Naše lesklokôrovky - Ganoderma
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 25.7.2012 21:40
Lesklokôrovky – Ganoderma, patriace do radu Ganodermatales a čeľade Ganodermataceae, rastú ako parazity či saprofyty na rôznych listnatých aj ihličnatých drevinách. Spôsobujú bielu hnilobu dreva. Ich stredne veľké až veľké klobúkaté plodnice s rúrkovitým hymenoforom sú buď bokom prirastené k substrátu či sediace, alebo sa k hostiteľovi pripájajú krátkym či dlhším bočným (excentrickým) hlúbikom. Na povrchu jednoročných až viacročných plodníc sa nachádza tenká a pružná, alebo hrubá a tvrdá krusta (kôra). Jej hrúbku si treba obzvlášť všímať, keďže patrí medzi dôležité rozlišovacie znaky. Pri niektorých druhoch býva pokrytá živicovitou vrstvou, ktorá sa vplyvom tepla roztápa. Dužina lesklokôroviek je svetlejšie hnedá až tmavohnedá. Viacročné plodnice majú niekoľko vrstiev rúrok pod sebou a tie môžu byť vystriedané vrstvami dužiny. Charakteristickými mikroskopickými znakmi sú hnedé, uťaté výtrusy s dvoma stenami, z ktorých tá vnútorná má zreteľnú ornamentiku (vo svetelnom mikroskope sa javí ako bodky), pracky na hýfach a systém troch typov hýf (trimitický systém), z ktorých tenkostenné generatívne hýfy sú bezfarebné a ostatné dva typy – skeletové a väzbové hýfy bezfarebné až hnedé a hrubostenné. Z nášho územia je známych 7 druhov, ktorých znaky sú zdôraznené v tomto kľúči:
1a) Rast na smrekovcoch (Larix); jednoročné plodnice, k substrátu prirastené relatívne krátkym a hrubým bočným hlúbikom; klobúky lesklé, s krémovými, oranžovými, tmavočervenými až purpurovými zónami; vzácny druh ... lesklokôrovka valeská (Ganoderma valesiacum)
1a) Druhy s inými znakmi alebo hostiteľmi ... 2
2a) Rast na jedliach (Abies), vzácnejšie na iných ihličnatých aj listnatých drevinách; jednoročné plodnice, k substrátu prirastené relatívne dlhým bočným hlúbikom (ako u G. lucidum); klobúky lesklé, tmavopurpurové až čiernopurpurové, na okraji krémové ... lesklokôrovka ihličnanová (Ganoderma carnosum)
2b) Druhy s inými znakmi ... 3
3a) Plodnice jednoročné; s krátkym alebo dlhším hlúbikom; klobúk s tenkou, pružnou krustou; dužina bledohnedá až sivohnedá; hrubostenné skeletové hýfy v dužine viacmenej bezfarebné ... 4
3b) Plodnice viacročné; sediace až bokom prirastené; klobúk s nápadne hrubou, pevnou, lámavou či drobivou krustou; dužina tmavohnedá; skeletové hýfy hnedé ... 5
4a) Klobúk od okraja krémovo, oranžovo až tmavočerveno zónovaný, lesklý; hlúbik dlhý, často dlhší ako priemer klobúka, excentrický; na odumretom dreve a koreňoch listnatých drevín, hlavne na duboch (Quercus) ... lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum)
4b) Klobúk krémový, svetlo červenohnedý až sivohnedý, matný; plodnice s krátkym hlúbikom, alebo bokom prirastené; na báze starých živých stromov, hlavne na
duboch (Quercus) ... lesklokôrovka živicovitá (Ganoderma resinaceum)
5a) Krusta pokrytá lesklou živicovitou vrstvou, ktorá sa v plameni roztápa; póry v zime a na jar pokryté žltým voskom; na báze živých a mŕtvych stromov, hlavne bukov (Fagus) ... lesklokôrovka Pfeifferova (Ganoderma pfeifferi)
5b) Krusta bez živicovej vrstvy; povrch klobúka matný ... 6
6a) Krusta v najhrubších miestach 0,5-1 mm hrubá, nechtom ľahko drobivá; dužina max. 15 mm hrubá; vrstvy pórov sú vystriedané vrstvami dužiny; výtrusy 6-8,5 x 5-6 µm veľké; na listnáčoch, prevažne bukoch (Fagus), ale aj na ihličnanoch, hlavne na jedliach (Abies) a smrekoch (Picea) ... lesklokôrovka plochá (Ganoderma applanatum)
6b) Krusta 1-3 mm hrubá; nechtom len ťažko drobivá (na mladších plodniciach sa tento znak ťažko posudzuje, treba zmerať výtrusy!); dužina až 40 mm hrubá; vrstvy pórov nie sú vystriedané vrstvami dužiny; výtrusy až 8,5-10 (12) x 6-8 µm veľké; na listnáčoch, hlavne na duboch (Quercus) a lipách (Tilia) ... lesklokôrovka tmavá (Ganoderma adspersum)
Literatúra:
BALABÁN, K. - KOTLABA, F.: Atlas dřevokazných hub. 1970. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.
KOTLABA, F.: Zeměpisné rozšíření a ekologie chorošů /Polyporales s. l./ v Československu. 1984. Academia, Praha.
PETERSEN, J. H. Ganodermatales. In: HANSEN, L. - KNUDSEN, K. (eds.): Nordic Macromycetes Vol. 3. 1997. Nordsvamp, Copenhagen.
juris84 atlasár, mykológ 25.7.2012 22:35
Janko akurát si mi prišiel s touto témou a kľúčom vhod túto som našiel v pondelok OBR 335261 makro znaky mi sedia na lesklokôrovka živicovitá čo myslíš
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 25.7.2012 23:06
Mohla by byť. Ale nabudúce odsleduj všetky potrebné znaky, aj dužinu a typ krusty, aspoň podľa tohto kľúča. Predpokladám, že si ju nechal v lese, tak to nevieš doplniť.
juris84 atlasár, mykológ 26.7.2012 00:09
nehal ale mam to na skok takže nie je problém a rástla na strome kúsok od lesnej cesty takže ani nemusím nijako blúdiť
juris84 atlasár, mykológ 2.8.2012 20:39
Janko toto je ona po par dňoch OBR 337948 zobral som exsikát krusta tenká pružná dužina hnedastá co myslíš ?
Roman pokročilý 5.8.2012 19:01
Trochu opožděně dodám, že je to na mojí lokalitě, kde ji sleduju už tři roky. Loni se teda moc nevyvedly, ale letos jsem je sledoval od naprostých mláďat až po staré. Navíc identifikaci mi předloni potvrdili i v muzeu v Brně.
ivetatom pokročilý 26.7.2012 06:24
http://www.ulozisko.sk/obrazky/536393/P1...
OBR 314730 obe v Jubilejnom háji
° pokročilý, atlasár, mykológ 2.8.2012 23:57
Velmi pekny a zaujimavy prispevok.
p.s. G. lucidum a applanatum mam z jelse .
Na tomto obr OBR 76277 vidno ako je pre applanatum popukana krusta a zaroven v popise je uvedena jej regeneracna schopnost. U tejto je zaroven dost zaujimavy poznavaci znak ako ohromne generuje rysave vytrusy a vsetko na sebe aj v blizkom okoli dost pofarbi OBR 73034
Bob28 6.8.2017 22:45
G. resinaceum nacházím v lužním lese hlavně na bázích již odumřelých, suchých mohutných dubů. Dnes jsem našel v suché dubině i na živém dubu, ale na poškozeném místě - usychající část kmene.