Boletus pinophilus
Ešli atlasár, mykológ 29.5.2015 15:17
Síce som už povedal že nebudem upozorňovať, ale nedá mi.
Takéto rozhovory patria do rubriky "Najnovšie správy o výskyte húb", ale kľudne to môžeš riešiť aj v rubrike "Iné diskusné témy".
peten atlasár, mykológ 29.5.2015 15:30
Je to pravda, sem to rozhodně nepatří, celé vlákno bych vymazal, nemá to vypovídající charakter. Apropo, vím o dvou nálezech: jeden je z Moravy a druhý je zde OBR 521830 - stačí se jen pozorně dívat. Howgh!
Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 29.5.2015 21:21
Minimálne jeden zo Slovenska bol v úlovkoch kdesi od Sniny a jeden mám ja zo Strečna veľký ako dlaň ... ale skutočne nerastú - niečo im uškodilo ....
peten atlasár, mykológ 29.5.2015 21:23
no výborně a máme to zodpovězené aj ze slovenské strany. Uškodilo jim počasí a komunista!
Husi moderátor, atlasár 29.5.2015 18:17
Som trochu v rozpakoch, rozumiem ti, prečo chceš presunúť tému, ale na druhej strane diskusia o raste (výskyte) konkrétneho druhu by mohla byť aj odborná.
sipovec 29.5.2015 19:51
Nemusíš byť v rozpakoch. Táto téma jednoznačne patrí do tejto rubriky. Pokiaľ sa nezmení presná špecifikácia obsahu jednotlivých diskusných rubrík, tak k tomu bude dochádzať aj naďalej.
Chápem o čom hovorí Ešli, má z logického pohľadu na vec správnu úvahu a má moju podporu /už som o tom písal/. Ale žiaľbohu nemá pravdu. Rubrika „Výskyt húb – aktuálny výskyt húb“ nemá charakter diskusnej témy. Sú to iba informácie o tom, čo kde a kedy niekto našiel, kde rastie to alebo ono. Takisto to nepatrí do rubriky "Iné diskusné témy" - Odkazy návštevníkom týchto stránok. /Možno s prižmúrením oboch očí by to tam mohlo byť zaradené./ Ale súčasnú situáciu stránok to nerieši.
Rozumiem aj názoru Pete N. No či toto vlákno má, alebo nemá vypovedajúci charakter je nepodstatné. Mnoho návštevníkov stránky tu rieši aj malichernejšie problémy a tomu sa vyhnúť nedá.
Zásadný problém spočíva v presnej, nespochybniteľnej definícii náplne jednotlivých diskusných tém /rubrík/. To, že nedávno pribudla nová diskusná téma „Konzumácia a kuchynská úprava húb“, tento problém nerieši.
Jednoznačne sa ukazuje, že rubriku „Diskusie o hubách“ je potrebné rozdeliť na „odborné a laické“ diskusie o hubách.
peten atlasár, mykológ 29.5.2015 20:21
Jednoznačne sa ukazuje, že rubriku „Diskusie o hubách“ je potrebné rozdeliť na „odborné a laické“ diskusie o hubách - tak pod tohle bych se podepsal, za to jsem Ti dal ten souhlas!
peten atlasár, mykológ 29.5.2015 20:20
Husi, zkrátka jsem to myslel tak, že je třeba rozlišovat mezi důležitostí informací. Asi jsem si už nějak zvykl na především Ešliho odborné příspěvky a tento mi prostě přišel takový hospodsky malicherný ve smyslu slova "hele vole, už někdo přitáh z lesa sosňáka?". Osobně bych to řešil jinak, nejprve bych se zeptal kolegů, pak třeba důkladně hledal zde na stránkách (a snad i jinde) a pak se teprve ptal... No, co člověk to názor.
Domnívám se, že se tato jednoduchá otázka nepřetočí do nějaké odborné roviny, ale samozřejmě vyloučit to nemůžeme. Na druhou stranu: otázka byla položena, já jsme na ni, myslím, docela relevantně odpověděl, takže pokud se někdo nepřidá se slovenským nebo českým nálezem do dnešního data, vlákno bych uzamkl, jelikož bych jej považoval za zodpovězené a dále bezpředmětné.
Ešli atlasár, mykológ 1.6.2015 21:36
Presvedčili sme sa Stano, že slovo "odborná" je veľmi relatívne.
95 % zúčastnených bude tvrdiť, že toto je téma odborná. Je to logické, pretože približne rovnaké percento považuje tému "či rastú, alebo nerastú" za vysoko odbornú.
Nech to preboha nikto neberie osobne, nechcel som sa nikoho dotknúť, len si myslím, že táto odborná debata bude ešte dlho v tejto rubrike na prvom mieste. Takáto "vďačná" problematika si doslova pýta ďalšie a ďalšie reakcie, veď vždy buď rastú, alebo nerastú a každý má s tým nejakú skúsenosť a teda aj potrebu sa s ňou podeliť s ostatnými.
O nič iné nejde len o to, že témy ktoré za odborné považuje len asi 5% návštevníkov tejto stránky, týmto odchádzajú do zabudnutia.
Možno u niektorých z Vás tým budím dojem, že to píšem len preto, lebo sám do tej rubriky prispievam a teda mám na mysli hlavne moje príspevky ktoré odchádzajú do zabudnutia, ale nieje tomu tak.
Stále si myslím, že tú "odbornosť" by mala posudzovať nejaká autorita.
Husi moderátor, atlasár 2.6.2015 12:49
Pali, ani ja nepovažujem toto, čo tu je doteraz, za odbornú diskusiu, preto to teraz presúvam, aj keď rubriku INÉ som vždy považoval za rubriku pre témy nesúvisiace s hubami. Ale nie je kde inde. Oslovil som Rola, aby umožnil presun aj do Výskytu húb, ako si ty navrhoval. Zatiaľ to však nejde.
Keď som ale napísal svoj predchádzajúci príspevok, nevedel som, ako bude diskusia pokračovať. Výskytom resp. podmienkami rastu konkrétneho druhu sa predsa zaoberajú aj odborníci, či nie?
Pantáta 3.6.2015 15:22
Díky za přesunutí. Dotaz jsem pokládal poprvé ... tak se omlouvám za nesprávně zařazenído rubriky . Opravdu jsem se pouze chtěl pozastavit nad tím, že za posledních několik let sosňáky vždy rostli už od začátku května, někdy už i v dubnu. Letošní jaro je takové zvláštní.
Ešli atlasár, mykológ 3.6.2015 15:49
V poriadku, len to neber osobne.
Ja som tým len chcel povedať, že nie každý vie rozoznať či ide o odbornú tému a preto by to mal niekto sledovať (menežovať).
rudolf2 pokročilý 3.6.2015 17:28
V jednom máš určite pravdu, lebo čo sa zdá byť "odborné" mne, môže byť pre Teba banalita, čo sa zdá byť "odborné" Tebe, môže sa zdať banalitou pre profesionálnych mykológov, vždy je to asi vec zamerania a hĺbky poznania v danej problematike.
Ale mne by sa na riešenie tohto problému zdalo byť celkom vhodné založenie rubriky "Ojedinelé a nové druhy", zrýchlilo by to orientáciu tých, ktorý idú po tých "odbornejších" informáciách.
sipovec 4.6.2015 10:23
„Ale mne by sa na riešenie tohto problému zdalo byť celkom vhodné založenie rubriky "Ojedinelé a nové druhy", zrýchlilo by to orientáciu tých, ktorý idú po tých "odbornejších" informáciách.“
„28.04.2014 14:20, sipovec (online):
Na základe smerovania diskusie v téme „Prosba“ a iných, starších diskusií, by som chcel navrhnúť určité zmeny v rubrike „DISKUSIE“.
1. Pridať rubriku „ODBORNÉ DISKUSIE O HUBÁCH“ s podtextom: Najnovšie mykologické poznatky, zmeny názvoslovia, druhy a poddruhy húb, prírastky do atlasu, prvonálezy a vzácne nálezy húb, nové druhy húb... Prečo? Tieto informácie sa udržia dlhšie v rubrike a nevytlačia ich iné, „banálne“ príspevky. Zároveň povýšia celkovú úroveň stránky.“
Rudo, súhlasím s Tebou. Je jedno či sa to bude nazývať tak alebo onak, ale rubrika s odbornejšou tematikou je potrebná. Len nech má presnú špecifikáciu čo do nej patrí a začne fungovať čím skôr. Lebo „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne“ sa to tu bude riešiť znova.
rudolf2 pokročilý 4.6.2015 12:36
Súhlasím, že podstatnejšie ako názov je presné definovanie zamerania.