Prosba o pomoc s identifikáciou (4)
Nightlight pokročilý, atlasár 12.10.2020 22:55
Ahoj, aj po nedeľnom fotení by som potreboval poradiť s identifikáciou. Musím to rozdeliť do viacerých príspevkov, pretože mi ide zobraziť len 4 fotky na jeden. Vopred vďaka.
OBR 769255
OBR 769252
OBR 769251
Rado mykológ, atlasár 13.10.2020 07:56
Ahoj, dávaš málo informácií k určeniu húb. Chýbajú údaje o veľkosti, vôni, substráte, okolitých drevinách ktoré môžu byť pre určenie kľúčové (napr. masliak smrekovcový bez smrekovca nevyrastie, iné sú viazané na borovice s určitým počtom ihlíc vo zväzku). A tiež mi od teba chýbajú návrhy, čo si myslíš, že by to mohlo byť. Nietkoré z tvojich fotiek by si určil už len prelistovaním atlasu.
Giani 13.10.2020 08:30
Behať s foťákom po lese, zavesiť snímky na veb a nech druhý určujú, je ľahké. Čo keby si kúpil atlas a skúsil určovať huby sám.
Nightlight pokročilý, atlasár 13.10.2020 08:44
Vďaka, skúsim sa polepšiť. Som však len amatér a vôbec neviem, čo by som k substrátu mal písať alebo ako ho vlastne otestovať. To si však skúsim zistiť. K masliaku som písal, že v okolí boli hlavne sosny, ale môže byť, že blízko bol aj smrek. Čo sa atlasov týka, momentálne u seba žiadny nemám a ten tunajší je príliš rozsiahly na to, aby sa dal prelistovať. Ak máš nejaké tipy na dobrý online atlas, budem rád.
Nightlight pokročilý, atlasár 13.10.2020 08:45
Keď niečo nájdem prvý raz a nepoznám to, radšej sa obrátim na odborníkov ako skúšať sám a potom určiť zle. Ako som ale odpísal Radovi - skúsim sa polepšiť.
golgolik atlasár, mykológ 13.10.2020 08:51
Radšej sa vždy opýtajte, keď si nie ste istý. Nikto nemá patent na rozum a vôbec už nie na mykológiu, keď sem nahráte fotky, tak každý si rozoberie svoju skupinu húb (napr. plávky, hríby, rýdziky, atď...) a určí vám to s vyššou pravdepodobnosťou správnosti ako keby to máte určovať podľa knižných atlasov, kde je pár stoviek druhov (na SVK máme cca. 5000-6000 doposiaľ opísaných druhov).
Rado mykológ, atlasár 13.10.2020 09:09
Ahoj, podľa mňa nič nenahradí dobrý atlas húb v knižnej forme. Huby sú tam rozdelené do niekoľkých kategórií, takže to uľahčuje hľadanie. Hubárskych atlasov je u nás na trhu veľké množstvo, najrozsiahlejší je od L. Hagaru Ottova encyklopédia húb, dala sa kúpiť pod 20€. Sú aj menšie, nie je tam však toľko druhov, ale prelistuješ ich rýchlejšie a bývajú v nich aspoň výrazné bežné huby. Výborné fotky sú aj v menšom 1000 Slovenských a Českých húb. Ak sa ti nejaká huba podobá podľa fotky, je dôležité prečítať si popis, je rovnako dôležitý, ak nie dôležitejší ako foto. Množstvo húb určitelných len podľa fotky je značne obmedzené, veľakrát treba mikroskopovať aby sa huba dala určiť. Niekedy je úspechom zaradiť hubu správne aspoň do rodu.
Rado mykológ, atlasár 13.10.2020 10:11
Pri práci s atlasom sa dá výrazne zúžiť skupina húb ktoré prichádzajú do úvahy. Príkladom môže byť ten masliak smrekovcový, ktorý potrebuje k rastu smrekovec, takže v okolí určite nejaký rastie, ale môže to byť kľudne o 20 m ďalej. Človek sa naučí všímať si veci, ktorým dovtedy nevenoval pozornosť. Substrát, či ihličnaté alebo listnaté drevo, špecifický druh stromu, konkrétne podložie (vápenec, piesok, vlhko, sucho..), charakteristická vôňa a pod. Všetko toto môže byť dôležité pre určenie.
Nightlight pokročilý, atlasár 13.10.2020 11:40
Ďakujem za odporúčania. Tú Ottovu encyklopédiu som už za rozmnú cenu nenašiel, tak som si objednal tých 1000 Slovenských a Českých húb. Keďže huby ma vždy zaujímali a v poslednom čase ma veľmi baví aj ich fotenie, určite to bude užitočná kniha, ktorá obohatí môj a uľahčí váš život
Rado mykológ, atlasár 13.10.2020 12:28
Je dostatočne malá na to, aby sa dala vziať do terénu, to s Ottovou naozaj nejde Aj tak narazíš na kopec húb, ktoré sa podľa atlasu jednoducho určiť nedajú (pavučinovce nechávajú pozdravovať), ale sú tam popisy ku každému zobrazenému druhu. Tu na stránke sú zväčša u bežnejších druhov. Ak ťa nejaká skupina húb zaujme, sú im venované samostatné publikácie (monografie), teda ak existujú. Želám veľa úspechov a trpezlivosti.