Exsikáty
Amandi pokročilý 8.1.2008 09:18
Možno sa tento príspevok bude zdať niekomu zbytočný, ale verím, že na druhej strane zaujme mnohých, čo začínajú alebo nevedia ako na to.
So záujmom už dlhšiu dobu sledujem debatu o položkách, exsikátoch a pod. a preto by som rada k tejto téme napísala pár poznámok z pohľadu laika.
Exsikát - vysušená a vylisovaná rastlina. (lat. exsiccosis - ochudobnenie organizmu o vodu, vysychanie).
Takže, ako to vidím ja. Z odfotografovanej huby by zrejme bolo dobré mať "položku" - exsikát. Ale ako na to? Čo je podstatné, pri odoberaní vzorky? Z akej huby brať vzorky? Ako a v čom ju priniesť domov? Čo s ňou doma? Ako ju vysušiť? Ako ju označiť? Ako ju skladovať? Na čo mi bude?
Toto je mnoho a ešte mnoho ďalších otázok, ktoré zaujímajú pravdepodobne nielen mňa.
Ja to robím takto: Ak si chcem domov zobrať nejakú vzorku, tak sa hubu snažím vybrať z podložia celú, aj tú časť (napr. zo zeme), ktorú nie je vidieť. Opatrne jú očistím od prípadnej nečistoty (hlina, ihličie a pdod.)
Z akej huby brať vzorku? Tak to je otázka, v ktorej nemám celkom jasno. Samozrejme z huby, ktorá je mi neznáma, zo vzácnych húb, z húb zaradených do rodov. Ale čo tak vzorky z húb, ktoré bezpečne poznáme?
Očistenú hubu dám do prenosnej krabičky. Môže to byť krabička od zápaliek, cigariet a pod, ale najviac sa mi páčia plastové krabičky na rybárske potreby, ktoré majú množstvo priečinkov na háčiky a pod. Tam sú huby v bezpečí, nerozmačkajú sa, nepomiešajú, nevysypú. Tento nápad som videla u J.Č., u Božky a u mnohých ďalších a veľmi sa mi páčil. Občas tieto krabičky dostať aj v LIDL-i.
Keď prinesiem hubu domov, tak ju dám vysušiť. Je vhodné dávať huby na položku sušiť na radiátor, príp do sušičky? Ja ich dávam na kúsok papiera, s označením čísla fotografie a nechám voľne usušiť na parapetnej doske. To preto, lebo huba po vysušení stráca farbu, tvar, vôňu mnohokrát.
Archív: Videla som, myslím u Ešliho, malé igelitové sáčky v ktorých mal huby uložené. V každom sáčku jedna. Na sáčku boli napísané nejaké údaje. myslím, že aj malé papierové sáčky by boli OK. Viem, že asi každý má svoj systém archivácie, alebo označovania exsikátov, ale asi by som prijala nejaký osvedčený návod na označovanie a uskladňovanie. Ide mi aj o to, aby huby neboli napadnuté moľami a inými potvorkami a nezamorila som si nimi celý byt. (Zatiaľ mám doma len tri vzorky, takže nehrozí
No a posledná otázka - čo ďalej? Mám vzorky, správne usušené, skladované, ale aj tak neviem, čo je to? Mikroskop nemám, mikroskopovať neviem....Ako z toho vytĺcť maximum?
Amandi pokročilý 8.1.2008 11:46
Jako, vďaka! Hanbím sa, že mi to ušlo, ale priznám sa bez mučenia, že som to čítala už dávno, a keďže som si nemyslela, že sa budem týmto niekedy zaoberať, tak zišlo z očí, zišlo z mysle.
V každom prípade si myslím, že nie je na škodu si to pripomenúť.
° pokročilý, atlasár, mykológ 8.1.2008 11:47
http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent...
aj tu je cast odpovedi
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 9.1.2008 11:43
Chcel by som ešte v zárodku priaznivého vývoja v braní položiek upozorniť, že aj exsikát musí mať výpovednú hodnotu. Treba si uvedomiť, že sa neskladuje len preto, aby sa dalo neskôr zistiť, čo je na konkrétnej fotke, ale hlavne preto, aby sa o hube dalo dozvedieť čo najviac informácií. Preto treba dôkladne vyplniť maximum možných údajov o lokalite, vrátane nadmorskej výšky či mapovacieho štvorca, lebo čím viac týchto údajov je na obálke, tým viac je konkrétna položka použiteľná v celkovom zhodnotení druhu. Tým chcem tiež povedať, že si treba vo zvýšenej miere všímať ekologické pomery na lokalite a nekonať len štýlom "odfotiť a ísť". Údaje vyhrabané z pamäte už totiž môžu byť dosť skreslené.