Úvodná stránka » Diskusné fóra » Diskusie o hubách »

pestovanie hub - ako to robia mravce


portret

stevo_k1 19.11.2008 20:39

Mam doma zujimavu knihu pestovanie hub od A. Ginterovej(priroda, 1985). Z jednej kapitoly knihy:

...Pestovanie hub je najviac rozsirene medzi mravcami. Trivialne sa tieto mravce nazyvaju listokazy. Sposob ich zivota je nasledujuci: Mravce prislusnej profesie vylezu na strom a prehryzaju stopky listov. Dolu cakaju mravce inej profesie, ktore vykrajuju zo spadnutych listov polkruhove kusky, ktore mravce-nosici odnasaju do mraveniska. Podzemne mravenisko tychto mravcov sa rozklada az na ploche niekolkych desiatok metrov stvorcovych a vedie az do hlbky 10 metrov. Na povrchu je iba nevelky krater. Vstupna chodba sa rozvetvuje a chodbicky vedu od jednej pivnicky k druhej. Podzemnych pivniciek byva v mravenisku niekolko desiatok az stoviek. Su vysoke 200 mm a dlhe asi 300 mm. Do hornych poschodi dopravuju nosici svoj zeleny naklad. Mravce inej profesie, drvici, sa ho ujmu a zvlast vyvinutymi celustami roztrhaju kusky listov na drvinu. Kazda zo spominanych profesii ma na svoju pracu vyvinute organy, podla ktorych mozno rozoznat ku ktoremu remeslu mravec patri. Natrhanu drvinu mravce miesaju a ukladaju do pivnic, kde zelenu hmotu kompostuju. Mravec vezme celustami a prednymi nozkami kusok drviny, prilozi si ho ku konceku bruska, vyluci kvapku exkrementu a spracovany kusok ulozi na zahon. Potom mravce - zahradnici idu po sadivo. Z inych pivniciek prinesu kusocky mycelia a osadia nimi pripraveny substrat. Onedlho celu masu listoveho kompostu pokryjubelave vlakna hub. Zahradnici celustami zastipuju hubovy porast aby sa na nom nevyvyjaki plodnice, ktore mravce nepotrebuju. Pestuju zvlasnte myceliove gulove utvary, ktore okrem mraveniska nerastu nikde. Tieto zdureniny vznikaju na koncoch ohryzenych hubovych vlakien a su bohatym zdrojom bielkovin. V literature ich volaju mravcimi kalerabmi a je to vlastne mravcami vypestovana samostatna potravina. Nou zivia mravce kralovnu, larvy aj seba. Ak mravce prestanu osetrovat svoje zahony, kaleraby sa zmrstuju a opadavaju, zahony prerastaju burinne huby. Raz za cas vyletuju z mraveniska sexualne formy mravcov na svoje svadobne lety. Samicka nesie so sebou kusok podhubia vo zvlastnom vrecku medzi licom a bradou. Po oplodneni, ked samicka spadne na zem, zahrabe sa v blizkosti stromov, vyhlbi sachtu a na jej dne urobi bocnu chodbu. Pripravi substrat, vypluje nan zrniecko podhubia a len potom sa odovzda znasaniu vajicok...
Je vyse 100 roznych druhov listokazov. Pestovane huby nie su rovnake. Pri najstudovanejsom druhu mravcov Atta je to huba, ktoru vedci nazvali rozites gongylophora. Dalo vela usilia kym sa podarilo izolovanu hubu doviest do fruktifikacie, pretoze dlhym vegetativnym pestovanim "zabudla" tvorit plodnice. Bola zaradena medzi muchotravkovite.

Reagovať na správu

portret

cinko pokročilý 21.11.2008 19:03

...dakujem, velmi zaujimave citanie...mravce mam v oblube, su to velmi zaujimave tvory...

Reagovať na správu

portret

milustek pokročilý, atlasár 21.11.2008 19:34

je to naozaj zaujimave.. tu hore ani netusime aky organizovany zivot pod zemou panuje..

Reagovať na správu

portret

blška 21.11.2008 22:53

Tak toto je super, pred rokmi som videla v telke dokument, kde mravce "zberali listy zo stromov". Vtedy sa tam uvádzali rôzne hypotetické názory - vystielajú nimi komôrky kráľovnej a larvám, tepelná izolácia, stočené slúžia na uskladňovanie medoviny a pod. A ono je to nakoniec úplne inak.

Reagovať na správu

portret

ENERGIA 22.11.2008 02:10

Tak toto bolo super citanie !!! VDAKA

Reagovať na správu

portret

Palo70+ 22.11.2008 11:24

Ešte by som dodal...tu dole ani netušíme aký organizovaný život nad Zemou panuje...

Reagovať na správu

portret

bocacha pokročilý 22.11.2008 13:43

A tiež som si nie istý , či tušíme, ako organizovaný život panuje na Zemi.

Reagovať na správu

portret

bocacha pokročilý 22.11.2008 13:46

Videl som to v telke, ale toto je spracované detailnejšie. Veľmi zaujímavé.Ten latinský názov je asi od"kalerábovité - gongyloides".

Reagovať na správu