Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Vas názor na pestovanie húb na záhradke.


portret

Homer 17.5.2014 13:33

Zdravím, rád by som sa spytal na vas nazor na ponuku zo zlavomatu: http://www.zlavomat.sk/zlava/313517-vype...
mam totiz na zahrade roh pozemku osadený smrekmi obycajnymi a smrekmi pichlavymi. pod nimi je taká hrabanka a podla mna, kedze je to tam mierne zamokrene, tak je to vhodne miesto na pestovanie húb. V minulosti mi tam totiž už akési diviaky vyrástli...
mylslíte, že mám isť do toho, alebo sú to vyhodené peniaze.

Reagovať na správu

portret

Homer 17.5.2014 13:35

Ešte by som rád dodal: Napísal som im, či mi vedia garantovať , že mi budú rásť a že keď nebudú, či vrátia peniaze. Odpísali - citujem:
Dobrý deň,

Tento tovar ponúkame prvý krát. Ponúka sa aj v zahraničí, kde sadenice vyrastú. My to bohužiaľ ešte nemáme vyskúšane u žiadneho zákazníka.

Preposielam Vám niečo ohľadom našej ponuky

Návod pre výsadbu a pestovanie hub na záhradke

Obdobie : jaro, leto ,jesen

Obsah balenia: Balenie obsahuje naočkované obilie myceliem danej huby

Vyber stanovišťa:

Pred samotnou výsadbou je najdoležitejší správny výber stanovišťa. Všetky zmienené huby majú totožné či podobné nároky.

Huby nemajú radi príliš veľkú intenzitu slnečného žiarenia a preto je ideálne pre výsev zatienené miesto zo západnej strany.

Obecne sa doporučuje huby vysadiť čo najbližšie stromu (dub, buk, breza, hrab, smrek, borovica, tuja). Nemusíte sa obávať degenerácie stromu, podhubie je v symbiotickom vzťahu s jeho koreňmi.



Poda:

Hubám sa darí v mierne kyslých rašelinistých podach s vyšším obsahom prírodných dusičnanov. Prírodným indikátorom pre takúto podu je výskyt žihliav.



Doba sadby:

Pre výsev je vhodné obdobie od apríla do novembra. Vysievať sa može aj mimo toto obdobie ale je nutné dbať na to, aby nebola poda zmrzlá. Ak sa podhubie dosledkom poklesu teplot pod bod mrazu neuchytí, nie je možné s úrodou počítať.

Sadba:

Vlastné sadenie prebieha tak, že rýľom vyryjeme drn porastu (čo najbližšie, najlepšie na úpatie vybraného stromu) o sile 3 cm a rozmeroch 30 x 30 cm tak ,aby boli obnažené korene porastu (trávniku). Obilie napustene myceliom húb opatrne vyberieme z obalu a rukou rozdrobíme do vzniknutej jamky (používame gumové rukavice). Vyrytý drn okamžite vrátime na povodné miesto a mierne prišlapneme. Tato operácia musí prebiehať čo najrýchlejšie, aby nedošlo k vyschnutiu a narušeniu koreňov a aby po návrate vyrytého drnu na povodné miesto bola zaručena ich životaschopnosť.

Zálievka a hnojenie:

Do miesta osadeného sadbou je dobré nahrabať starší rozpadnutý kompost alebo chlievsku mrvu a pokropiť odstatou vodou. Prihnojovanie je vhodné len jeden krát za rok a iba za daždivého obdobia či v zime, keď je podhubie v kľude.

Umelé hnojiva nepoužívať, došlo by k zničeniu podhubia!

Zálievku je potrebné prevádzať každý deň po dobu 14 dní, alebo do príchodu dažďových prehánok.

Rast a zber

Hubové mycelium sa po mesiace začne samovolne rozrastať do okolia (obalovať korene stromov). Prvé plodnice možeme očakávať v ten istý rok výsadby v lete – začiatku jesene, ale je možné že až za 2 roky. Nasadenie plodníc nejde niajk ovplyvniť. Rovnako ako v prírode, jeden rok je všade húb hojne a druhý rok jednoducho nerastú. Prvý zber príde v závislosti na podmienkach a rýchlosti ako sa podhubie rozrastie. Pri zmesi lesných hub sa objavia plodnice vždy len jedného druhu.

Skladovanie výsadby:

Sadbu je vhodné skladovať na temnom mieste pri teplotách do 6°C. Pri týchto teplotách vydrží 2-4 mesiace.

Prajeme Vám mnoho úspechov pri pestovaní a veľkú úrodu. Neprepadajte skepse, ak Vám sadba nezačne plodiť prvý rok výsadby. Jedná sa o hubu, ktorá si musí vytvoriť podhubie, čo niekedy trvá. Plodnice sa objavia v okamžik, keď to najmenej očakávate.

Reagovať na správu

portret

ičiko 17.5.2014 16:26

Myslím si,že je to poriadny o..b,znova niekto vytiahne peniaze z vrecka naivných ľudí.Pokiaľ viem,hríbovité huby sa ešte nikde nepodarilo vypestovať umelým spôsobom,darí sa to len u niekoľkých druhov húb ako sú pečiarky,hlivy,golierovky...

Reagovať na správu

portret

Homer 17.5.2014 14:37

Tiež som si to myslel, najsmutnejšie je, že keď to kupilo 192 ludí po 7,70 eura, to je spolu: 1478,- eur . Slušný odrb.

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 17.5.2014 14:42

Táto téma patrí do rubriky "Správy z tlače a televízie"

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 17.5.2014 15:52

Keby sa tam hubám malo dariť, už dávno by tam boli. Hubám pomáhať netreba. Rastú všade tam, kde majú vhodné podmienky.

Reagovať na správu

portret

... 4.6.2014 13:07

v tychto suvislostiach by som to netvrdil na 100 percent
ja som donasanim hub do nasho "lesika" na konci zahrady dokazal "zasadit" viac druhov hub ktore tam dovtedy nerastli pre priklad uvediem kozaky masliaky sampinony plavky -tym sa darilo sice biednejsie / hoci nedopatrenym som tam rozsypal aj plavku uhladnu a ta sa viac rokov dobre drzala/ dokonca par rokov sa pekne drzali rydziky a tanecniciam som tiez vydatne pomahal hlavne v rokoch ked som nemal cas na jeho kosenie

Reagovať na správu

portret

... 4.6.2014 13:11

a zabudol som na bedle tie som na cistinke medzi agatmi velmi uspesne "pestoval"

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.6.2014 01:03

Ako prebiehala výsadba?

Reagovať na správu

portret

... 5.6.2014 18:30

ziadna vysadba , len som vysypal na vytipovane miesta starsie huby viacmenej nevhodne na konzum ak bol hlubik aj s vacsim myceliom tak som ich setrne zakopal minuly rom som zasadil celkom tak ako sa sadia priesady pasmrcky ceske ale toho roku som "urodu" neobjavil chcelo by to zrejme vlhkejsie miesto ake je pri nasej divej ceresni a toho roku pocasie u nas pasmrckom neprialo snad len kratky cas predtym som na nich zacinal chodit este ked bol este sneh ale klima sa tak zmenila ze tie huby uz nevedia kedy maju rast

Reagovať na správu

portret

tara 25.12.2015 23:31

Otazka: A to vy hubari skutocne beriete hriby aj s myceliom a ich neodrezete? Napr. za hranicami za to dostanu hubari poriadne vyhresenie (od kontrolera), ze mycel nicia vytacanim. Ak ich este raz s mycelom chytia, tak to moze mat konzekvencie.

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 28.12.2015 18:03

Nesúhlasím je odo mňa, mycélium je niečo iné ako hlúbik a rezať hlúbik nad zemou sa nemusí vyplatiť minimálne kvôli identifikácii huby...

Reagovať na správu

portret

... 5.6.2014 18:51

najviac ma prekvapilo ze som takto dokazal dopestovat rydzik pravy a keby svagrina nebola spilila konare siahajuce az na zem /kvoli tomu aby videla ci nechodia cigani kradnut na zahradu / na borovici pod ktorou rastli a tym padom presvetlila miesto pod nou tak ze trava nedokazala udrzat potrebnu vlhost verim ze by tam boli podnes zdoraznujem ze na tom mieste 30 rokov urcite ziadny rydzik pravy nerastol a urcite by ani nikdy nerastol keby som tam nenanosil nazbierane rydziky z hubacky aby ste mali predstavu ten nas lesik je zmes smrekovcov borovic liesok briezok a divych ceresni na konci zahrady o rozmeroch cca 25 x 40 m v dedine od ktorej je najblizsi les vzdialeny cca 5 km

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 20.5.2014 23:26

To je pre takých, ktorí sedia doma a hrajú spoločenské hry.

http://www.starehracky.cz/katalog_detail...

Reagovať na správu

portret

peten atlasár, mykológ 3.6.2014 11:20

Napísané kolem tohoto bludu bylo již mnoho. Netřeb azmiňovat, že je to chujovina, ale doporučím Ti, abysis toto balení nekupoval, škoda vyhozených peněz, to si raději skoč do lesa, nasbírej pár hub, nalož je do láku a zkonzumuj s dobrým zdravým bůčkem

Nyní budu reagovat trochu obšírněji, ale bude to k věci a možná i k zamyšlení. Pokud máš na zahradě smreky či sosny a vhodné makro i mikroklima, můžeš zkusit, zda-li se Ti tam neuchytí masliaky nebo rýdziky. Tyto houby nejsou tak náročné jako hřiby a když tam necháš vytrousit staré plodnice, teoretická šance tu je. Někde jsem četl, že se mají staré plodnice rozmělnit v teplé vodě a místo tímto hašmašem prolít. Je to spekulativní, nikdy jsem to nezkoušel, ale je to rozhodně moudřejší, než kupovat nějakou sadbu. Když nic nevyroste, nevadí. Aspoň jsi nepřišel o peníze...

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 3.6.2014 13:20

Článok podpísaný M. I. Levrentievom, majstrom sadovníctva a záhradníctva zo sovchozu Červený pohraničník z Psovskej oblasti. Článoček má nadpis Ako pestujem huby. Uvádzam ho od a do zet.

„Viete si predstaviť, že vám v sade alebo v záhrade rastú také vzácne huby ako dubáky a rýdziky ... ?! A nebol by to nijaký zázrak, len im treba na to vytvoriť príslušné podmienky. Hríb obyčajný borový rastie v ihličnatých aj listnatých lesoch. Má rád sucho a svetlo, preto sa dá pestovať v sadoch a záhradách medzi riadkami.
Roku 1957 som si pri dome upravil políčko na pestovanie hríbov — dvanásť štvorcových metrov. Najprv som na políčko dal čerstvý konský hnoj v hrúbke 12—15 cm. Potom som urobil zmes zo štyroch dielov mačinovej zeme, troch dielov tlejúceho lístia, dvoch dielov spráchniveného dreva a jedného dielu hliny (nesmú pritom byť listy a korene vŕby — obsahujú triesloviny). Túto zmes som poriadne poprehadzoval a dal na hnoj. Pred výsadbou sa zmes musí poriadne udupkať.

Huby sa sadia rozlične. Môžu sa priniesť z hory s kusom zeme, kde rástli, a potom aj s mycéliom uložiť do jamiek. Na to sa prihrnie dvojcentimetrová vrstva tlejúceho lístia. O 35 dní sa zjavia zárodky húb. Ak je sucho, mierne ich polievame zohriatou vodou.

Čas sejby je druhá polovica júla. Úroda sa dá zbierať koncom augusta. Týmto spôsobom som bral zo štvorcového metra 27 dubákov.

Druhý spôsob spočíva v sejbe výtrusov. Zobral som klobúk dospelej plodnice, položil na papier a dal na okno. O dvadsaťštyri hodín bol na papieri jemnulinký hnedkastý prah — spóry. Opatrne som ich odniesol na políčko. Súčasne som skúšal aj druhý variant tohto spôsobu. Spočíval v tom, že dva klobúky starých, už mľandravých húb som vložil do kanvy. O niekoľko dní sa huby načisto rozpadli a tou vodou som potom mierne políčko, podhubie, polieval. Tak sa dosiahne rovnomerná sejba. Huby vyrastali odrazu, rovnomerne. Zo štvorcového metra som bral 57 dubákov prvej akosti.

Takto pripravené políčko, teda vlastne podhubie, slúži aj niekoľko rokov. Každoročná sejba spór za mokra dáva hojnú úrodu húb.

Takisto sa pestujú aj rýdziky. Keď je hubárska sezóna v prúde, zoberieme mycélium v mieste, kde rýdziky rástli. Keď odstránime nečistotu, položíme mycélium do debničky a držíme v suchej a chladnej miestnosti do jari, potom už pristúpime k sejbe pôdy ako pri hríboch."

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 3.6.2014 18:43

Ja si myslím, že do takej záhrady žiadne sadivo ani netreba kupovať. Masliaky alebo rýdziky tam vyrastú aj samy od seba a aj keby zdanlivo vyrástli zo sadiva, vôbec to tak nemusí byť. Do poradne nám pravidelne nosia masliaky zo záhrad, pričom nevyrástli zo sadiva. Podľa mňa je rozumnejšie investovať radšej do stromu ako do sadiva a efekt bude výraznejší.

Reagovať na správu

portret

peten atlasár, mykológ 3.6.2014 20:15

přesně tak a pokud se jedná o tu investici, tak souhlas, stromek navíc zkrášlí zahradu. A pokud je tam stromů již dost, penízky lze utratit i jinak, třeba si koupit dobrý zdravý bůček - když se přiměřeně často užívá, tak z něj vždy něco vyroste

Reagovať na správu

portret

Marián Krivuš pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 4.6.2014 15:16

Ty len ten bůček bůček čo takto údené koleno ?

Reagovať na správu

portret

peten atlasár, mykológ 4.6.2014 15:32

aj udené koleno zožerem, jitrnice, jelita, ovar, škvarky, čo je po ruke...

Reagovať na správu

portret

aladar hugo 28.12.2015 12:35

Dúfam, že zbytky zakopeš v záhrade alebo na sídlisku za barákom. Určite ti tam narastú kolená - hlavne ak to robíš kolenačky a uštipne ťa včela.
Neviem kto vytiahol túto debatu z archívov, ale nedalo mi...

Reagovať na správu