Stévia
aladar hugo 5.10.2016 18:00
Myslím, že toto nie je celkom ten pravý dôvod. Napr.: Inula crithmoides tiež nie je naša domáca rastlina, ale v atlase figuruje. Určite je takých podstatne viac.
fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.10.2016 19:42
pretože tu ešte nikto nepridal foto z voľnej prírody kde sa prirodzene vyskytuje
aladar hugo 5.10.2016 19:58
Neviem o čom sa bavíme, ale pokiaľ viem, tak stévia pochádza zo strednej a južnej Ameriky. Alebo sa mýlim?
fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.10.2016 20:10
Takže keď tam (do Ameriky) niekto pôjde, odfotí stéviu vo voľnej prírode a pridá foto sem na stránky, tak bude v atlase
aladar hugo 5.10.2016 20:13
Lenže ja som narážal na slovné spojenie "nie je naša domáca". Aj v atlase rastlín a tiež v atlase húb sú samozrejme druhy u nás nepôvodné.
fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.10.2016 20:16
ale odpovedal si na môj komentár, tak nemôžem vedieť že si reagoval na náramkovku
aladar hugo 5.10.2016 20:21
rovnako ako si ty odpovedal na môj. Našťastie sa nič zásadného nestalo, hlavne že sme zdraví
fofoja moderátor, mykológ, atlasár 5.10.2016 20:24
si spomínal Inula crithmoides ale tie dve fotky sú fotené v Chorvátsku, preto som reagoval tak ako som reagoval a ty na to že nevieš o čom sa bavíme
aladar hugo 5.10.2016 20:38
To je v poriadku, že fotky sú z Chorvátska, ale sú v našom atlase a tu vlastne vznikol ten bod, okolo ktorého sa stále motáme. Ak je náš atlas určený len pre naše taxony, tak tam nemá čo hľadať (toto nie je kritika, ale iba názor). Ak je atlas poňatý v širšom kontexte, potom je všetko v poriadku, ale nemôžeme to odbiť slovami "...lebo nie je naša domáca". Už si rozumieme?
m.gabris pokročilý 11.10.2016 14:02
to nie je také isté..ja mám viacero druhov rastlín aj húb z UK pre kt. ani nebol vytvorený chlievik..na systéme moderovania je stále čo vylepšovať..
fofoja moderátor, mykológ, atlasár 11.10.2016 15:08
treba osloviť príslušného moderátora http://www.nahuby.sk/clanok.php?cl anok_i... alebo využiť link "upozorniť moderátorov na fotografiu"
m.gabris pokročilý 11.10.2016 21:34
Poslal som správne? M.Zuziovej, T.Ozimnému a M.Zajacovi..neviem ako je ich práca prerozdelená..alebo poslať moderátorom pre rastliny? (poslal som zatiaľ rastliny)..
bobineta atlasár, moderátor 13.10.2016 20:50
Vojto - dnes som si vsimla ze na rastlinach si uvedeny ako moderator Ty a ja. Ty nevies, ze mas na starosti rastliny ????
fofoja moderátor, mykológ, atlasár 13.10.2016 21:17
ja a rastliny?? to je nejaký omyl, ešte predvčerom tam bol Václav Šedivý
Husi moderátor, atlasár 5.10.2016 14:00
Užívateľ Stano Husár označil správu ako nerelevantnú.
kota333 5.10.2016 20:25
tak asi ja som pôvodca vzniku dotazov na stéviu - to je zlé? až sa obrátim na ludí znalých nielen na hubky, až je tu stránka aj na niečo podobné ? a po mne aj další ? mne tie, ale odpovede velmi pomohli, predsa je to len na potešenie, že ste mne a aj iným pomohli so s svojíma názormi - vonku prší, tak som bol rád, že som vyplnil čas čakania na možnosť návštevy lesa - tak ďakujem za pomoc a verte, že je správne, ked si pomôžeme za čo nie len ja, ale iste ste nám- pomohli sa zorientovať v niečom, čo nie je nám známe - tak sa nezlostite, až to bolo niečo, čo pre Vás je nezaujímavé, ale patrí do prírody aj ked nie do našej - to ale vieme až teraz - pekný večer prajem a dakujem za odpovede aj tie, čo si myslíte, že nepomohli - pomohli.
Stanley123 11.10.2016 10:41
Dobrý deň,pán Juraj, ja som reagoval na vašu otázku ohľadom stévie z toho dôvodu, lebo mnohí ju z dôvodu neznalosti pestovania jednoducho vyhodili, čo je v prípade tejto rastliny škoda... Stévia pochádza z južnej Ameriky niekde na hranici Brazílie s Peru - ak sa nemýlim, rastie na vlhkých miestach,takže jej v letných mesiacoch výrazná zálievka neublíži a ako som už uvádzal v predošlom príspevku koncom jesene jej vrchná časť vysychá a koncom januára znova pustí nové lístky...Podľa informácii ľudia, ktorí v jej domácom prostredí konzumujú stéviu pravidelne, nikdy v živote nemali zubný kaz a navyše je táto rastlina schopná potlačiť pre ľudský organizmus aj niektoré škodlivé mikroorganizmy. Jej lístky je dobré oberať v trojtýždňových intervaloch a vysušiť v tieni-sušené je možné použiť aj v zime - je absolútne neškodná pre cukrovkárov a navyše v Japonsku ju dlhodobo používajú aj pri chorobách z ožiarenia - oficiálne je v Japonsku uznaná od roku 1975, v európskej únii len niekoľko rokov naspäť-údajne kvôli strachu cukrárskej loby.... Lístky chutia po odtrhnutí veľmi sladko,keď naberú slnečné lúče, ale ak chcete sladiť nápoje, tak je nutné nakrájať na drobno a dlhšie miešať, kým sa sladkosť uvolní - na rozdiel od stéviou sladených nápojov,kde sa podľa dostupných informácii pridáva na zvýraznenie sladkosti tuším aspargam-látka zaradená medzi karcinogény... Pán Juraj,som fanúšikom tohto hubárskeho portálu a osobne si myslím, že ste touto témou skôr pomohol, lebo aj ja mám divné skúsenosti s podnikateľmi, predávajúcimi rastliny, lebo často ani sami nevedia čo predávajú a potom sa človek nielenže sklame , ale stratí chuť venovať sa danej záležitosti ďalej....
m.gabris pokročilý 11.10.2016 13:47
Názov aspartám má už takú zlú povesť, že bol medzičasom premenovaný na Amino Sweet - že vraj natural sweetener.. D:
kota333 11.10.2016 20:40
stanley - velmi pekne dakujem za príspevok, musím ale pododtknúť pre niektoých prispievatelov, čo sa vyjadrujú raz tak raz onak ale vo väčšine že on má pravdu . - pokial som sa dal na poukus o stébii , somsi neprečítal pripomienky len tu, kde ?????? ale na kopec stránkach - a naviac len pre negatvisov - mám skoro 10 g stévi, ako čaj, teda sušené lístočky- nie ti0e ak v obchodoch ako cukor, abo pirule - ale čistú sušenú - ako čajové lístky - neuveritelne super - a tak sa budem pokúšať vypestovať stéviu - nebojte negativisti - dokážem to a verte0, že je to niečo čo v budúcnosti bude prínosom ludstva - dobú noc
bobineta atlasár, moderátor 6.10.2016 00:02
Husi, ja som nereagovala s vysvetlenim koli anonymnemu autorovi otazky a blbemu nadpisu. Ak ma niekto seriozny zaujem o informaciu, mal by mat v sebe slusnost a prezentovat svoje meno. Vojto neskor otazku zodpovedal.
Šerpa botanik, pokročilý 6.10.2016 06:05
Ono by se nic nestalo, kdyby byly v atlase i rostliny pěstované. Myslím, že by to bylo přínosné a stránky Nahuby.sk by to obohatilo. Byla by s tím ale práce pro administrátory navíc.
kota333 11.10.2016 20:10
opravdu nerozumiem o čom je tu diskuzia - ako laik som dal dotaz na stéviu a na pár opravdu pekných info odpovedí, ako dalej som dostal - pokračovanie je o niečom, čomu nerozumiem -. pre čo sa nenapísalo, dalej nič o pestovaní a prínose stévii, nič o jej ocharne a pomoci v nemoci, tot laik iste by prívítal i- a až nevieš, tak pre čo rozpisuješ niečo iné a jeden druhého uzemnuješ? až laik dal dotaz, snaž sa odpovedať tak aby si mu pomohol. až ale dám dotaz nie odborný - beriem opodvedz ,ako vieš odborne spresniť nakolko ale to nie je tak a chcete aby táto stránka mala prínos aj pre laickú vejnosť - zvážte, bud odpovede odborníkov, alebo určenie pre dotazy laikov a diskuzie pre odborníkov - stránka do teraz a dúgam aj na dalej má slúžiť aj laickejverejnsi, ktorej opovde na dotaz pomôžu zvýšiť, ich mikologockú vzdelanosť
až ale tieto stránky boli otorené len pre odbornúverejnosť- tak prosím to dajte vedieť
- jedoznačne - rozdelete svoje odpovede, ako rady laikom a svoje ale odborné znalosti a ich negovanie - lebo ich je tu plno - dajte si na svoju stránku00,
m.gabris pokročilý 13.10.2016 21:31
Juraj, ale veď Tvoj dotaz už bol zodpovedaný Vojtom, ak chceš vedieť niečo viac, však polož ďalšiu otázku..a nechápem prečo Ti prekáža že vlákno pokračuje, diskusia je na diskutovanie, nie? be happy man
m.gabris pokročilý 14.10.2016 09:20
inak, tiež som raz mal rastlinku stévie, no zničili ju roztoče, anciáša