Zrážky 2023.
Peko 2.1.2024 10:59
Krátke zhrnutie zrážok za minulý rok v mojej lokalite/Nitra a okolie/ aj s ohľadom na rast húb. Minulý rok u nás napršalo 783,2mm čím sa tento rok zaradil na druhé miesto čo do počtu zrážok od roku 2000.Oproti minulému roku to bol nárast o vyše 300 mm a oproti priemeru za roky 2000-23 bol nárast takmer 200mm.Iba 70mm chýbalo aby sa vyrovnal legendárnemu roku 2010 ktorí bol čo sa týka výskytu hub jednoznačne najlepší v mojej histórii.Ale presne na rok 2022 platí že "výnimka potvrdzuje pravidlo".Kým sezóna 2022 aj napriek nižšiemu úhrnu patrila medzi tie najlepšie o minuloročnej sa to povedať nedá.Letná sezóna bola ešte ako tak dobrá,ale aj tu bol výskyt zrážok trochu atypický.Buď napršal celomesačný úhrn prvý týždeň a do konca mesiaca nič alebo opačne. Aj preto hríbov nebolo málo ale kvalita bola podpriemerná.A jesenná sezóna bola ešte horšia.Hoci zrážok od septembra dokonca roka bolo vyše 300mm, výdatnejšie zrážky prišli bohužiaľ až po 15.októbri a aj keď sme si mnohí mysleli že to ešte vypukne opak bol pravdou.Áno Záhorie,pohraničie s Ćeskom a SZ Slovenska tam to bolo ešte celkom slušné ale na ostatnom území to bolo len také paberkovanie a skôr len lokálne napr.okolie LV bola jeseň veľmi slabá.Našťastie na mojich mikrolalitách rástli aj začiatkom októbra,tak ja som nedopadol až tak zle.Mnohí ani nechceli veriť že rastu lebo niektoré lokality vzdialené len pár km boli úplne hluché.Uvidíme čím nás prekvapí tento rok,lebo vlahy je zatiaľ až,až.
Igor21 pokročilý 3.1.2024 11:56
V okolí Trnavy bola situácia obdobná. Množstvo zrážok, žial samo o sebe nestačí. Na pieskoch to ako tak ešte zafungovalo aj napriek posunu jesennej dubákovej sezóny 😊
Peko 3.1.2024 14:33
Áno dubaková sezóna sa nám predĺžila takmer do konca novembra.Aj ja som ešte na Katarínu našiel pekné, zdravé smrekáče ale bolo to už len pár kúskov,na košík to už nebolo. Škoda že tie dažde neprišli už začiatkom októbra, jesenná hubačka by bola určite lepšia.
Igor atlasár 3.1.2024 14:56
Občas príde po dobrom roku slabá sezóna. Podobne to bolo po roku 2010. Nasledujúce 3 roky boli vyložene biedne. U mňa na meteostanici som tento rok nameral 762 mm, čo je od roku 2016, odkedy mám meteostanicu, najvyšší ročný úhrn. Napriek tomu však rástlo málo húb. A to nielen v lete ale aj na jeseň a v zime. Napríklad hlivy na niektorých miestach, kde vlani boli desiatky kg, teraz nebolo vôbec nič. Neukázala sa ani jedna plodnica. Znamená to, že nielen voda je potrebná.
https://www.wunderground.com/dashboard/p...
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 4.1.2024 15:22
Ukazuje sa, že väčším problémom ako slabé zrážkové úhrny, je rozloženie zrážok v priebehu roka. Zaoberal sa tým aj jeden článok z Moravy. Niektorí sa vytešujú, že im napadlo 80-100 mm, len čo z toho, keď väčšina vody odtečie, huby toľko vody aj tak nepotrebujú a na ďalší dážď mycéliá čakajú týždne až mesiace, takže k iniciácii zárodkov dochádza len sťažka a ak vôbec, plodnice sa vyvinú len z tých, ktoré mali väčšie šťastie.
Igor atlasár 4.1.2024 19:47
2022 rástli huby fantasticky po jednom 2 - 2,5 dňovom daždi, kedy v auguste napadlo aj cez 40 mm zrážok (v špecifickom páse). V teplejších oblastiach (Štiavnické, Tríbeč, Vtáčnik), potom rástli huby ako pominuté - 10 - 20 dní po daždi. Nič viac potom nepadlo, ale - presne, ako píšeš. Ak voda odtečie, tak je to v keli. 2-dňový dážď, aj keď jeden, s následným suchom, je už v pohode.
J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 5.1.2024 07:51
Tie augustové vlny sú vždy fenomenálne, tiež som ich pozoroval. Možno majú huby schopnosť naťahať si vodu v dostatočnom množstve na "prevádzku" mycélia aj zo vzduchu a potom už len čakajú na impulz, šok. Práve v letných mesiacoch býva vzdušná vlhkosť veľmi vysoká a preto možno nie je potrebné optimálnu mikroklímu pre fungovanie mycélia vytvárať zo zrážok. Nič lepšie mi nenapadá.
Igor21 pokročilý 6.1.2024 16:29
Presne toto bude dovod, lebo v auguste sa vyrazne zvacsi rozdiel denných a nočných teplôt. Ranná rosa je to čo im vyhovuje
Palo70+ 8.1.2024 10:50
Tiež som si už viackrát všimol, že obdobie s rannými rosami je dobré pre výskyt húb
Peko 5.1.2024 10:39
Áno koniec augusta a začiatok septembra 2022 bol fantastický ale s jedným dovetkom.Keď si pozrieš archív počasia za dané obdobie sú tam len tri dni keď teplota prekročila 30 stupňov a sem tam nejaké prehanky.Samozrejme na jeseň už netreba nejaké horibilné zrážky, predsa len už sú nižšie teploty a aj výpar je už menší. Ale v lete je to podľa mňa trošku iné.Niekedy ani vyššie úhrny nestačia na to aby huby rástli.Stalo sa mi už viackrát že po výdatných zrážkách sa podhubie prebudilo,v lese biele flaky mycélia.No prišlo obdobie tropických dní bez zrážok,podhubie zaschlo a huby už neboli schopne vytvoriť plodnice.A ďakujem za príspevky do diskusie aj kolegovi J.Č.
Igor atlasár 5.1.2024 21:57
S tým zasychaním nesúhlasím. Niekoľkokrát sa mi stalo, že po máji prišiel horúci jún. Po 3 týždňoch bez kvapky, ja že idem len kuk do lesa na prechádzku. V lese ma čakali desiatky nádherných čerstvých dubákov, bez jediného červíčka. A pripomínam - po 3 týždňoch bez jedinej kvapky. Priemerná teplota až do 25 st (nejaký týždeň). Napr. jún 2014. https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php ...
https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php ...
Pridávam aj link na klimatologické info SHMU: https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat ...
Palo70+ 6.1.2024 15:46
Dubáky (aj bronzové) nachádzam skôr na briežkoch, akoby veľa vody ani nechceli. Ale s vlahou im iste pomáhajú i korene mykorízneho stromu.
Vzdušná vlhkosť je tiež iste dôležitá, ako píše Janko.
Igor atlasár 7.1.2024 20:17
Presne 😎
Vlhké odobie a vlhké miesto im nie veľmi vyhovuje. Plesnivejú. Preto najviac rastú, keď to po daždi schne.