Režim farieb LAB
vladok pokročilý 18.8.2008 13:41
otázka: aké máte skúsenosti s úpravami snímkov v režime LAB ? Podľa literatúry a z mojich chabých skúseností, je tento režim z hľadiska úprav šikovnejší, ako RGB čo sa týka doostrovania, odstraňovania šumu zo snímkov, blúrovania a ostatných úprav detto aj na úpravách farieb editormi ....
vladok pokročilý 18.8.2008 15:11
odpovedam si na druhú otázku áno v prevažnej miere pracujeme na 98% všetci v režime RGB ktorý vraj pozostáva s troch kanálov RGB - vytvárania farieb pomocou červeného, zeleného a modrého svetla (Red, Green, Blue - RGB podľa začiatočných písmen anglických názvov farieb). Všetky farby ktoré vidíme sú vlastne kombináciou týchto troch farebných zložiek. Ľudské oko má schopnosť vidieť tieto farby pretože sietnica obsahuje čapíky citlivé na červené, zelené a modré svetlo. Monitory vytvárajú farby vyžarovaním a miešaním tých troch svetelných zložiek svetla. Skener naopak sníma informácie meraním množstva odrazeného svetla červenej, zelenej a modrej. Použitie tohoto farebného modelu sa odporúča pre aplikácie určené na zobrazovanie na monitoroch: multimediá, web...
a prečo to sem píšem ?
vzhladom k tomu že režim LAB (LAB - model ktorý používa grafický editor PS pre prevod medzi rôznymi farebnými modelmi (z RGB na CMYK a pod.) Je to vedecká metóda popisu farieb podľa rozdelenia na tri zložky. Prvá opisuje ako svetlá alebo tmavá farba je, druhá popisuje farby v rozsahu od červenej po zelenú a tretia v rozsahu od modrej po žltú)
v RGB doostrujeme filtrujeme včetky farby naraz, alebo po kanáloch zvlášť a v LAB mode máme možnosť upravovať iba svetlosť fotografie bez toho že by sme ublížili farbám, alebo znižovať, alebo zvyšovať intenzitu farieb, bez toho, že by sme zvýšili šum, alebo citelne poškodili štruktúru snímku
yuyka atlasár 19.8.2008 00:35
neviem, či ti pomôžem ale skúsim, niečo som tiež vygooglila, niečo viem,
takže myslím si že 99% ľudí používa RGB, a tí čo ho nepoužívajú iba o tom nevedia.. :)
RGB ako správne píšeš, je zobrazovanie na monitory a je to spojenie farieb, ktoré dávajú dokopy bielu, CMYK je naproti tomu pre tlač, pretože CMY spolu nedávajú čiernu (iba akúsi tmavú farbu) akoby sa mohlo zdať (na to prišli už impresionisti, že čierna neexistuje a preto ju vylúčili zo svojej palety) pridava sa este K-čierna, ale trochu som odbočila, to je preto, že ja pracujem hlavne s CMYKom, menej s RGB a už vôbec s LABom (pretože niesom fotograf), aj keď ako zisťujem, je to zaujímavá vec..
takže ako som sa na internete dozvedela, LAB je síce vedecká metéda, ale na to aby sa čo najviac prispôsobila ľudskému oku a to pomocou farebných odtieňov a svetlosti (L- je jasnosť začína pri čiernej teda nule ako v RGB a končí pri bielej), (A je zase rozdiel medzi dvomi opačnými farbami zelenou a magentou a B medzi žltou a modrou), takže farby môžeme kontrolovať trojdimenzionálne v priestore ako guľu, kde severný a južný pól je biela a čierna a po obvode sú čisté farby..
na stránkach som našla LAB v spojení iba s fotografiou, pretože umožňuje po prepnutí do kanálov LAB citlivejšie kontrolovanie ako RGB
"tato metoda je jednou s lepsich konverznych metod. reprezentuje jasovu zlozku obrazu, ma lepsi vysledny kontrast"
celkom nechápem prevod LABu pri RGB na CMYK, ak sa to deje, tak to neovplyvňujem, pretože je to pravdepodobne iba vecou softwéru.. viem iba to, že pri príprave do tlače na ps mám práve LAB a RGB zakázaný, všetko musí byť v CMYKu, ale to je diskusia do iného fóra..
v podstate je to to isté, čo si na písal aj ty tak ešte nejaké zaujímavé weby_
http://www.tutorials.cz/clanek789-skutoc...
http://www.digi-foto.sk/ako-fotografovat...
a môj zdroj_
http://kik-re.freehostia.com/bc/?part=mo...
vladok pokročilý 19.8.2008 08:59
zaujímavé linky ....vďaka
dúfam, že to bude prínosom pre všetkých čo majú o danú problematiku záujem i ked priznám sa tiež, že nie som fotograf a ani grafik iba amatér, stretávam sa pri fotení so svojim prístrojom s nadmerným šumom, nakoľko je tým veľmi známi. ( ten vzniká a poškodzuje najviac modrý kanál, z toho dôvodu nastavenie bielej je podstatné pri horších svetelných podmienkach, nakoľko prístroj ťahá do modra a tým zvyšuje šum v kanály B), Hladal som spôsob akým možno odšumiť určité oblasti, bez deštrukcie farieb (určite najvhodnejší by bol kúpa nového prístroja ... )
Oddelenie svetlosti a farieb od seba, túto možnosť ponúka
oddelené farby potom možno jednoducho primieřene rozostriť a doupravovať krivkami
a následne svetlosť L primieřene doostriť
použitím vrstiev a masiek zas prekryť nežiadúce alebo odkryť žiadúce plochy
Použitie nie je vhodné pri každom type snímku, ale kombináciou LAB, RGB a CMYK-u sa dá dosiahnuť zaujímavých výsledkov i ked tie zatial nemám ale učím sa .....
yuyka atlasár 19.8.2008 10:05
Neviem, či to robím správne, ale skúsenosťou som prišla na to, že ak si nechám aj pri zamračenom počasí, nastavenie bielej ako pri plnom slnku, foťák mi tam nedáva toľko modrej, a mám potom menej roboty doma so softom..
Giacomo 18.8.2008 15:17
Ja robim všetko v RGB, s LAB módom som sa stretol zatiaľ iba teoreticky. Prakticky s ním nemám skúsenosti. Musím sa pozriem sa do odbornej literatúry.Môžeme sa o tom prípadne pobaviť osobne keď sa stretneme v NZ.
vladok pokročilý 18.8.2008 18:50
pokus
http://www.vladomakoluko.sk/photoshop/la...
v náhlade
http://www.vladomakoluko.sk/copermine/cp...
tomsur mykológ, atlasár 20.8.2008 09:31
Čítal som hlavne o doostrovaní v LAB mode. Osobne som neskúšal,ale napr.toto http://tomatito.sk/typi-triky/moj-sposob ... by mohlo fungovať.
vladok pokročilý 20.8.2008 10:35
ano to je vono podotýkam tie masky sú podstatné pri odkrývaní a skrývaní preostrených častí
autorove fotky poznám http://tomatito.sk/fotogaleria/
vladok pokročilý 20.8.2008 11:07
to teda je Laci pozeral som teraz ten tutorial o kvapkach neskutočné
tomsur mykológ, atlasár 22.8.2008 10:36
Ja som vyskúšal ten portrét je to super.
Skúšal som aj prevod na ČB cez LAB. Celkom jednoduché a celkom dobré.
vladok pokročilý 23.8.2008 22:03
tiež si myslím že to je super
http://www.vladomakoluko. sk/photoshop/la...
pozdravujem Jozefa19
vladok pokročilý 5.10.2008 18:04
dávam recenziu na úpravu fotiek v 42 krokoch http://www.vladomakolu ko.sk/photoshop/uk...
tomsur mykológ, atlasár 6.10.2008 11:20
Dobrá práca Vlado.
Inak tu na stránke by bolo super keby si osobitne spracoval to uloženie na web, aj s prídavkom že tam ide nastaviť hodnota ktorú nechceš prekročiť.