Vrba kosikarska - Salix viminalis
satelitka 1.5.2014 16:10
Dobry den, neporadili by ste mi v Bratislave, najlepsie IV obvod, stanovisko Vrby kosikarskej? Viete o nejakom? Nemam stastie, a aby som bola uprimna, vacsina vrb sa mi zda velmi rovnaka, a neviem ich ani presne zaradit. tato by mala mat napadne dlhsie listy, ale taku som teda este nevidela. Dakujem
MIHALNICA 5.5.2014 00:37
Zavolajte pánovi Ing. Petrovi Jurigovi. My sme u neho nakúpili aj na výsadbu aj na pletenie rôzne druhy. Robí aj výborné košikárske kurzy.
satelitka 11.5.2014 20:34
Dakujem. Praveze som to chcela tak naturalne, sama si narezat... o tej vysadbe som uz rozmyslala, ale zatial neviem kde by to bolo vhodne. Preda mi aj par kusov? Ja sa tym neplanujem zivit.
MIHALNICA 11.5.2014 23:05
Aj u nás je to o zábave..áno, predal nám na dva košíky..treba jemu volať. Inak, je to drahý materiál, čili zohnať to len tak, že to rastie niekde za rohom je ťažké. Ale možno sa nám tu niekto ozve, že ju videl pri prechádzke lesom / i keď to musí byť udržiavaný koreň./
Buki 18.5.2014 10:47
podľa môjho skromného názoru - pýtať sa na lokality tejto vŕby je to isté, ako sa podobne pýtať na dubáky Ja by som skôr poradil - pozrieť si popis (napr. podľa http://botany.cz/cs/salix-viminalis/) a hľadať ju popri potokoch a na mokradiach na svetlejších miestach. V okolí BA IV by som tipoval potoky a kanály (vrátane melioračných) na juhu Záhorskej nížiny... V hojnejšom počte som videl košikársky použiteľné vŕby na juhu stredného Slovenka. Na pletenie sú vhodné aj iné druhy vŕb - kritériom je, aby sa prút dal bez nalomenia ohnúť okolo prstu minimálne o 180 stupňov (do protismeru). Ale s hľadaním sa treba trochu poponáhľať - pokiaľ viem, má sa zberať na jar, kým je hojná miazga. Nazbierané prúty sa dajú aj skladovať - ale to ich treba vysušiť a pred použitím máčať
Pletenie z vŕby je zaujímavá záležitosť - mám k tomu aj nejakú odbornú knižku (aj spomenuté informácie si pamätám stade) - tam sa píše, že košikári si bežne rozmnožujú vŕby - však stačí narezať štepy a popichať do zeme na vhodných lokalitách počas vlhšieho obdobia roka. Nové použiteľné prúty z toho budú na vhodných lokalitách už druhý rok - inak asi za 2 roky.
frco 18.5.2014 20:43
V skutočnosti možno naozaj použiť rôzne druhy ktoré lemujú rieky a potoky, ako píše kolega Buki. Vtip je však v tom, že vŕby sa už v dnešnej dobe neorezávajú a tak rastú nekontrolovane do výšky a ročné prírastky su rôzne rozvetvené a nesúrodej kvality. Kedysi sa prútie hojne využívalo a stromy lemujúce potoky a rybníky pri dedinách a obciach boli pravielne orezávané. Preto na starých fotografiách a obrazoch vidíme vŕby "hlavaté", z ktorých rastú krásne pravidelné letorasty vhodné na pletenie. Ono stačí nájsť vhodnú vŕbu niekde v prírode, zrezať ju (myslím že kludne aj do konca mája) 1,5m nad zemou a potom ju pravidelne chodit ročne obrezávať.
milustek pokročilý, atlasár 19.5.2014 06:37
Hej, takto pravidelne orezávané vŕby vyháňajú krásne, dlhé, jednoročné prúty...
Naviac, hlavaté vŕby sú nádherným krajinotvorným prvkom a v staršom veku sú aj útočiskom mnohých vzácnych živočíchov.
Buki 24.5.2014 19:59
... konečne som našiel čas vytiahnuť z poličky tú knihu (Churá, I., Churý, V.: Inšpirácie z prútia, Alfa, Bratislava 1989 / ISBN 80-05-00064-2) ... tam sa uvádza, že na pletenie sa používa najviac Vŕba biela (Salix alba), potom aj ~košikárska (~viminalis), ~mandľová (~amygdalina) a ako posledné spomína druhy ~purpurová (~purpurea) a rakytu (~caprea) - tie že skôr na okamžité použitie (usušené prútie sa veľmi zle lúpe).
Ideálny čas na zber prútia je vraj cca. 3 týždne na jar (zhruba od polky apríla do prvého májového týždňa).
Tiež sa tam píše, že prútie nazbierané do zásoby je najlepšie hneď olúpať - potom ho usušiť (sušené prútie sa pred pletením máča alebo varí). Ak sa nazbierané prútie hneď nepoužije resp. neolúpe, treba ho postaviť do vody (ako kvety).
babrli 29.5.2014 22:43
Okrem vŕby sa dá používať aj svíb (Cornus), krásne vynikne jeho červená kôra. Manžel si narezkoval vŕbu a zasadil do kontajnerov vlani a toho roku ju zakorenenú ideme vysadiť okolo Váhu, aby sme mali pre vlastnú a poprípade aj pre druhých potrebu. Horšie je, keď ju zrežú neodborne, potom pokazia materiál na ďalšie roky. Sú obce, ktoré si zakladajú vlastné matečnice a spolu na nich hospodária.
satelitka 1.6.2014 17:34
Dakujem. A ked sa zbiera po tej vhodnej lehote, tak sa to prejavuje ako? Zvysenou lamavostou?
fugi 14.6.2014 21:49
myslim, ze ak je na vhodnom vlhkom mieste tak lamavost nehrozi
skor ze sa rozvetvi a mozno sa horsie lupe
na kosiky je vraj dobre vrbu 2x vysusit a namocit /24hod./, pruty potom
nestracaju tolko zo svojho priemeru a kosik nie je ,,riedky"