Ochutnávanie húb
konvalinka 22.10.2014 18:22
Dobrý deň,
často sa stretávam s tým, že ľudia pri identifikácii huby ochutnávajú. Mňa by zaujímalo, nakoľko je to bezpečné a aké huby sa smú ochutnávať.
Ďakujem.
BOOBLE 22.10.2014 19:10
Napríklad plávky, keď chcem vedieť či štípe. "Hríby pre istotu či to nie je "horkáč" keď mám pochybnosti. Tu hrozí iba to, že ma bude štípať jazyk alebo mi zhorkne úsmev.
Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 22.10.2014 19:59
ÁNo - keď štípe načo ju jesť, sú lepšie huby. Ja napríklad ochutnám takmer každú hubu, pokiaľ sa mi nehnusí. Občas je to hooooodne zaujímavé, keĎ po nejakom rýdziku ešte pol hodinu tŕpne jazyk. Tie čo poznám, alebo takmer poznám (jedovaté muchotrávky, či iné nebezpečné huby nemám dôvod ochutnávať - tie sa dajú naštudovať) nemám dôvod ochutnávať, keĎže buďto sú jedlé a ich chuť poznám, alebo si pamätám, aké boli "hnusné" v ústach . Prirodzene to čo nepoznám a ani neviem zaradiť skúsim iba na jazyk a vzápätí intenzívne vypľúvam.
konvalinka 23.10.2014 10:01
Vďaka, asi to takto budem robiť i ja. Donesiem si i trochu tej vody, čo radili ostatní.
Nightlight pokročilý, atlasár 27.7.2020 18:41
Asi by som ale neradil ochutnávať napr. muchotrávku zelenú
Tori pokročilý, mykológ 22.10.2014 21:26
Některé, které jsou štiplavé jen trošku (jako mírná ředkvička) můžou tu štiplavost vařením ztratit (např. plávka trávovozelená (Russula aeruginea) ).
Tori pokročilý, mykológ 22.10.2014 21:19
Jen doplním, že "ochutnat" v případě syrových hub znamená rozkousat kousek houby, zjistit jestli má nějakou chuť, vyplivnout a vypláchnout pusu vodou. Sice zrovna asi u těch příjemně chutnajících holubinek by se nemuselo nic stát, když ten kousek spolknete, ale je bezpečnější si zvyknout na to, že za syrova se nejedí (kdybyste se třeba nešťastnou náhodou spletla a místo např. čirůvky si ukousla z jedovatého pavučince).
Lesik 22.10.2014 22:37
Ochutnávam. Muchotrávka zelená je napr. bez chute, s nevýrazným maslovým dozvukom.
Samozrejme po požutí a premletí na jazyku vypľuť a vypláchnuť. Teším sa výbornému zdraviu, takže tento spôsob je bezpečný.
konvalinka 23.10.2014 09:59
Tak to rada počujem. Ja takýto "gurmán" radšej nebudem, ale v prípade nejakej zámeny asi ostanem nažive. Vďaka.
konvalinka 23.10.2014 09:56
Ďakujem aj za návod ako na to. Určite by som huby neprehĺtala, ale je dobré vedieť, že ak budem opatrná, smú sa i požuť. Tak ja to určite vyskúšam na niečom neškodnom a možno i na tých plávkach a s vlastnými skúsenosťami budem zas múdrejšia. Ja som len mala obavy, práve v prípade tých jedovatých, že i ochutnanie môže byť nebezpečné.
Husi moderátor, atlasár 23.10.2014 10:31
V podstate by to malo byť tak, že už pred ochutnaním by človek mal približne vedieť, o akú hubu by sa mohlo jednať a čo mu od nej hrozí. Chuť je len jedným z určovacích znakov a dôležitá nie je u všetkých druhov. Konkrétne napríklad u smrteľne jedovatých muchotrávok nie je podstatná pre určenie.
konvalinka 23.10.2014 11:16
S týmto plne súhlasím a určite nebudem "hodovať" na všetkom, čo v lese nájdem. Je ale dobré vedieť, čo si človek môže u húb dovoliť a akým spôsobom. Ako sa poznám, ochutnávanie bude určite posledný (ak bude nevyhnutný) krok k identifikácii. A teraz mám aspoň predstavu, čo sa dá. Ďakujem.
bobineta atlasár, moderátor 24.10.2014 10:57
Ked by aj clovek prehltol nechtiac minimalne mnozstvo jedovatej huby, ci rastliny, mozu sa objavit slabe priznaky otravy. No potom uz radsej chutnat nebude okrem tych plavok, kde ochutnavanie skutocne pomoze pri zbere. Osobna skusenost s ochutnanim podpnovky, ked som zacinala, a odvtedy ju uz nechutnam. A tiez nezabudnem z cias detstva na odpornu chut dreva lykovca jedovateho, pol dna som odpluvala. Myslela som, ze je to sladke drievko hladkoplode - pelendrek som milovala Ako dieta poznavajuce rastlinstvo a huby som musela vsetko v minimnozstve ochutnat.
konvalinka 24.10.2014 11:42
Ja ani ako dieťa som toho veľa neochutnávala. Na mamkino varovanie: "Nejedz, čo nepoznáš." Potom som od kadekoho počula, že kadečo je jedovaté, tak mi strach nedovolil. Teraz na "staré kolená" som sa začala zaujímať o bylinky a neskôr aj o huby. Takže mám ešte veľa medzier a otázok, ktorých asi pri praktickom zbere bude stále viac.
Vďaka za info o podpňovke. Aj keď viem, že za surova je jedovatá, možno by ma napadlo ju aspoň ochutnať.
Mne sa zas akosi nedarí nájsť Šťavel, na ktorom som si ako malá pochutnávala. Zbieral mi ho dedko a teraz aj keď myslím, že viem, ako by mal vyzerať (hľadala som aj na nete), nevidím ho.
Lesik 24.10.2014 16:43
Michalovce sú priďaleko aby som ti poradil niečo konkrétne, ale http://botany.cz/cs/rumex-acetosa/ hľadaj na lúkach popri potokoch
a http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0%C5%A... zase popri potôčkoch v lese.
No tieto rastlinky plné silných kyselín sú mrchy, veľmi rýchlo rozleptajú zubnú sklovinu a potom dajú zabrať aj ladvinám. Ja si výnimočne odhryznem dva lístky, viac nie...
konvalinka 24.10.2014 18:06
Ďakujem za linky aj za nové info. To, čo som kedysi jedávala bude určite ten prvý. Ale pozerám, že ich je veľa druhov. Ani by ma nenapadlo, že môže aj uškodiť. Určite o tom nevedel ani môj dedko. Ja som si na neho spomenula len nedávno, keď v som v telke videla jednu pani z neho variť polievku. A vraj sa dá aj pestovať. Ale to asi bude zas nejaký iný druh.
L.Ď. pokročilý 24.10.2014 19:01
Asi pred 20 rokmi otec doniesol z Maďarska semeno šľachteného šťaveľa. Kúpil ho v semenárstve. Mal jemné lístky, nie také tvrdé ako divý šťaveľ.
Šťaveľ používame na polievku alebo prívarok. Ale len 1-2 krát na jar. Postup prípravy je rovnaký ako pri špenáte. Šťaveľ , resp. kyselina šťaveľová môže spôsobiť tvorbu ľadvinových kameňov. Nemali by ho jesť ľudia s chorými ľadvinami.
konvalinka 24.10.2014 23:35
Možno by stálo za to sa po ňom poobzerať. Aspoň na ochutnávku. Rada skúšam nové recepty a ingrediencie, takže táto bylinka ma celkom láka. A keď vravíte, že existuje aj šľachtená verzia, verím že nebude obsahovať tej kyseliny toľko, ako divý. Ešte by som rada vedela, či má vôbec nejaké zdraviu prospešné účinky, alebo sa konzumuje len pre jeho chuť?
Tokaj 24.10.2014 18:12
Prach citlivosti na určite chute a vône je rozlišný.Niekomu všetky huby chutia rovnako ako aj vône a iný človek vidí v tom rozdiely ktoré iný nespozoruje.apropo popíšte chuť a vôňu tak aby ten druhý vedel čo cítite.Pokiaľ sa jedná o výraznu horkú,štipľavú a pod. chuť ešte to beriem ,ale ani na to by som sa nespoliehal.Stačí ak ste traja ochutnajte a každý nech povie čo cíti ...a ste každý inde
sipovec 24.10.2014 21:45
S týmto súhlasím. Tvar, veľkosť, farbu, hustotu rúrok /lupeňov/ a pod. dokáže popísať každý. Ale chuť a vôňu, na to už musí byť "cvičený degustátorský" jazyk a nos...
konvalinka 24.10.2014 23:42
Tak a som tam, kde som bola na začiatku... Asi bude nakoniec najlepšie, ak nič ochutnávať nebudem. Alebo si maximálne zmlsnem na černiciach. Neznamená to však, že ste mi nepomohli. Zas som o niečo múdrejšia. Vďaka.
Aneri pokročilý 25.10.2014 09:06
Huby neochutnávam, netúžim po poznani všetkého. Zato šťaveľ ( štiav lúčny)zjem vždy, lebo ho poznám. Tiež jem kysličku.