Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o rastlinách »

ľalia zlatohlavá


portret

tulak 1 8.7.2011 11:21

p.doktorka chcem sa spýtať.Na jednej z mojich túlačiek som našiel nádh.exemplár ľalie zlatohlavej.V okolí BREZNA je to však nález po neviem koľkých rokoch.Je už naozaj tak málo rozšírená?Fotku mám iba v mobile,a je to st.typ nemám scart k nemu.No pokúsim sa nejako stiahnuť tie snímky.

Reagovať na správu

portret

fofoja moderátor, mykológ, atlasár 8.7.2011 12:18

http://www.nahuby.sk/fotogalerie_vyhlada...

Reagovať na správu

portret

skratotriasok 8.7.2011 13:28

ak sa mozem pridat do diskusie,tak u nas o takuto laliu nieje nudza. Tohto roku kvitla krasne okolo chodnikov. NR

Reagovať na správu

portret

ambr 14.7.2011 09:26

Aj v Kováčovských kopcoch nad Dunajom som objavila v r.2008 jediný kvitnúci exemplár, odvtedy chodím na to miesto pozorovať ako sa rozmnožujú. Bohužiaľ je to na okraji rokliny kadiaľ má zver chodníček a šliape po rastlinkách, aj tohoto roku kvitla len jedna. Je to nádherný skvost našej prírody.

Reagovať na správu

portret

Miro L. pokročilý 14.7.2011 18:14

Tak si to váž. V okolí Košíc po nej pátram už roky. Aj v miestach, kde som ju naposledy videl asi pred 15-timi rokmi. Nikde nič.

Reagovať na správu

portret

MajaMi 29.7.2011 20:59

Najbližšie ku Košiciam som ju našla pri Kysaku.

Reagovať na správu

portret

Miro L. pokročilý 29.7.2011 22:06

Marika,vieš prezradiť, kde pri Kysaku? Hrozne rád by som ju dostal pred objektív kamery.

Reagovať na správu

portret

MajaMi 29.7.2011 22:42

práve som hľadala súradnice cez uja Gugla. Je to 48 st. 51 min S a 21 st. a 11 min V.
V ľudskej reči: V Kysaku pohľadáš "horný" cintorín, tam sa po šotolinovej asfaltke vydáš do lesa. Vzápätí asfaltka končí, ale treba pokračovať cca 4-5 km lesom. Je to cesta vhodná pre tereňáky, ale 10-20 km/hod sa to dá zvládnuť aj napr. mojím malým Cliom. Pre pešobusových je to trasa celý čas označená červenou značkou. Prídeš ku chatám, kde sa dá na lúčkoparkovisku odstaviť tátoš. Ďalej sa dá ísť len pešo. Červená značka pri horárni prudko odbočuje doprava do kopca. Je tam elektrické vedenie, kvôli ktorému je pás lesa vyrúbaný. Momentálne je to staršne zarastené, ale takmer na vrchole je trávnatá lúčka. kde rastú ľalie priamo popri chodníku. To "rastú ľalie" ber s rezervou, ročne tam narastú 3-4 jedince. Ďalek ako bonus ponúkam pokračovanie po červenej po hrebeni, kde zhruba po 20 min dôjdeš na Jánošíkovu baštu. Je to neskutočne pekný výhľad do doliny Hornádu, kde autá a vláčiky -aspoň mne- neskutočne pripomínajú detskú stavebnicu. Priamo na Jánoške v puklinách skál nájdeš ďalšie vápencomilné rastlinky.

Reagovať na správu

portret

Miro L. pokročilý 30.7.2011 15:50

Marika, ďakujem ti za podrobný a výpravný popis trasy, aj samotnej lokality. Ešte raz vďaka.

Reagovať na správu

portret

mino31 správca galérií, botanik, atlasár 14.7.2011 19:57

Lalia zlatohlava je v ramci Slovenska hodnotena ako vzacnejsi druh, ale na vhodnych biotopoch (predovsetkym buciny na vapenci) je bezna, a kvoli tomuto bola vyňata aj zo zoznamu chranenych rastlin SR.

Reagovať na správu

portret

px pokročilý 2.8.2011 23:28

U nás našťastie nie je vzácna. Fotografoval som ju aj v tomto roku. Keď som bol opäť pozrie a urobiť nejaké snímky tak nejaký "dobrák - chumaj " ju poodrezával a hodil na zem. Asi mu nevoňala,lebo sa mu nechcelo zohnúť.

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 3.8.2011 06:17

Aj u nás (Biele Karpaty) je pomerne hojná, dosť jej však poničí zverina ohryzom. Pred troma rokmi som nasla v lese vyryté dve cibule aj s koreňmi, bolo mi ich ľúto, tak som ich vzala a zasadila na dvore do polotieňa. Zatiaľ sa im darí a toho roku nádherne kvitli takmer dva týždne. Som zvedavá, či sa cibuľky postupne samé rozmnožia, alebo sa táto ľalia množí iba semenom.

Reagovať na správu

portret

ambr 3.8.2011 08:10

Množí sa aj zo šupiniek, z ktorých sa skladá cibuľka. Mne sa stalo podobné čo tebe, kopytom odkryté cibuľky na okraji rokliny, som zasadila do skalky. Po dvoch rokoch mám okolo byle z hlavnej cibuľky niekoľko nových rastliniek. Tohoto roku mi nezakvitla, lebo jej niečo zlikvidovalo kvetný vrchol; a v lese som si nafotila rastlinku s troma pukmi, ktoré však boli po týždni obžraté zverou.

Reagovať na správu