre vznik nového zdravého lesa. Vlci neplašili hlukom harvestorov pri hniezdení orly, nevytvárajú v národnom parku miesta pre nové zjazdovky a hotely. Lesníci pri všetkej úcte k ich práci nech sa hrajú v hospodárskych lesoch, ale národný park musí zostať parkom a nie lunaparkom. Príroda nepotrebuje pomoc, ona nerobí chyby, spravila snáď iba tú, že dovolila jednému živočíšnemu druhu evolučne dospieť do štádia, kedy si naivne a primitívne myslí, že dokáže ovládnuť neovládnuteľné a deštruuje v priamej podstate svoju vlastnú existenciu.

Reagovať na správu

portret

ivanM 8.11.2008 00:15

To je fajn.Dozvedel som sa čo všetko Vlci nerobia.Teraz by som možno chcel vedieť,čo robia??....teda okrem kecania a kritizovania.Čo im napríklad bráni pekne sa zobrať a začať teda v monokultúrach vysádzať duby,buky a tak podobne??Myslím,že toto by namalo byť trestné.

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 8.11.2008 10:20

ak chceš vedieť čo robia, existuje taká stránka www.google.com, dajú sa tam nájsť zaujímavé veci, stačí napísať, čo chceš vedieť.. :)

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 8.11.2008 12:02

Sadiť listnáče do monokultúr je rovnako nevhodné ako sadiť monokultúry. Premnoženie lykožrúta to neovplyvní. Zdravým základom lesa je prirodzené zloženie pôdnej fauny a z toho sa odvíja rastlinstvo, živočíšstvo. Tomuto procesu treba nechať zopár rokov, aby sa vytvoril sám. Nie som proti odvážaniu dreva, je to predsa hospodárska surovina, ale treba to samozrejme robiť s mierou, aby sa miesta poznačené činnosťou lykožrúta stali čo najskôr plnohodnotným a zdravým lesom. To sa dá docieliť tým, že v tom mieste prežijú huby, mikroorganizmy a pôdne živočíchy. Mykorízne huby majú tiež väčšiu šancu prežiť na miestach, kde sa rýchlo uchytia mladé stromy, ale ak sa nadmernou ťažbou poruší pôda a nasadia sa semenáčiky umelo, nielenže sa nový les bude tvoriť pomalšie a bude trpieť chorobami, ale i mykoflóra toho územia sa zmení na nepoznanie.

Reagovať na správu

portret

Buki 20.11.2008 09:01

Ale veď už nerob z lesníkov umelohmotné tupé beštie - lesníci sú väčšinou úzko previazaní s poľovníkmi, a tým ešte viac než lesníkom záleží na zdravých zmiešaných lesoch (myslím si, že by bolo zaujímavé "hodiť reč" na tému monokultúr s kľúčovými činiteľmi lesných správ).

Inak, drevnej biomasy zvyčajne ostáva v našich lesoch dosť - tá chýba iba tam, kde sú pri lesoch osady s asociálnym obyvateľstvom, ktoré je závislé na dreve pre varenie a kúrenie... a ešte veľmi zriedka chýbavala vtedy, keď robotníci zhromažďovali a pálili haluzinu a čečinu - ale to je už zakázané :-{))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 20.11.2008 09:25

Buki odkiaľ si? Nechcela som už reagovať, ale nedá mi to. Ak si z Lozorna ako píše tvoja fotka, nechcem byť hnusná, ale ak si nebol na východe, nemáš ako tomu veľmi rozumieť. Ja som zo Spišskej Novej Vsi, podľa najnovších údajov, mesto s najväčším počtom rómov na Slovensku. Never všetkému, čo vidíš v telke, sú aj dobrí rómovia, čo pracujú, dochádzajú za prácou aj do Bratislavy, starajú sa o deti, tých čo ukazujú stále v telke sú točení z tých istých zopár miest už niekoľko rokov, áno sú neprispôsobiví, áno nelegálne ťažia drevo, áno kradnú kukuricu a zemiaky, áno v lese po nich ostáva spúšť a odrezané kmene vo výške pása, vyzbierané čučoriedky, maliny, stále je to však menej ako naše holé kopce, ktoré ostávajú po vypílení lesníkmi v čase, keď sú už holoruby ZAKÁZANÉ!!!

Reagovať na správu

portret

Buki 20.11.2008 12:00

Nie som záhorák - ja˝ som gemeršän - v mojej rodnej dedine už je drvivá majorita Rómov, ktorí zmenili aj tradičný profil vierovyznania - musím ale podotknúť, že sú to väčšinou slušní ľudia (neslušne povedané "prispôsobiví"), ktorí asi ponesú do budúcnosti aj jedinečné miestne atribúty (nárečie apod.).
Medzi Rómami mám aj dosť kamarátov, takže s rasizmom ani predsudkami na mňa nechoď. Spomínal som drancovanie lesov ako sociálny jav. Tam, kde žijem teraz (DNV) má asociálna zgerba na 98% bledé tváre nordického typu :-{)))))))))))))))))))

Polku života som prežil v Rimavskej Sobote, kde na priľahlej časti Dúžavského lesa sú očividné následky mizerných sociálnych experimentov starého režimu - je tam malé panelákové sídlisko zvané "Čierne mesto" (vraj malo byť pôvodne pre lekárov), kde z každej izby (alebo aspoň kuchyne) trčí rúra od sporáku - inak by v zime pomrzli - teplá voda ani centrálne kúrenie neexistujú (rádiátory tašli do šrotu, ako aj inventár kotolne). Príčinliví obyvatelia dôkladne vyzbierajú z hory dokonca aj žalude...

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 20.11.2008 12:14

ok, beriem.. potom už ale ničomu nechápem, lenže nič nezmôžem, ako sa hovorí "starý strom už nepresadíš", nechce sa mi hádať, preto už nebudem ďalej rozvíjať túto debatu, hrozne ma to unavuje..

Reagovať na správu

portret

Buki 20.11.2008 12:28

No dobre - ja som ochranár od malička, ale nie ultra-zelený, nemienim sa ani organizovať... Vážim si lesníkov, lebo mnohých poznám a viem, čo robia. Nemám rád, ak si niekto povyberá pôsobivé fakty a fotografie a potom ich účelovo používa - lebo ja si myslím, že v tom prípade ide minimálne o obyčajnú ľudskú pýchu.

Reagovať na správu

portret

rompal 22.11.2008 22:17

Dostatok biomasy?! Predstav si, že pestuješ jablká pre svoju rodinu. Keď ich vietor zráňa, ja prídem a nechám ti len stopky, že tie vás nasytia.

Reagovať na správu

portret

Erik Baláž 19.11.2008 12:06

Vo vysádzaní dubov v smrekových monokultúrach nám samozrejme nič nebráni. Dokonca sme sa podobným veciam v minulosti venovali. Prišli sme však na to, že takáto činnosť problém nerieši a ak tak len veľmi málo. Sme presvedčení, že najdôležitejšie je mať na Slovensku lesy, v ktorých sa nezasahuje, kde nám príroda sama ukazuje svoje predstavy. Rôzne formy manažmentu prírody sú vždy motivované ľudskými cieľmi. My chceme vidieť, čo urobí príroda keď my neurobíme nič. A sme si istí, že sama to dokáže lepšie. Dnes sa snažíme presadiť túto myšlienku aspoň na 1,8 % plochy SR, ktorú dnes tvoria rezervácie. Zdá sa však, že je to takmer nemožné, pretože ľudia jednoducho chcú zasahovať všade. Prečo je to tak? Boja sa pravdy?

Reagovať na správu

portret

Buki 19.11.2008 17:14

Erik, Ty si naozaj myslíš, že dnes lesníci väčšinou robia monokultúry? Podľa mňa nie - osobne som videl v ľadových jamách, kde sa sadenice zimujú, pekné zmesi niekoľkoročných sadeníc listnáčov aj ihličnanov... To bolo síce v bukovom pásme, ale neverím, že by vo väčších nadmorských výškach nemali lesníci v jamách tiež zmesky... Máš nejaké seriózne protiargumenty? (ja sa môžem spýtať kamaráta, čo je horárom, ako sadia jeho vysokohorskí kolegovia )

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 20.11.2008 09:20

Ja teda neviem, ale napr. V Slanských vrchoch boli pôvodné dreviny javor, buk, jedľa, teraz tam sadia lesníci smreky. Je to normálne? Podotýkam, že sú to celé svahy smrekov. Listnáče sú tam len náletové.

Reagovať na správu

portret

Buki 20.11.2008 12:22

Normálne to teda nie je - to by miestna lesná správa nemala robiť...

Reagovať na správu

portret

rompal 22.11.2008 22:58

To BY miestna lesná správa nemala robiť? To tá zlá, chybujúca evolúcia ich predsa núti proti skaze bojovať osvedčenými monokultúrami. Nebuď až taký romantik, vedecká ochrana prírody si nutne vyžaduje množstvo obetí. Zastreľ kormorána, zostane ti ryba, otráv bobra, zachrániš strom! Späť ani krok!!!

Reagovať na správu

portret

Buki 23.11.2008 00:27

Môj komentár:

Ja si myslím, že lepšia cesta je ovplyvňovanie druhovej skladby výsadby, než sakramentum v podobe sukcesie lesa. Lesné škôlky a výsadby dávajú lesom väčšiu šancu, len ich treba dobre riadiť. A tiež si myslím, že vy, ktorým ide o zmiešané lesy, by ste viac dosiahli spoluprácou, než tragikomickým súperením až záškodníctvom.

A čo sa týka typických dialektických argumentov (kormorán/ryba, bobor/strom):

Kormorány už nie sú hodné ochrany - pod patronátom jednej špecializovanej vetvy ochranárov sa stali činiteľom, ktorý stredoeurópsku prírodu ako celok destabilizuje. Vzhľadom na naše podmienky sú jednoznačne "škodnou".
Bobry tiež vedia narobiť riadnu paseku, pokiaľ nemajú k dispozícii neobmedzené priestory na expanziu - rybári rozprávajú o bobrami zdevastovanom okolí toku Maliny práve v rezervácii... mimochodom, hlodajú aj v intraviláne Dev.N.Vsi (napr. pri rybníku ) - ale kompetentní skôr skúšajú chrániť stromy pletivom :-{))))))))))))))))))))) Bobry na Slovensku úspešne napredujú do kategórie prísne limitovanej lovnej zveriny...

Reagovať na správu

portret

Erik Baláž 19.11.2008 12:00

Za mojho ucinkovania v kauze Ticha (ktora mimochodom trva uz asi 10 rokov, len verejnosť sa to dozvedela až keď začalo byť horúco)sa vo vedení ministerstiev ŽP a pôdohospodárstva vystriedali snáď už desiatky ľudí. My sme stále tu. Úradníci za svoje zlé rozhodnutia zodpovednosť nenesú, my áno. Sme závislí od podpory obyčajných ľudí. AK sa im nebude páčiť čo robíme, nebudú nás podporovať.

Reagovať na správu

portret

Margot atlasár 7.11.2008 23:11

Človek zasahuje do prírody desaťtisíce rokov a bez jeho ďaľších zásahov to už už bohužiaľ niekedy nejde,pretože do nej zasahuje odjkaživa.Podľa mňa je to dosť alibistické teraz po tých tisíckach rokov zásahov do prírody a ekosystému prestať konať a len sa prizerať.Týmto však nikoho neobhajujem ani nezatracujem,je to len môj názor.

Reagovať na správu

portret

yuyka atlasár 8.11.2008 10:33

Bohužiaľ je to tak, ide nám o stromy ako surovinu, preto je srnka škodná, lebo ohrýza mladé stromčeky, o srnky však majú záujem aj poľovníci samozrejme v záujme lesa, lebo však škodia stromčekom (prečo sa potom prikrmujú?), tu začína byť škodný aj vlk, lebo sem tam zabije srnku. Je to otázka priorít, keby sme sa živili muchami, škodná by bola pre nás lastovička. Najhoršie bolo keď sa človek začal hrať na boha a usmerňovať to, lebo je to čudné ale ono to fungovalo aj samo, dnes to už nieje také ľahké, v Anglicku, kde už nemajú ani jedného medveďa a vlka si to naozaj regulujú sami, a majú z toho veľkú švandu, jeleň je tam chránený na športové účely..

Reagovať na správu

portret

karibu 8.11.2008 19:30

Nepocuva sa to dobre, ale problemom sme my ludia, Je nas vela a vzdialili sme sa prilis prirode. Myslime si ze nas bude posluchat a cudujeme sa, ze reaguje inak ako sme predpokladali. Namiesto respektu a primeraneho uzivania jej darov ju drancujeme.

Reagovať na správu

portret

ujo vilo 17.11.2008 07:43

Svätá pravda.

Reagovať na správu

portret

Buki 16.11.2008 09:06

Chrániť prírodu štýlom "len nechajte rásť" bez ohľadu na okolnosti nie je len alibistické - z hľadiska skutočnej ochrany prírody to je trestuhodné. Ja si myslím, že príroda nie je ideálnym spätnoväzobným samoopravným systémom - práveže v nej môžu vzniknúť aj fatálne až nevratné zmeny - v súčasnej dobe treba prírodnú rovnováhu strážiť vedeckými metódami.

Čo sa týka lesov: keby nebolo lesníkov, asi by sme boli v situácii podobnej Britským ostrovom - v čase, keď došlo ku kľúčovému zlomu (a vzniku lesníctva), sa naše lesy veselo menili na drevené uhlie pre kovolejárske huty alebo [ešte horšie] cez popol na potaš pre sklárske huty. Ešteže sme tu vtedy nemali čisto podnikateľské prostredie, ale tereziánsko-jozefínsky osvietenský reformizmus a také osobnosti ako Jozef Dekrét-Matejovie...

Ja osobne si myslím, že tu ide o konflikt dvoch typov ochranárov - tým prvým (strašne zeleným) ide len o les bez ľudí s akceptovaním rizika jeho prípadnej samovoľnej skazy, druhým (lesníkom) zase ide o les aj pre ľudí, aký tu ustanovili ľudia pre liečebno-rekreačné účely - s minimalizáciou rizika jeho skazy alebo výpadku súčasnej funkcie... neboli tam náhodou pomerne nedávno hole pre ovce-junce a holiny po ťažbe?
http://www.lesytanap.sk/support/clanok.p...

Žiaľ, musím konštatovať, že dobre pripravená prezentácia vykazuje typické známky poplašnej správy (v prostredí IT sa tomu hovorí hoax) - srdcervúcosť, nástojčivosť, falošnosť alebo účelový výber faktov, výzva na maximálne šírenie...

Uvediem otrasný príklad z iného prostredia: genézu chronickej aféry s premnoženými migrujúcimi severskými kormoránmi, ktoré vyžierajú naše vody (keby to aspoň vedelo žrať normálne - ale ony zabíjajú aj to, čo nemajú šancu zožrať).
Úzka skupina bezohľadných "špecialistov" nepriamo spáchala na lokálnych spoločenstvách rýb globálny ekologický zločin a ohrozila ich existenciu - to všetko v mene pochybnej ochrany jedného vtáčieho druhu, ktorému už v Európe vyhynutie nehrozí. Teraz tu máme zimné nálety šikovných európskych rybo-zabijakov a naše prácne vzkriesené spoločenstvá podustiev a lipňov takmer zmizli...

V čase, keď "špecialisti" systematicky sabotovali úsilie o riešenie problému v jeho počiatkoch, bolo od nich veľmi silno počuť, že príroda si poradí sama... a ešte boli utopické narážky na vodné diela - akoby by bolo reálne ich zrušiť... a tiež bolo zhoväďované ochranárske úsilie Slovenského Rybárskeho Zväzu (ktoré funguje na základe vedeckého ichtyologického dohľadu), akoby rybárom šlo len o zábavu a "bussiness"...

Ja osobne si myslím, že tú skutočnú pravdu treba prácne hľadať cestou vlastného vzdelávania a nenechať si ju natĺkať do hlavy

Reagovať na správu

portret

Erik Baláž 19.11.2008 12:12

Lesníctvo má na Slovensku 200 rokov, vo väčšine pohorí je jeho história ešte kratšia. V Kôprovej doline žije borovica limba, ktorej vek presahuje 1200 rokov. Za ten krátky čas čo človek vysádza stromy a snaží sa les obrátiť na svoj obraz sa o lese ešte toho ani nemohol veľa naučiť. Prvé výsledky chybného prístupu môžeme vidieť v hospodárskych lesoch na každom kroku. Les sa učí 350 miliónov rokov. Ako? To čo prežije, prežije a rozmnožuje sa. Preto dokázali lesy prežiť aj 100 krát rýchlejšie globálne zmeny klímy ako dnes, aj kyslejšie dažde,..., - vďaka evolúcii. Nechajme evolúciu robiť si svoju prácu aspoň niekde. Má s tým bohaté skúsenosti. Čo ak nie sme až taký dokonalí ako si myslíme?

Reagovať na správu

portret

korbačka 19.11.2008 14:47

Vážeený pane,asi somsa chytil do vlčej pasce,čo znamená,že ako vždy nik nič nevie,len patent na rozum majú -kto?.Samozrejme,že Vaše info sú ľúbivé,prečo nie!Vlci boli vždy chytrá skupina.Aj sú.Ale ie Vlci z Tulčíka.Prečo? No jednoducho preto,že si uzurpujú právo na rozhodovanie,určovanie vlastných záverov a špinavú kampaň voči všetkým ľu´dom,čo si dovolia mať vlastný názor iný,ako vaša skupina.Nikdy ste nedokázali byť objektívny a dať priestor odborníkom,čo majú iný názor.?Prečo,,no jednoducho preto,že toto nie je vhodné prfe Vás,usvedčuje vás niekedy aj z diletantizmu a každý odborník je pre Vás obyčajná škodná.Ved´žiadny vážny lesohospodár s vami radšej nebude komunikovať,lebo ste zlí ľudia s hlavným cieľom škodiť jemu a potom ostatným.Darmo,čo ste chceli,to nemáte.Spústu vecí chcete robiť dobre,ale vlamujete sa do otvorených dverí.Zabijete ma pre názor,alebo si už v Prešove nekúpim chlieb z Tulčíka?

Reagovať na správu

portret

gaspi pokročilý 20.11.2008 14:47

no podobný názor na LOZ VLK som mal do včera aj ja, ale po prednáške a následnej diskusii o stave lesov v TANAP-e po 4 rokoch (konalo sa to na TU Zvolen - prednášal Erik ) som svoj postoj k nim prehodnotil, tým ale netvrdím že s nimi uplne súhlasím!!! ale postoj niektorých "odborníkov" lesníkov ma naozaj zarazil (aj ked neskôr som zistil že keby som ja spoluvlastnik najväčšej firmy v SR na spracovanie kalamitného dreva asi by som mal rovnaký názor). ale len tolko som chcel že netreba mat klapky na očiach a presadzovat si striktne len svoj názor či uz som lesnik alebo ekolog(čo som)ale pozriet sa na problém z viacerých hladísk a pokusit sa najsť riešenie ktoré by vyhovovalo všetkým zainteresovaným (alebo aspon väčšine). ale to by v tomto štáte (alebo lepšie v tejto spoločnosti) musel fungovat legislatívny proces (čo u nás nefunguje) a hlavne museli by to chcieť ĽUDIA!!

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 20.11.2008 15:29

Tak voľajak Myslím že verejnosť postupne spozná kadiaľ vedie tá optimálna cesta. Len treba získavať maximum informácií zo všetkých možných strán, zosmoliť z nich Vlastný názor. Človek ktorý má cit pre prírodu s tým nemôže mať problém.

Reagovať na správu

portret

Buki 19.11.2008 15:48

... možno tam rastie prastará limba, ale nevidím vyvrátenie tvrdenia lesníkov TANAP-u, že Tichú a Kôprovú dolinu ako pokus o prales vytvorili práve lesníci na mieste pasienkov a holín zdevastovaných ťažbou dreva a nerastov . Ja osobne si myslím, že naši lesníci práveže chcú lesy odvrátiť od toho príznačného [opičáckeho] obrazu človeka - podľa toho zlého obrazu je utvorená Británia alebo Amazónia

A keď sme už pri tej evolúcii: samotná teória evolúcie rozoznáva 7 období globálneho vymierania. Z hľadiska evolúcie je rovnako správny aj scenár, keby lykožrúty vyžrali všetky stromy, dažde odplavili pôdu, požiare zničili práchnivejúcu drevnú biomasu - namiesto pralesu by ostali hole alebo kamenné moria - ja ako ochranár by som sa teda na fenomén zvaný "evolúcia" nespoliehal.

Ako som spomenul, prírodná rovnováha nie je vždy spoľahlivým stabilným systémom so zápornou spätnou väzbou (jedine také systémy si väčšinou držia rovnováhu). Evolúcia ako ju poznajú vedci svedčí práveže o nestabilite a náhlych zvratoch - inak by sa vliekla o niekoľko rádov pomalšie...

Ochrana prírody ako ju vyznávam a praktizujem, je skôr o zodpovednosti a porozumení...

Ceterum censeo: bez tých obrechávaných lesníkov by sme my hubári mohli po lesoch hľadať "čerta starýho" a nie huby :-{)))))))))))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

rompal 22.11.2008 23:20

A tú limbu tam zasadili rastislavovský lesnici v časoch Veľkej Moravy.
Keby si bol v skutočnom prírodzenom lese, tak si sadneš na vývrat 200 ročnej jedle a plačes od šťastia! Takto všade vidíš len v radoch nasadenych zasranov, ako ticho a poslušne čakajú, kým príde Homo "sapiens" a s pílou ukončí ich trápenie.

Reagovať na správu

portret

Buki 22.11.2008 23:56

Priateľu, neverím Ti.
To sa vám tu bojuje za lesy, keď ich najprv dakto druhý zachoval ako také (čo na tom, že v mierne deformovanom stave - to je lepšie nez kultúrna step alebo polopúšte na bývalom jadre Rímskej ríše). Ja si nemyslím, že všade sú podobné šťastné klimatické podmienky, ako na plochom hrebeni Rudohoria.

To, čo sa snažíš presadzovať, vedie skôr ku politickej kultúre privilegovaných rezervácií, marginalizovaných občanov a všemocných pytliakov, ktorá svoj vrchol dosahuje v skorumpovaných režimoch juhovýchodnej Afriky.

Ja si myslím, že ideálne zmiešané lesy sa dajú vybudovať a udržiavať skôr lesníckami metódami (nezabúdajme na skleníkový efekt). A tiež si myslím, že militantní ochranári robia prírode skôr "medvediu službu".

Reagovať na správu

portret

karibu 18.11.2008 17:37

Zakladnym predpokladom vyriesenia problemu je zistit preco vznikol. Toto poznanie vacsinou samo o sebe ponuka aj cestu ako z toho von.

Reagovať na správu

portret

korbačka 18.11.2008 21:59

Viete,za tie roky poznania činosti tzv.Vlk,som veľmi pragmaticky došiel k názoru,že sa jedná o veľmi militantné zoskupenie,ktoré napriek svojim veľmi aktuálnym činnostiam a pozitývnym záasahom pôsobí veľmi deštruktívne.Viete,oni nemajú žiadnu zodpovednosť o ničom a vždy si vyberajú veci,kde nechcú počuť názory odbornej verejnosti.Viete.kto z Vás pánov odborníkov z vysokých škôl,lesníkov,ktorí poznajú lesy,normálnych ľudí,nie z celkov tzv. ochranárovˇ) Napriek odbornej erudovanisti členov tej to stránky,život pôjde svojími zásadmi a nedá sa ovplyvniť spia točníkmi z Blavy a Vlk-u,ktorí si svoje rozumi a vedomosti dajú platiť z Japonska,at´d.Ich miesto musí byť doma a cieľom je zdravie.Dá sa o tom polemizovať.

Reagovať na správu

portret

karibu 19.11.2008 15:00

neviem ci je nutny tento konfrontacny ton, znevazovanie druhych k nicomu pozitivnemu nemoze viest.

Reagovať na správu

portret

korbačka 19.11.2008 15:52

Je mi veľmi ľúto,že práve toto Vám kole oči,naozaj ide len o okraj,ale že asi nemáte veľa času čítať úplne iné,podstatnejšie veci okolo Vlkov.Bolo,a sú aj tu.Ja si Vážim aj Vás,aj ked´nebudem Váš človek.Pozor,nechcel som tón na konfrontáciu.Na to sú iní.Hore oveľalepšie rozumejú úplne iní ľudia to,čo sa volá....Naozaj nechcem znevažovať,ale čítali ste aspoňn jeden článok...v,kde by súhlasili s odbornou verej nosťou okrem nich..v.Viete, v Prešove, odišli počas diskusie s ...i všetci lesníci,profesori SŠ,VSˇ,pre totálnu ignoranciu ich názorov vo veci lesného hospodárstva.Je to Váš názor,no môže byť aj druhý?Podľa Vás,je každý lesník debil,hlupák,škodca,len preto,že robí svoju prácu a aj jej rozumie?Každý člen...v je odborník a zbytok Slovenska sú staré štruktúry,čo nikdy nič nevedeli a nevedia?Pane,hory potrebujú veľmi veľ múdrych ľudí a škodí ím všetko,čo ich rozdeľuje.Ja verím,že chápete.Bohužiaľ,medzi tých čo majú len patent na rozum,zabíjajú ľudskosť a chcú len svoje,patrí aj,asi,aj Vami,dovolím si odhadnúť,skupina .. i.Hora,patrí všetkým!

Reagovať na správu

portret

mlhoš 21.11.2008 12:27

Úplne s tebou súhlasím.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 19.11.2008 18:36

Z celej diskusie o lykožrútovi a iných žrútoch... ..sa mi najviac páči myšlienka, že ochranári a lesníci by mali spolupracovať, pretože kde sa dvaja bijú tretí (developeri, zbohatlíci bez vzťahu k čomukoľvek okrem vlasnej peňaženky) víťazí. Pravda je niekde medzi ťažbou a samovývojom.

Reagovať na správu

portret

mlhoš 21.11.2008 08:52

Premnoženie lykožrúta je vážny problém, ale premnoženie ochanárov ešte väčší, hlavne takých, ktorí veci absolútne nerozumejú.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 21.11.2008 11:07

Proti ťažbe dreva v Tatrách sa postavili aj ochranári - profesionáli. Predpokladám ,že tomu rozumejú. Potom ich odvolali z funkcií.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 28.11.2008 07:13

Nedá mi, aby som sa nevrátil k ťažbe dreva v Tatrách. Odzneli tu všelijaké argumenty o militantných ochranároch. Prípadne, že to nie sú odborníci. Prezrite si stránku
http://www.ticha.sk/
Na tejto stránke sa dá nájsť aj link na ďalšie napr.:
http://www.ticha.sk/vyzva%20SOP_182.doc
http://www.ticha.sk/Vyzva%20slovenskych%20vedcov%20109.doc
Jedná sa o výzvu pracovníkov ochrany prírody a ovýzvu slovenských vedcov a akademikov z oblasti prírodných vied i lesníctva.
Myslím, že to sú odborníci, ktorí majú čo povedať do ťažby dreva v Tatrách.

Reagovať na správu

portret

karibu 23.11.2008 07:51

Potrebujeme prirodu kvoli prezitiu, najma kvoli potrave, ved vsetky potraviny maju biologicky povod. Ale aj dalsie produkty ktore nam sprijemnuju zivot maju biologicky povod, nabytok, textil... Kedze nas je vela je pochopitelne ze vyuzivanie zdrojov musi byt intenzivnejsie. Kvoli potrave je tu preto polnohospodarstvo a napriklad kvoli drevu umelo vysadzane lesy. To chapem, ale nechapem preco by tu mali byt len umele lesy, umelo odchovane bazanty, umelo zarybnene vody atd. Je dost prikladov ked ludia svojimi umelymi zasahmi sposobili neocakavane dosledky.

Reagovať na správu

portret

Buki 23.11.2008 08:55

Karibu - človeče - naše potraviny sú značne kontaminované látkami, ktoré nemajú biologický pôvod. S nábytkom a odevmi to je ešte horšie - tam je už aj samotný ich pôvod len čiastočne biologický... Za pár desiatok rokov bude asi ľudstvo prinútené prejsť z fosílnych palív na pestované, pribudne hrozba rozvrátenia prírody genetickými manipuláciami - problémy monokultúr sa vystupňujú a budú musieť byť riešené.

Čím ďalej tým viac som zhrozený, ako úspešne mašinéria konzumizmu vyrába z ľudstva závislé prežúvavé špiniace stádo primátov.
Nemyslím si, že fundamentalistický systém a metodika, ako ich vehementne používajú militantí ochranári, je to jediné správne - na prírode vidieť, že prehráva. Prispieva k tomu aj podvratná činnosť voči tým (napr. lesníkom, poľovníkom, rybárom), s ktorými by sa mali skôr spájať.

Obom pólom ochranárskeho spektra ide o prírodu, ktorá sa čo najviac podobá na pôvodný "raj" (áno, aj poľovníci a rybári sú z princípu väčšinou ochranári :-{)))))))))))))))))))))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

karibu 23.11.2008 09:22

tesi ma ze sa na zhodnoteni situacie zhodujeme. Ja som vsak presvedceny ze prirode pomozeme najviac tym ze jej dame sancu a nebudeme do nej zasahovat viac ako je nevyhnutne. Nemyslim si, ze tento (moj)nazor je militantny. Skor naopak, ak sa vratim k povodnej teme - mne pripada militantnejsie presadzovat z mojho pohladu drasticke riesenie problemu chemickymi postrekmi ( a este k tomu aj za peniaze z mojich dani)ako jedine spravne a iny pohlad na vec zasadne odmietat ci dokonca kriminalizovat. No tymto koncim, asi nema zmysel dalej sa tu k tomu vyjadrovat.

Reagovať na správu

portret

SauceBox 23.11.2008 15:02

Asi je militantný, skús vysvetliť ako má človek nezasahovať, keď už len jeho premnoženie a prítomnosť to spôsobuje. Všetkým narodeným ekoteroristom navrhujem hodiť si mašľu pretože je nás ľudí tu na zemi veľa, ale len ak doriešia čo z toľkým bioodpadom, ktorý sa nahromadí po mojej výzve. Ešte šťastie, že táto výzva nenájde žiadneho adresáta.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 23.11.2008 12:09

Mňa najviac pobaví, keď ma tzv. ochrancovia nabádajú, aby som nekupoval živý (vypílený) vianočný stromček a radšej si kúpil umelý. Ekológia jak vyšitá ...Nepestujte stromky! Stavajte chemičky!....

Reagovať na správu

portret

rompal 23.11.2008 17:25

Súhlasím. Rozhodne je ekologickejšie vyhlušiť napríklad slony, aby sme si mohli biliard zahrať s guľami z pravej slonoviny ako používať trápne náhrady z umelej hmoty. Laby môžeme použiť ako stojany na dáždniky, uši ako vejáre, chvosty ako bičíky a lebky môžu poslúžiť sťa veľkokapacitné popolníky. Rozum sme predsa dostali, aby sme ho využívali na takéto ušľachtilé ciele.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 23.11.2008 17:37

Vtipné. A keď bude málo slonov, vysejeme. Ako smreky....

Reagovať na správu

portret

fogo 23.11.2008 20:53

Len dva citáty človeka, ktorý sa na Slovensku obrovsky pričinil o záchranu baníctvom a hutníctvom zdevastovaných lesov, človeka, ktorý by bol vo svojej oblasti kandidátom na Nobelovu cenu,keby žil v dobe o 100 rokov neskôr:

„Zachovať lesy potomstvu, lebo oni sú predpokladom udržania života na Zemi“

„Lesník seje, ale úrodu zbierajú potomkovia"

A to žil na prelome 18. a 19. storočia. Myslím si že jeho práce by mali byť návodom pre lesníkov a poučením pre ochranárov. Skúste si ho prečítať a pochopiť. Volal sa Jozef Dekrét Matejovie.

Reagovať na správu

portret

rompal 23.11.2008 22:13

Umelý stromček vydrží celý život, živý po týždni vytešovania sa vyhodíš. Milion stromov ročne len na Slovensku vyťatých uplne zbytočne.
Umelák stojí 1000 korún, za smekových juniorov v priebehu 60 rokov vysolíš okolo 20 000. Za ušetrené peniaze môžeš kupiť od VLKov 20 starých stromov, ktoré nikto nikdy nevyrúbe a na svojom mieste zostanú ležať aj po "smrti". Bolo nadherné sledovať malé detičky ako nosia svoje skromné úspory a obetujúc sladkosti kupujú život pre stromy. To je naše šťastie, nasledujúca generácia, ktorá ochranu prírody vníma absolutne odlišne. Tragédiou však zostáva fakt, že priemerný stredoškolák dokáže v diskusií o trvalej udržateľnosti rozvoja zotrieť ktoréhokoľvek totalitného pseudovedeckého "ochrancu" prírody. To sa mi rozhodne vtipné nezdá.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 23.11.2008 22:55

Vianocne stromceky nie su az taky problem, ako popisujes. Les sa totiz osetruje aj preriezkou a smrek vyrastie na velkost vianocneho stromceka za pat rokov. Avsak tony umelohmotneho odpadu, ktore su prakticky nelikvidovatelne, poskodzuju prirodu ovela viac. Zvlast ked je u nas more blbcov, ktori taky odpad spaluju, alebo pohadzuju v lesoch. To je ovela vacsia hrozba pre buduce generacie, nemyslis?

Reagovať na správu

portret

rompal 24.11.2008 00:13

Len uhol pohľadu... Mne presekávkou zničili najobľúbenejší biotop hríba smrekového, ale to je vedľajšie. Išlo mi hlavne o to, že podporovanie takej pochybnej tradície je zároveň podporovaním koristníckeho a ľahostajného prístupu k prírode, ktorý sa prejavuje aj tebou spomínaným pálením a pohadzovaním odpadu. Celé je to o úcte.
Problém odpadov je naliehavý, ale určite sa nevyrieši každoročným osádzaním živých stromčekov doma v obývačke.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 24.11.2008 06:03

To je pravda, nemala som vobec na mysli, ze mat zivy vianocny stromcek je povinnost. Mne osobne staci kytica ceciny (kedysi sme uprednostnovali stromcek ktory sme si dopestovali na dvore).
K ucte voci prirode by sme sa mali ucit od malicka. Inak sa to zenie tam, ako Buki povedal - stado prezuvajucich a spiniacich primatov zblbnutych konzumizmom a masovou zabavou.
Apropo, vazim si kazdeho cloveka, ktory ma iny zivotny postoj a prejavuje ho svojim spravanim, pristupom k okoliu a akoukolvek pracou v prospech prirody!

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 24.11.2008 10:14

Do znacnej miery je to vsetko o "gramotnosti" cloveka, a o motivacii.
a pre Slovaka je jedinou motivaciou motivacia financna.
Dotknem sa znovu ZP a OH,
v CR presli v Usti n/Labem, a predtym uz i v Tepliciach (cca 3 roky),od vlani i v Moste a od zaciatku roka v Decine na praktiku,
obyvatelia neplatia za KO a DSO ziadny poplatok, takymto sposobom skusaju, motivuju,a i osvedcene, zvysit separaciu, ale pod hrozbou nedodrzania urcitych limitov a prinavratenia sa k poplatkom. I pri tomto sposobe je opominany najvyssi level v hierarchii Oh-predchadzanie vzniku odpadov,
Mimochodom, poplatok za Ko a DSO je v Cechach max. 500 CK (tato suma ale uz zdaleka zvacsa nepostacuje pokryt naklady suvisiace s cinnostami (zber, zvoz, dotiedovanie, skladkovanie,...), a mnoho starostov vyvija tlak na legislativne zvysenie tejto hranice,
a v SR je tato suma podstatne vyssia, az 1 200 Sk (max. mozna hranica, ktoru stanovuje zakon o miestnych daniach a miestnom poplatku), a som velmi zvedavy, i pri stagnacii 17/2004 pocnuc rokom 2009, ktore mesto(obec nepredpokladam) dosiahne ako prve tuto max. hranicu!

Reagovať na správu

portret

Buki 24.11.2008 11:10

Príšerným dôsledkom vyšších poplatkov za odpad je špecifická forma príživníctva. Do našich kontajnerov sa chodia priživovať dobre vyzerajúci ľudia na drahých autách - zastavia a šmaria svoj odpad ku nám (pri svojich drahých domoch pravdepodobne majú symbolickú "smetnú kupu" za minimálnu cenu). Miestny správca separovaného odpadu neuzamyká svoje kontajnery (poznám jedno mesto, kde sa to robí) => ak príživníci nemajú kam šmariť do našich obyčajných smetníkov, tak šup to ku plastom alebo sklu (papierový kontajner sme kvôli príživníkom museli zrušiť)

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 24.11.2008 11:28

Buki, toto by platilo len v pripade "mnozstevneho zberu", plat, kolko vyprodukujes, a tu je na mysli ZKO (20 03 01), zmesny komunalny odpad,cize to, co sa neda, z roznych dovodov, separovat, znecistene, prach z vysavaca, .... za vyseparovane komodity sa neplati,..
ale skoro vsade je zavedeny "pausalny poplatok za KO a DSO"
i v Dubnici, cast Prejty,v rodinnych domoch, mnozstevny zber , zrusili,
niektori ludia i podvadzali, "smeti" vozili, odhadzovali, vselikde,ale kedze separovali, a pomer sa da dokazat, boli trnom v oku ostatnych, lebo platili podstatne menej, mnozstevny poplatok-podla vyprodukovanej hmotnosti, prip. objemu,
ale netreba zabudat, ze sucastou poplatkov su i podskupina 2003-03, az 8, odpady z cistenia kanalizacii, ciest,...
i pretoje stanoveny min. poplatok, i keby si nic neprodukoval doma, na 80 Sk/os/rok (zakonom o miestnych daniach a m.popl.),
ale je to vsetko zdanlivo zlozite, i ked niektore zalezitosti sa torskou dobrej vole, vedomosti, a snahy,.-...daju hravo zvladnut, ale tu sa odzrkadluje i ina sucast obrazu Slovenska,
existencne problemy casti obyvatelov Slovenska , dost tazko zlucitelne s ekologickym citenim,...i nekvalitna legislativa, hlavne transponovanie "gramotnych smernic" EU do nie ekologicky gramotne pripraveneho obyvatelstva,....

Reagovať na správu

portret

Buki 24.11.2008 14:40

Naspäť ku téme "živých" vianočných stromčekov: V Dev.N.Vsi všetky osobitne vyzbiera Denova a následne ich drví a kompostuje (pridá sa ku kompostovanému lístiu a inému odpadu z veľko-kontajnerov na haluzinu - kompost sa potom zadarmo rozváža v rámci dotovaných akcií svojpomocného zakladania a údržby mini-záhradiek na uliciach)

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 24.11.2008 15:46

V DNV som onehdy byval, do roku 1995, tusim zive stromceky vtedy odvazali OLO,

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 24.11.2008 10:25

Milka, mne nestaci haluzka, nemusi byt velky, ale pre mna je to uz zazitok zadovazit si zivy stromcek, mam nepreberne moznosti ho ziskat, a kedze je to obnovitelny zdroj, a nikdy v mojich rukach neskoncil a ani neskonci ako odpad,
ihlicie ide bud na kompost do vlastnej zadrady, alebo do lesa (a este ani raz sa nestalo, aby zvysky po cisteni hub skoncili inde ako v lese), a papeky zo stromceka nechavam preschnut a potom nimi zakurujem do krbu,
pre mna ,"stareho horskeho vlka" vyrastajuceho v divocine,tvori i zivy stromcek, jeho vona, spolu so zvykmi, tradiciami, pohodou, pokojom, ale i pokorou, neoddelitelnu sucast Vianoc, i tie svietiace ocka mojej dcerky, skoro 17-rocnej, s kalendarom, samovyrobenym, budiaca sa s vyrokom, tatino, este x dni do Vianoc, a kolko uz mame trubiciek, a chystanim sa ozdobovat stromcek v zahrade pomarancami-narezanymi, siskami, jablckami,.....robenim pusiniek,..

Reagovať na správu

portret

Buki 23.11.2008 23:42

Ale, prosím Ťa... kupovať od VLK-ov stromky... Neverím, že by dedičia projektu mali šancu brániť tie pozemky stovky rokov.
Škoda, že nepostupovali smerom, ktorým začali - vytrvalo meniť monokultúry - v histórii by zanechali cennejšiu stopu. Rešpektujem - sú ľudia, ktorí radi bojujú a najmä sa radi stavajú na odpor - najmä preto, aby sa stavali na odpor. Aj takých treba, ale nevidím dôvod, aby som preberal ich spôsoby - ja mám svoju vlastnú tvrdohlavosť A čo sa týka absolútne odlišného vnímania u mladej generácie? Po 2.sv.vojne podobne brilantne a revolučne zotierala mládež tých, čo v predošlých režimoch žili dlhšie než oni. A na tému [pseudo]vedeckosti sa mienim baviť iba s vedcami (vedci argumentujú inak :-{))))))))))))))))

Čo sa týka umelých stromčekov - to už radšej nič, než také kefovité elégie, skrz-naskrz umelé. Alebo urobiť to, čo si pozváral bratanec - stojan, do ktorého aranžuje jedľovú čečinu zo starootcovskej hory do tvaru stromčeka (zo 2 metre vysokého).

Reagovať na správu

portret

rompal 24.11.2008 01:49

Brániť pred kým, pred militantnými lesníkmi?
Si ty naozaj vytrvalý demagóg!
Tak mi už konečne prezraď, ako chceš manažovať tak nepredstaviteľne zložitý ekosystém akým les bezpochyby je.
Mam na mysli tisíce činiteľov a miliony interakcií medzi nimi prebiehajúcich v každej sekunde. Ale nech je to teória vysoko fundovaná, hodná tvojho akademického vzdelania!
Je jednoducho nemysliteľné, aby človek svojím vedomím obsiahol niečo, čo sa príroda učila od vzníku života na Zemi.
Úroveň ľudského poznania je taká biedna, že nedokáže účinne riešiť ani problémy vlastného organizmu (rakovina, alergie, poruchy metabolizmu...) do ktorých sa človek dostal sám dôsledným uplaťňovaním svojej zvrátenej predstavy evolúcie.

Môžeš sa nafukovať koľko chceš, ale aj tak vždy v porovnaní so silou prírody zostaneš len úbohým červom beznádejne závislým od jej vôle. Keď toto pochopíš, tak sa ti určite uľaví!

A Buki, poprosím ťa, k veci. Mňa naozaj nezaujímajú sociopatologické výlevy na adresu beatnikov a estetické cítenie tvoje a bratrancove...to si nechaj do kucsmy, keď budete s kumpánmi riešiť existenčné otázky.
:-{)))))))))))))))))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

Buki 24.11.2008 09:57

Aha - len som naznačil, že po vojne boli silné sympatie mládeže ku marxizmu (čo bolo pochopiteľné a patrilo to ku svojej dobe) a už je oheň na streche... To bola len taká mierna pripomienka ku príliš optimistickému velebeniu súčasnej mládeže a jej super-kompetencií vo veciach ochrany. Tvoje tézy vyznávajúca omladina netvorí väčšinu - ani mladí sympatizanti lesníkov - a voči tupej väčšine sú oba dva v nevýhode...

Uznávam, že úroveň poznania človeka nie je dokonalá a tuším, že súčasná kontaminácia našej potravy mohla prispieť ku nárastu alergií, rakoviny a metabolických porúch (rovnako alebo aj viac to môže byť kvôli pokroku v diagnostike a dlhšej dobe prežívania po stanovení diagnózy - predtým ľudia na tieto choroby umierali rýchlejšie [z alergií astma], takže ich nebolo tak [dlho] vidieť). Tiež to môže byť aj preto, že prevencia a liečenie v tejto oblasti môže spoľahlivo zabezpečiť lukratívny "byznys".
Dovolím si ale poznamenať, že ani úroveň poznania Tvojho tábora určite nie je dokonalá. A k tomu malá poznámka na tému "totalita" - v latinčine "totus" znamená "celý, úplný, všetko zahŕňajúci" - preto sa tak označuje politika, ktorá sa snaží úplne presadiť svoje názory a nepripustiť názory iné... (radšej používaj termín "starý režim")

Čo sa týka nafukovania a absencie pokory - no akurát Tvoj tábor má právo v tomto niečo vyčítať - však v tejto diskusii jasne vidieť pokusy o nastolenie jednej totálne platnej a jedine správnej metodiky z jednej strany...
Nemyslím si, že všetko viem - budem sa neprestajne učiť pokiaľ toho budem schopný. Ale určite sa nebudem učiť od takých, čo si myslia a hlásajú, že sú vlastníkmi absolútnej a nemeniteľnej pravdy. Len trochu bojovne pripomínam, že existujú aj iné cesty ku podobným cieľom.

Ja navrhujem, aby sme prestali s verbálnym súbojom - mňa nepresvedčíš ani nezahlušíš / ani ja nemám v úmysle Ťa zahlušiť alebo Ti vymeniť názory. :-{))))))))))))))))))))))))))))))) )))

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 24.11.2008 09:30

Pre Rompala: To myslíš fakt vážne, že výroba umelých stromčekov je ekologickejšia ako pestovanie živých? Takto chceš zotierať totalitných ochranárov? Ja som nepovedal, že sa má len vypilovať (aj keď aj to treba pri hospodárení v lese). Ja si myslím, že by sa mali pestovať. Aj sa pestujú, ale v malom, pretože sú ľudia zmagorení pseudoochranárskou (a hlavne priemyselnou) propagandou, preto sú aj také drahé a ľudia ich moc nekupujú. Ja som mal vždy na Vianoce vypílený stromček a vždy aj budem mať. Nikdy som ho nevyhodil (pokiaľ ma pamäť neklame) ku kontajneru. Vždy skončil v kozube alebo v prírode ako biomasa (ale to len ihličie). A už viacero rokov stromčeky nekupujem, vysadil som si ich v záhrade a len pre ilustráciu - z jedného smrečka som mal vianočný stromček už štvrtý krát, stačí mu vyzvihnúť jeden spodný konár a za dva roky môžem píliť. Tých milión smrečkov, čo by bolo podľa Teba vypílených každý rok zbytočne za tri-štyri roky svojho života vyprodukuje množstvo kyslíka a zadrží množstvo vody. A Tvoje milióny umelých stromčekov vyprodukujú a zadržia koľko? Presne taký vzťah, aký máš k Vianočným tradíciám (vytiahnuť stromček zo škatule, vystrieť ho ako dáždnik a tradície sú vybavené) máš aj k prírode. To nevadí, že to skrývaš za pekné reči, je to len ľúbivá demagógia. Vidno to aj s Tvojho porovnania smrekov so slonmi.

P.S. Možno Ti prerezávka zničila miestečko, ale v starom pralese tiež nerastie toľko hríbov smrekových, ako v mladine. Tiež mám radšej prirodzený les ako park, ale žijeme v tak malej krajine, že hovoriť o prirodzenom vývoji lesa je naozaj problematické. Nechcem tým ale povedať, že lesníkom nie je čo vyčítať. Viem veľmi dobre, čo vedia niektorí s lesom dorobiť.

Reagovať na správu

portret

ivanM 25.11.2008 16:09

Waaauuu.O čom to vlastne je??Kto s kým kávu mieša? Kto komu lúku kosí?? O tom,že raz tu boli mamuty,ktoré vyhynuli a teraz sú tu mobilné telefóny a autá? Že vianočné stromčeky,ktoré sa vozia z Dánska a ja neviem odkiaľ ešte je devastovanie prírody?No myslím ,že nie.Sú pestované práve pre tento účel.Rakovina a podobné nepríjemné choroby a utrpenia tu boli od nepamäti len sa to bralo akosi normálne že 25-ročná žena umrela na raka.Dnes sa veda snaží a aj keď pomaly tak sa jej darí.Mimochodom nie je to zatiaľ bylinný odvar,čo pomáha ale CHEMOterapia.Myslím,že ľudia sa tak isto snažia niečo konať aj pre prírodu a nemožno im zazlievať nejakú tú "úmrtnosť".Hold ,kto nič nerobí-nič nepokazí.Ale kritizovať vie žiaľ každý.Niektorí pseudoochranári totiž dostali do vienka patent na rozum a úžasnú schopnosť kritizovať.Škoda len,že ich snahe vrátiť sa do čias mamutov a pralesov sa nedá vyhovieť.

Reagovať na správu

portret

rompal 27.11.2008 21:55

1. Choroby, ktoré sa v lekárskej terminológii označujú ako CIVILIZAČNÉ majú jednoznačne stúpajúcu tendenciu aj vo výskyte aj v mortalite.

2. "Bylinný odvar" z paliny ročnej ( Artemisia Annua ) zabíja rakovinotvorné bunky 1200krát(!!!) účinnejšie ako tebou vyzdvihovaná chemoterapia. Aké to šťastie, že ešte nevyhynula ako tisíce rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré sa vyvíjali desiatky miliónov rokov a človek ich zlikvidoval v priebehu jedného až dvoch storočí.

3. Ćasy mamutov a časy pralesov sú absolútne nezlúčiteľné, mamuty vyhynuli práve v dôsledku masívneho zalesňovania severnej hemisféry.

Popierať zjavné dokáže každý ....., takže ak chceš silou mocou mudrovať a niekoho poučovať, doplň si základné informácie z danej oblasti, pretože ja nemám ani čas ani chuť edukovať ešte aj teba.

Reagovať na správu

portret

AndrejM 2.7.2011 13:03

Pekný príspevok,
mňa by zaujímalo, kde sa dá na Slovensku zohnať palina ročná?
Ďakujem za odpoveď

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 2.7.2011 15:19

Nebolo najšťastnejším riešením hodiť túto otázku do takejto diskusie z dvoch hlavných dôvodov:

1. nikto si to nevšimne
2. opäť sa rozvíri prach okolo lykožrúta a s ním aj vášnivé debaty

Lepšie by bolo bývalo vytvoriť samostatný príspevok.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 4.7.2011 06:57

V predajni liečivých rastlín. V Prešove taká existuje, tuším že povyše Baťu.

Reagovať na správu

portret

rompal 27.11.2008 22:24

O nejakom kyslíku a retencii by sme sa mohli baviť, keby tie stromy rástli aspoň 50 rokov. 4- ročné mláďatá toho nadýchajú a zadržia len zanedbateľné množstvo.
Napíš mi teda aspoň jeden racionálny dôvod, prečo by som mal ctiť a zachovávať tradíciu, ktorá je výplodom chamtivého mozgu nemeckého lesníka, ktorému pri nadprodukcii smrekov v jeho lese napadlo, že by sa na ľudskej hlúposti zas a znovu dalo slušne zarobiť.
Starí Slovania si slnovrat pripomínali tiež výzdobou svojich príbytkov, ale iba vetvičkami ihličnatých stromov. Určite je dosť podstatný rozdiel medzi tým, keď niekomu ostriháš vlasy alebo podrežeš krk. Dúfam, že toto prirovnanie už pochopíš a nebudeš ma musieť kvôli nejakej personifikácii obviňovať z ľúbivej demagógie.
Ďalším pozitívnym aspektom tejto tradície je, že halúzky si slobodne môže každý naštipkať sám a životné prostredie sa nemusí zbytočne zaťažovať dovozom stromčekov cez polovicu Európy ( Dánsko... ).

A vysvetli mi, prosím Ťa, tvoje myšlienkové pochody, nemôžem si pomôcť, ale uniká mi tá záhadná priama úmera medzi vzťahom k prírode a vzťahom k hlúpym tradíciám.

Milión Tvojich živých a milióny, priam miliardy mojich umelých len na Slovensku? Husi, je to presne naopak. Naozaj potrebuješ takéto barličky alebo si sa len sekol pri písaní? Chcel by som veriť, že v Tvojom prípade sa jedná o druhú možnosť.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 27.11.2008 23:37

Toto som naozaj nemal zapotreby takúto hlúpu diskusiu. Stojím si za tým, že je ekologickejšie pestovať a neskôr vypilovať stromky ako vyrábať umelé v chemických továrňach. Nemienim ani vyratovať množstvo kyslíka a exhalátov. Myslím, že pre logicky uvažujúceho človeka je to jasné. A ani Ti nebudem písať, prečo by si mal zachovávať nejakú tradíciu. Keď si na to neprišiel doteraz, tak ja už Ťa to nenaučím. To že to je hlúpa tradícia....na to nebudem reagovať, ale to hovorí samo za seba.
Že som Ťa obvinil z demagógie.....nuž a nie je to demagógia prirovnať vypílenie stromu k podrezaniu krku človeka? Je to to isté? Ak áno tak Ti nezávidím ten žiaľ za každou vytrhnutou burinou, uschnutou kukuricou, vodným kvetom....šak sa neondej, v prírode to tak chodí, furt niečo uschne, vyhynie. Keby sme sa mali na každý vypílený strom dívať ako na podrezaný krk, tak potom by sme sa tak mali dívať na všetky rastliny a živočíchy a vyhynuli by sme aj my.
Halúzky naštipkať....Ja som hovoril, že máme voziť stromky z Dánska? Nie, máme ich pestovať doma. Máme na to super podmienky.
O miliónoch stromčekov si začal hovoriť Ty, nie ja. Dobre, veta mala znieť "A Tvoj milión umelých stromčekov..." ale to nie je podstatné, na čísle predsa nezáleží, záleží na princípe. Koľkokoľvek by tých stromčekov bolo, tak tie Tvoje umelé nevypustia kyslík a nevypustia......

Reagovať na správu

portret

rompal 28.11.2008 06:46

Pokiaľ zabíjaš, trháš, píliš kvôli prežitiu všetko je v poriadku, ale akonáhle to začneš robiť pre potešenie prestáva to byť normálne. Aj rozkopávanie nejedlých a jedovatých húb je sprostou tradíciou...
Smrek už dávno nemá na Slovensku super podmienky. Hranica jeho výskytu sa bude stále posúvať ďalej na sever. No slonom by sa tu z dôvodu klimatických zmien mohlo začať dariť. Nebudeme siať smreky, ale chovať slony! Tradíciu biliardových gúľ a iných suvenírov už máme vytvorenú, stačí ju len dodržiavať. To bude biznis a zostane aj pri podrezávaní krkov! Kde je teraz tá tvoja demagógia? Fúúúú, odletela do stratena. Ale nebuď smutný, za utržené peniaze z rozobratých sloníkov nakúpime smrečky z Dánska a budú nám tu zadržiavať vodu a produkovať kvantá kyslíka.
Teraz už vážne. Napríklad také žiarovky na ten posvätný stromček sú tiež z plastu. Čo s tým? Tradícia je predsa nedotknuteľná! Začneme chovať svätojánske mušky? Všetky ozdoby sú buď zo skla alebo plastu. Aj hračky pre vnúčatá sú z plastu. Silne pochybujem, že im kupuješ zo šúpolia alebo z dreva. Dokonca aj tá mašinka do ktorej ťukáš je takmer celá z umelej hmoty. Naozaj nechápem, o čom tu stále točíš.
Ale aby som to ukončil. Kašlem ja na germánske pazvyky, no dehonestovať prácu ochranárov v Tatrách na príklade umelých stromčekov je nehoráznosť.

Reagovať na správu

portret

ivanM 28.11.2008 10:17

Tak som sa ráno zobudil,prečítal som si tvoje príspevky a neverím.Skoro som sa zľakol že vonku budú mamuty.Prosím ťa ,v ktorej jaskyni bývaš?? Na založenie ohňa používaš zapaľovač alebo trenie drevo o drevo??Nehnevaj sa ale tento tvoj posledný príspevok ,to je perla.Posraný stromček,žiarovky,biliardo vé gule,slony.Hmm...vieš čo?...nebudem ďalej reagovať,bolo by to neslušné a asi následne zmazané.Navyše to nemá význam.

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 28.11.2008 10:27

Som "odpadar", a znaly veci, ale i moj "sedliacky um", i znalosti nahromadene 10-tkami rokov praxe, nedokazu niektore veci "schalovat",
casti debaty prestavam rozumiet,...

Reagovať na správu

portret

Buki 28.11.2008 10:36

Ale no... veď nemusíme v tejto debate používať len extrémne argumenty. Stačí keď si navzájom uznáme, že každý tábor ochranárov má v niečom pravdu a že vedno prispievame ku udržiavaniu rovnováhy podobnej pôvodnému stavu prírody (lebo o to má ísť predošetkým).

A propos, slony a mamuty... nedávno som videl zaujímavý dokumentárny film o drancovaní fosílnej mamutoviny zo sibírskych permafrostov (pritom sa ťažia najmä kly, nálezisko a zvyšky tela nie sú natoľko zaujímavé; ťaží sa pomocou vodných diel, ako pri extenzívnom ryžovaní zlata v Amazónii). Dopyt po mamutovine extrémne narástol potom, ako bol celosvetovo presadený zákaz obchodovania so slonovinou.

Reagovať na správu

portret

dedabobr pokročilý 28.11.2008 11:28

6.11.2008 08:37, dedabobr :
Reagovať na správu

Poučné a zajímavé.Tento problém není jen na Slovensku,ale všude tam,kde jsou peníze "až na prvním místě".

Reagovať na správu

portret

palin atlasár, entomológ 28.11.2008 12:14

Pokoj, idú vianoce. Počas dlhých večerov sa zamýšľajme nielen nad zmyslom života človečieho, ale i nad jedinečnosťou vecí ktoré sú mimo nás. A ktoré dovolili, umožnili našu existenciu. Fenomén bytia i tak nikdy nepochopíme. Preto by nám pristalo viac pokory. Šťastné Vianoce

Iba tak na prídavok niečo, čo hádam nik z tohoto webu nebude spochybňovať, sú to predsa i naše názory:
http://wiezik.blog.sme.sk /c/161803/Mrtve...

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 28.11.2008 18:47

dakujem za tieto slova, za nas vsetkych.
priala by som si, aby nas to nerozdelovalo, ale spajalo..

Reagovať na správu

portret

Buki 30.11.2008 20:46

Veru tak, práve sa začal advent, patrilo by sa spomaliť... Ale ak ja prejavujem pokoru voči majestátu prírody, Zeme, vesmíru, atď. neznamená, že by som bol v stave koriť sa ľudským názorom, ktoré ašpirujú na suverenitu takého majestátu. Na to mi akosi chýbajú nevoľnícke gény...

Myslím si, že v rámci našich ľudských potýčok teraz postačí prímerie :-{))))))))))))))))))) ))

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 28.11.2008 18:13

Ja som o ochranároch v Tatrách nenapísal ani slovo. To len na okraj. Ja by som si tiež želal, aby sme tu mali nádhernú divočinu, akurát že to nevidím ako reálne a myslím si, že pragmatizmom by ochranári dosiahli viac, ako ortodoxným prístupom. Ortodoxný prístup, politizácia ochrany prírody a insitní tiežochranári im kazia meno a odpudzujú ľudí, ktorí by ich inak podporovali na celej čiare.

Reagovať na správu

portret

rompal 29.11.2008 01:51

Na dunčovu trápnu kritiku BEZZÁSAHOVOSTI V TATRÁCH si reagoval ešte trápnejšou poznámkou o nekompetentnosti tzv. ochrancov, tak sa neskrývaj ako malý chlapec.

To, že divočinu na Slovensku nevidíš reálne vôbec neznamená, že táto vízia je neuskutočniteľná. Som si istý, že diletantský pragmatizmus nič nevyrieši. Naopak jedinou schodnou cestou je dôsledné rešpektovanie sukcesných schopností lesa. Žiadna čiastočná alebo sanitárna ťažba, žiadna krádež energie v podobe odvozu lykožrútom napadnutých kmeňov, len samovývoj bez akéhokoľvek invazívneho zásahu človeka.
Smreková monokultúra PRIRODZENE zmladzuje kalamitou hmyzovou alebo veternou. To je prvá poučka, ktorú Ťa naučia na každej lesníckej škole. Smrek tanierovou koreňovou sústavou vyčerpáva vrchné vrstvy pôdy, vytvára v nej železité vrstvy a degeneruje ju. Príroda práve kalamitami tvorí priestor pre ďalšie druhy, ktoré slúžia na stabilizáciu ekosystému a v konečnom dôsledku vedú ku klimaxovému štádiu lesa(palinom spomínany raj). Samozrejme, že tento proces prebieha veľmi pozvoľna a starši jedinci sa budú musieť zmieriť s faktom, že finálny výsledok im nebude dopriate zhliadnuť, ale ja pevne verím, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí a v záujme našich potomkov budeme ochotní vzdať sa bezo zvyšku všetkých ekonomických profitov z dotknutého územia. Podotýkam, že pozvoľna v ľudskom ponímaní, z pohľadu prírody je priebeh tohoto deja mimoriadne dynamický.

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 29.11.2008 12:02

S niekým si ma pletieš. Nepamätám sa, že by som reagoval takto na Dunča. To že niečo nevidím ako reálne neznamená, že to vidím ako nemožné. O tom, že sa s tým príroda vysporiada ma nemusíš poučovať, to viem aj sám. Keď vážne ochorieme, tiež by sa s tým príroda vysporiadala. A predsa bežíme Ty aj ja k doktorovi. To je ten pragmatizmus......Prep áč, končím túto nikam nevedúcu debatu.

Reagovať na správu

portret

rompal 29.11.2008 21:32

Ale reagoval... Dunčo - Ivan z PO Týmto sa zároveň ospravedlňujem za naozaj nemiestne sprznenie nicku.
Je prípustné strom porovnávať s človekom?
Musím s tebou súhlasiť, jednogeneračná monokultúra je chorobou a lykožrút s vetrom sú tými najlepšími lekármi. Ak si mal na mysli tento druh pragmatizmu, tak sa ospravedlňujem aj tebe za prívlastok "diletantský". Ďakujem Ti za príjemnú diskusiu.

Reagovať na správu

portret

Buki 30.11.2008 20:30

Rompale, človeče - v prípade Tichej a Kôprovej doliny ani Ty sebavedomý "jedinec" neuvidíš reálny výsledok v štádiu podobnému klimaxu... ani keby sa to štádium malo aproximovať výsadbou... ani keby si teraz bol veľmi mladý.

A odteraz vyhlasujem prímerie :-{)))))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

rompal 30.11.2008 22:33

ááá, starý priateľ Buki
Nesúhlasím s tebou. Nezabúdaj, že sa nejedná o primárnu, ale sekundárnu sukcesiu. Biotické spoločenstvá v horných partiách dolín sú jednoznačne na vyššej úrovni, majú stabilizovanejšiu štruktúru a ak budú mať možnosť byť podporované fytocenózou z kalamitných plôch a ty budeš dodržiavať zásady zdravej životosprávy, tak možno...

Reagovať na správu

portret

Aneri pokročilý 29.11.2008 13:33

Všetko prečítané.
Došla som k názoru, že za všetko môže Zem, z lona ktorej stromy sajú vodu a živiny, a Slnko, ktoré stromom a všetkému živému na Zemi odovzdáva svojú energiu v podobe tepla a svetla. Raz príde doba, keď sa energia Zeme a energia Slnka zmení na inú formu akú ju poznáme teraz. Bude koniec súčasnému životu. Ľudstvo si to ani neuvedomí, zmení sa ako prvé. Budú iné stromy, iné lykožruty a iné huby, ktorým sa už možno nebude hovoriť drevokazné.Odišli jaštery i mamuty, ale máme lietedlá a rakety.
Na zdravých stromoch sa lykožrútom nedarí. Vysadené stromy v Tatrách sú podvyživené. Sú krehké, preto neodolali náporom vetra.

Reagovať na správu

portret

Buki 30.11.2008 21:12

Nie stromy boli krehké, ale miestny ekosystém - v tomto prípade lesy podobné monokultúre.

Jedni hovoria, že lepší stav prísne chráneného územia (zrejme už konečne zmiešaného lesa) sa dá lepšie dosiahnuť lesníckym spôsobom, druhí prisahajú na samovoľný vývoj.

Na vine tuna zobrazeným zápalistým zvadám je hrdosť resp. zanovitosť mnohých nás tuna diskutujúcich.
A hádam by sme my dva tábory ochranárov mali prestať škiepiť - aspoň do Vianoc :-{))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

Mobelka 3.12.2008 14:42

The evolution rules!

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 13.2.2009 17:08

Kto nemal možnosť sledovať Večer na tému . . .
http://www.stv.sk/relacieaz/dvojka/vecer...

http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/ve...

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 14.2.2009 10:12

Zaujímavé názory, čo sa týka ochrany lykožrúta.

Reagovať na správu

portret

Buki 15.2.2009 12:47

Zaujímavá relácia - ale ako zvyčajne, neskoro v noci...

Dvaja zástupci lesníckych ochranárov - jeden zo súčasnej správy TANAP-u, jeden bývalý teraz na ministerstve / z druhej strany fundamentalistických ochranárov tiež dvaja: p. Wiedzik (jeho zaujímavý čiastočne objektívny článok o sukcesii lesa http://wiezik.blog.sme.sk/c/172325/Vedec... sa cituje na začiatku tejto diskusie - ), za združenie Vlk bol p. Baláž - vo svojej prezentácii použil podľa všetkého obrázky z článku svojho kolegu / nenašiel sa nikto, kto by mu oponoval, že porovnáva neporovnateľné (ja som nepostrehol, akým spôsobom sa dá reagovať a tiež som bol aj dosť unavený ). Zaujímavý bol aj strikne odmietavý postup p. Wiedzika voči ťaženiu biomasy z lesov (štiepka na energetické použitie) - ale v tom má čiastočne pravdu - súčasný zvyčajný neporiadok po ťažbe a prebierkach (nevyužívanie čečiny/haluziny) je aj v prospech nás hubárov.

Lesnícki ochranári hovorili o tom, ako postupne menia zdedené monokultúry založené väčšinou z dovezených semien a sadeníc (hádam z polky Európy, Slovensko vtedy nemalo dosť generačných porastov) - tak sa mi zdá, že spomínali ako sa im podarilo dosiahnuť dačo pod 50% zmiešaných lesov v súčasnosti. Tiež viac ráz spomínali, ako pôvodne osobne ponúkli prevenciu tejto kalamity likvidáciou čerstvých narušených stromov s ponechaním ich biomasy na mieste (vraj na to neboli peniaze, bola len vôľa zablokovať akékoľvek zásahy). Jeden z lesníkov prezentoval grafy katastrofálneho postupu lykožrúta v Kôprovej a Tichej doline - že tam už sa teraz nedá pomôcť, dá sa len čakať. Keď nadhadzoval otázku zodpovednosti a poukazoval na to, ako druhá strana mocensky presadzuje svoje veľkoplošné pokusy a zodpovednosť nesú iní, ani jeden z oponentov sa k zodpovednosti nehlásil...

Reagovať na správu

portret

jozef19 16.2.2009 14:48

Relaciu som pozeral aj ja. Bola rozhodne zaujimava a poucna . Mna zaujalo ako mladi ochranari poucovali starych skusenych lesnikov , ktori cely zivot venovali problematike lesa a maju s tym nesporne velke skusenosti. No ale co dnes vie kazdy do vsetkeho kecat , ale niest aj zodpovednost to je uz iny problem .....

Reagovať na správu

portret

bršo 16.2.2009 21:09

poznámka na okraj
to že niekto niečo robí dlho neznamená, že to nemôže robiť zle. k tej narážke na vek sa škoda vyjadrovať.
inak želám pekná deň

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 16.2.2009 22:33

Väčšiu časť diskusie som si prečítal a stále nechápem, prečo tak jednoduché veci chceme stále komplikovať.
Treba jednoznačne, na základe potrieb a možností stanoviť zonáciu.Určiť jednoznačné hranice a pravidla hry.
Národné parky nechať prírode/ako zdôvodníme ďalším generáciám že nemajú ani kúsok prirodzeného lesa/,produkčné lesy lesníkom.
Vek ani čas nieje zárukou "pravdy",hlavne ak je poznačený určitou zameranosťou.
A o prírodu sa báť nemusíme,tá si poradila pred nami,poradí si aj teraz.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 18.7.2012 18:11

Touto cestou Ti ho vraciam
http://lovic.blog.sme.sk/c/303680/co-je-...

Reagovať na správu