KLIMATICKÉ ZMENY
roro 11.12.2006 22:04
Mení sa klíma v Karpatoch.Možno sa čoskoro objavia druhy južnejšie rastúce.Ale aj žijúce.Napríklad škorpión...Zvýšila sa vlhkosť vzduchu, čo praje hubám a plesniam.Všimol som si, že stačí malý obláčik, na inak modrej oblohe a už leje.V zime aj niekolkodňové hlboké mrazy pripravujú drevokazným hubám útočisko v ďaľšej sezóne.Asi to nestojí za senzáciu, veď nebohá starká, často rozprávala, ako za jej mladých čias boli také tuhé zimy, že vrabce mrzli počas letu a padali na zem.V lete zas bolo tolko hríbov, že ich nebolo treba hľadať.A boli aj záplavy.Dejiny sa opakujú, a my máme v rukách digitálnu techniku.Je to paráda nečakať týždne na vyvolanie filmu!
fogo 12.12.2006 08:34
Pozrel som sa z okna a ....sneží! Máš pravdu, nastali klimatické zmeny. A na vine je možno aj tá digitálna fotografia, že došlo k zmene klímy na tejto stránke. Nebol som už dosť dlho, takže mi chvíľu trvalo, kým som si prečítal nástenkové príspevky.
Možno keď nasneží, udrú mrazy a vyzdobia sa stromčeky, vyjasnia sa aj vzťahy, znovu nastane zmena klímy a na nástenke sa objavia odkazy na priateľské stretnutia a nebude potrebné meniť názov stánky podľa Maroška (Na hubu.sk) lebo tam učite táto stránka nespadne ! Prajem všetkým pekné Vianoce a veľa úspechov v každej oblasti v novom roku.
roro 5.11.2012 23:20
Neuveríš , po šiestich rokoch som sa dostal k tejto odpovedi !
Huby dnes rastú ešte aj pred vchodom do paneláku a prší nepredvídane a husto.Moje obľúbené rýdziky pozbierali ťahanovskí bezdomovci a tak sa teším aspoň z podpiniek.
palin atlasár, entomológ 6.11.2012 14:07
Ja vidím opak, prší málo a riedko .Vyschnuté korytá riek a potokov, dlhodobo kriticky nízke hladiny vodných nádrží, dramatický pokles spodných vôd , vysychanie studní hovorí skôr o nepriaznivom vývoji klímy. Pár upršaných dní tejto jesene nemôže vykryť deficit atmosferických zrážok v ostatných rokoch.
Suché niekoľkomesačné obdobia nesvedčia ani rastu húb. Pri takomto vývoji to v budúcnosti vidím ešte horšie ako zle.
L.Ď. pokročilý 7.11.2012 07:08
Asi pred týždňom som čítal v novinách, že kdesi museli prehlbovať studne až na dvojnásobok - 20 m. U nás na niekoľkých miestach v lesoch vyschli stromy - také skupinky alebo pásy.
crataeguss 10.11.2012 15:19
celkove uhrny zrazok sa dramaticky nemenia, dokonca aj tento rok, ktory je nesporne suchy, sa sumarne uhrny zrazok nejak zvlast neodklanaju od normalu, co sa vsak meni, je distribucia zrazok a to hlavne v lete, kedy ubuda pravidelnych krajinskych dazdov v prospech nepravidelnych zrazok, casto burkoveho charakteru, ktore zasiahnu plosne male uzemie a nepokryju deficit vlahy. na juhu slovenska je uz bezna prax, ze sucho trva od polovice aprila do polovice oktobra, to sa potom zakonite prejavi aj v raste hub. cele to este zhorsuju podstatne teplejsie leta ako v minulosti (a to hlavne poslednych 20 rokov), co zvysuje vypar a tym este viac vysusuje krajinu.
na druhej strane, nie je neobvykle, ze po vyrazne vlhkom roku (2010) pridu aj suchsie.
pozitivne je, ze vyrazne sucho z konca leta a zaciatku jesene je uz viacmenej zazehnane, v oktobri naprsalo miestami az dvojnasobne mnozstvo zrazok ako je priemerna hodnota a zrejme aj november bude pokracovat v tomto trende.
roro 21.12.2012 23:24
Ja stále pociťujem viac vlhkosti vo vzduchu,oblaky začínajú vyzerať ako na maľbách Hokusaia - Nad hmlou z dolín biele ,sivé až čierne oblaky... A hubám sa darí.
Ešli atlasár, mykológ 26.7.2015 18:25
Zaujímavé: https://www.youtube.com/watch?v=GTyJHt8H...
Autor tu nespomenul podľa mňa veľmi dôležitý faktor vo vzťahu k globálnemu otepľovaniu a ten je "používanie pesticídov". Pesticídy likvidujú aj hmyz ktorý žije v pôde ktorý ju neustále kyprí a perforuje a v neposlednom rade vytvára aj humus ktorý má na svedomí rýchlejšie vsakovanie vody v krajine.
Laci 26.7.2015 22:41
Na jednej strane s tebou súhlasím, ale sú tu ak iné faktory s globálnym otepľovaním s ktorými ani nepočítame( a možno ani nechcú s tým nás strašiť ale môže to na našu populáciu pôsobiť aj hrozivými epidémiami) a to že sa na naše územie presunú také živočíchy (chrobáky, hmyz...)proti ktorým nemáme (IMUNITU) a s tým a výskyt nových druhov výrov a bacil (v našej lokalite ) ktoré v tejto lokalite nepoznáme a nemáme proti nim prirodzenú imunitu.
Ešli atlasár, mykológ 27.7.2015 06:57
"také živočíchy (chrobáky, hmyz...)" Už sa to deje, sú to utečenci
"Karel Wágner: Podstatné nebezpečí 30.6.2015
V propagandistických masážích našich novinářů v posledních týdnech jaksi zapadly či byly šikovně uklizeny některé výroky znepokojených českých lékařů.
A to výroky tohoto typu: "Děsím se okamžiku, kdy začneme v české kotlině řešit výskyty, neřku-li epidemie těch chorob, vůči nimž se musí nechat očkovat každý, kdo cestuje do exotické ciziny."
"Pokud totiž dorazí k evropským břehům imigranti z epidemiologicky pro nás prakticky neznámé končiny, nejčastěji již rozvrácené válkou či ozbrojenými konflikty, je i laikovi nad slunce jasné, že v první řadě je třeba takové imigranty umístit do několikatýdenní, velmi přísné karantény, v jejímž průběhu by měli být všichni podrobně vyšetřeni, zda netrpí nějakou byť skrytou exotickou infekční chorobou, nepřináší-li k nám ve svých útrobách nějaké parazity a tak podobně. Ovšem v případě nekonečného proudu z Afriky ke břehům Evropy dovážených migrantů se nejrůznější organizace a vlády přímořských států již delší dobu chovají nezodpovědně, což odůvodňují cynickým konstatováním, že "na něco takového nejsou peníze".
A abychom si rozuměli, jak uvádí ABZ slovník českých synonym, výraz "cynický" značí "nestoudný, necitelný, bezohledný". Velké procento obyvatel této části světa trpí nakažlivými chorobami. Jak uvádí například Jarmila Průchová v dnešním článku v rubrice věda na serveru Neviditelný pes (http://neviditelnypes.lidovky.cz), publikovala Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních zhruba sedmi letech několikrát informace o nebezpečí, které k nám v současné době přichází a bude stále více přicházet z Afriky a z Blízkého i Středního východu. Nekontrolovatelné, ale velmi velké procento obyvatel této části světa trpí nakažlivými chorobami kůže.
V případě některých afrických států je až 90 % občanů napadeno a zaneseno parazity a trpí nakažlivými parazitárními infekcemi. Zhruba 50 % (a dnes možná už více) obyvatel řady afrických států se řadí mezi nositele a přenašeče viru lidského immunodeficitu HIV nebo u nich propuklo 3. stádium nákazy, zvané AIDS. V případě afrických imigrantů stále ještě potenciálně hrozí též ebola, která zůstává v těle skryta půl roku a její propuknutí se předem nedá zjistit pouhým pohledem. Z Blízkého a Středního východu hrozí zhruba stejná, nebo podobná nebezpečí, navíc ještě TBC, neboť řada příchozích trpí tuberkulózou neléčenou a dokonce i tuberkulózou nového typu, odolnou vůči standardním postupům léčby, která se již v Evropě začala objevovat i u očkovaných osob. Přičemž tuberkulóza, i když si to laik neuvědomuje, je v nejvyšších odborných kruzích právem řazena mezi nejvíce smrtící choroby v historii lidstva.
V této chvíli nejde ani tak o hysterické výlevy ohledně šíření islámu, nebo o to, zda přijmeme přerozdělovaných pouhých 70 nebo 1400 migrantů, vylodivších se v Řecku, Itálii, nebo snad Španělsku. Ale jde o to, jak je budeme přijímat. Ve skutečnosti zde musíme čelit dosud u nás bagatelizovanému, či spíše zamlčovanému dosti podstatnému nebezpečí. Jinak řečeno, tváří v tvář tisícihlavé imigrantské vlně jde o to, zda naše orgány státní správy nám nebudou cynicky tvrdit, jako tomu činí již řecká a italská vláda, že na ochranu zdraví našeho a našich dětí "nejsou peníze"."