Úvodná stránka » Diskusné fóra » Iné diskusné témy »

Ohnivce


portret

L.Ď. pokročilý 22.3.2005 00:00

Pred rokom na týchto stránkach niekto popisoval rozdiely medzi ohnivcami - ako sa dajú rozlíšiť. Nemôžem to nájsť. Môžete mi poradiť? Ďakujem

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 22.3.2005 00:00

ohnivec rakúsky ohnivec rakúskyČo som slepý, veď to neviem nájsť! Aj tento rok sme si s Bobinetou o tom pokecali. Zatiaľ som našiel len toto: OBR 2082 , OBR 2198 .

Reagovať na správu

portret

Dana 22.3.2005 00:00

O ohnivcoch si hodil reč s Bobinetou pri obr.10140 -vlasovn. kyjač.

Reagovať na správu

portret

bobineta atlasár, moderátor 27.3.2005 00:00

Áno Dani, dobre si pamätáš, a ja od Laciho výkladu dúfam nikdy nezabudnem,že ohnivec rakúsky má chĺpky biele a kučeravé a o.šarlátový ružové a rovné, cit.
"ohnivec jurský bol u nás nájdený len na lipovom dreve a je vzácnejší (mal by tiež zostať ružovkastý"
Zn.Rakušaci sú bieli a kučeraví a šarláťáky, príp.jurskí- ružovkastí ale rovnochĺpkatí .
Je fajn ,že tu polemizujeme, i tak sa dokážeme doúčať,keď už sme tak dlho po škole

Reagovať na správu

portret

roland vlastník stránok 22.3.2005 00:00

ohnivec šarlátovýJa som nasiel na OBR 9714 popis o ohnivcoch. Ale pravdou je, ze vyhladavanie na strankach nefunguje cez komentare ku obrazkom a to je chyba. Skusim co najskor napravit.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 22.3.2005 00:00

Áno, to som hľadal..

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 22.3.2005 00:00

Jo, jo! To sme písali pod Stanokove ohnivce a ja som hľadal medzi mojimi....

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 25.3.2005 00:00

Mohol by som odporučiť napríklad článok: Pavel Lizoň - Ohnivce Sarcoscypha na Slovensku, ktorý je publikovaný v časopise Spravodajca slovenských mykológov č. 15, rok 1997 na strane 2-3. Je to pravdepodobne najaktuálnejší slovenský odborný článok zameraný na ohnivce. Aspoň v skratke spomeniem základné rozdiely. Ohnivec jurský - Sarcoscypha jurana rastie na lipách, vonkajšia strana plodnice je biela, výtrusy majú veľké polárne tukové kvapky, podhubie na dreve má dlžku niekoľko centimetrov a je oveľa vzácnejší ako ohnivec rakúsky, ktorý je tiež z vonkajšej strany biely (to sa najlepšie hodnotí na usychajúcich plodniciach), taktiež má rozsiahle podhubie na dreve, ale tukové kvapky vo výtrusoch sú drobnejšie, početné a plodnice rastú na iných listnáčoch (jelša, javor, vŕba, z mojich skúseností --- agát). Ohnivec rakúsky je tiež charakteristický kučeravými mikroskopickými chlpmi na vonkajšej strane plodnice, na rozdiel od tretieho nášho druhu, ohnivca šarlátového - Sarcoscypha coccinea, ktorý ich má rovné, alebo len mierne zvlnené. To spôsobuje, že je vonkajšia strana ružovkastá, lebo presvitá červená farba técia. Ohnivec šarlátový nevytvára na substráte veľké plochy podhubia ako predchádzajúce dva druhy a rastie hlavne na bukových konároch. Pre tých, ktorí sú z okolia Bratislavy, spomeniem niektoré lokality:
S. austriaca: Borinka "Kozlisko", Šenkvice "Šenkvický háj"(agát), Bratislava-Rusovce, Petržalka (ostrov za ramenom Zuzana), Rača-Krasňany (Pekná cesta)..., S. coccinea: Bratislava-Krasňany (Pekná cesta), Borinka (Kozlisko), Marianka (Nová hora), Petržalka (okolie areálu nemocnice, na agáte).

Reagovať na správu