Úvodná stránka » Diskusné fóra » Fotoškola »

Presádzať, alebo nepresádzať?


portret

Husi moderátor, atlasár 14.11.2007 10:37

Občas sa tu na stránkach nadhodí téma presádzania (či nepresádzania) húb. Obvykle ako kritika fotografie, kde je zjavné, že huba je presadená, resp. ako pochvala, že je huba v identickom prostredí. Toto vlákno by mohlo slúžiť ako podklad k vytvoreniu si vlastného štýlu fotografovania húb, preto prosím tých, ktorí sa chcú k tomu vyjadriť, aby tak urobili a zhromaždili názory na túto vec v jednom diskusnom vlákne.

Môj pohľad:

Myslím, že by sa k tejto veci malo pristupovať úplne pragmaticky. Je zrejmé, že z fotky vnímavý pozorovateľ väčšinou vycíti, či je fotografovaná huba v pôvodnom prostredí, alebo je aranžovaná. Súhlasím, že fotografia v pôvodnom prostredí má zvláštnu "šťavu" a ak je perfektná, tak je lepšia ako perfektná fotografia huby aranžovanej. Lenže.....a tu má miesto ten pragmatizmus....toto sa dá použiť pri väčších hubách, pri hubách na dreve atď. A to preto, že fotografia huby má cenu (pokiaľ nejde o umeleckú fotografiu) vtedy, keď vidieť na nej rozlišovacie znaky v zodpovedajúcej kvalite. A to sa niekedy dá dosiahnuť len vtedy, keď hubu nejakým spôsobom vyzdvihnem, pretože veľmi často sa stáva, že je po "krk" v substráte, medzi konármi, v hustej tráve, má nedobrý sklon, je na nedobre osvetlenom mieste (skreslenie farby), ...tých dôvodov, prečo sa s foťákom jednoducho k nej z dobrého uhla nedostanete, je veľmi veľa. Vtedy je namieste, aby huba bola presadená, alebo okolie upravené, alebo len vyzdvihnutá s časťou substrátu a potom po odfotografovaní fotka softvérom orezaná do výslednej podoby. Tu treba zdôrazniť....toto treba robiť maximálne z uvážením, vtedy, keď ide o vzácnejšiu fotografiu s odobratím vzorky pre mikroskopovanie, len v nevyhnutnej miere a s citlivosťou k podhubiu huby, aby nebolo podhubie zdevastované, t.j. treba vybrať len nevyhnutné množstvo okolitého substrátu a "ranku" po vybratí zakryť, aby substrát nepresychal.
Samozrejme treba odmietnuť také zmeny prostredia, ktoré by zavádzali v určovaní huby, teda premiestnenie do takého prostredia, v akom huba nemôže rásť, ale myslím, že takéto prípady sú tu na stránkach našťastie veľmi zriedkavé.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 14.11.2007 13:20

Áno, s uvážením to treba robiť. Je lepšie nerobiť z niečoho umeleckú fotografiu, ako presadiť hubu do prostredia, kde nepatrí, napr. čo som minule videl, Mycena rosea na čistej "nakopčekovanej" zemi, čo je úkaz, ktorý sa vo voľnej prírode vyskytne raz za dve doby ľadové...

Reagovať na správu

portret

shimie atlasár, moderátor 14.11.2007 16:07

prilbička ružovkastáAk mas na mysli tento obrazok OBR 90647 , tak substrat som pouzil ten co sa nachcadzal pod hubou. Rastla v takej hline ako je na foto, samozrejme tam bola este vrstva listov. Vo vascine pripadov sa mi zle foti bez presadzania. Najma ak je slabe svetlo, mokro, velka trava a blato nemozem polozit fotak na zem. Ak rastie huba na nejakom kopci tak sa to da, ale na rovine je to tazke.

Reagovať na správu

portret

johny pokročilý, atlasár, botanik, správca galérií 14.11.2007 17:16

Môj názor je taký,že huba je najkrajšia vo svojom vlastnom prostredí kde narástla.Radšej oželiem fotografiu a poteším sa len nálezu. Ak by som hubu mal presadiť, tak len v krajnom prípade a určite by som ju neprenášal.Na stránkach sa objavili fotky hríbov presadených dokonca do záhradky pri dome, kde určite nepatria a takáto fotka má hodnotu dokumentačnú a to len pre vlastnú potrebu.Takže na záver nepresádzať!!!

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 14.11.2007 17:39

Áno, ten som myslel, ale to je len príklad, ktorý mi zostal v pamäti, tak som ho použil, keďže je to typická huba hrubých vrstiev lístia. Ale mali sme tu aj menej dôsledných presádzačov, i tých, ktorí si dali záležať a dokázali ma oklamať. Napríklad mne nevadia fotky húb húb vytrhnutých a položených, prípadne aj pozdĺžne rezy, za predpokladu, že sú na tom mieste, kde boli vytrhnuté. Mne osobne sa páčia aj fotky tohto typu http://images.google.com/imgres?imgurl=h...
, ktoré síce zachytávajú vytrhnuté plodnice, ale poskytujú možno viac informácií, ako keby boli fotené proti oblohe.

Reagovať na správu

portret

lajko mykológ 14.11.2007 18:23

90% fotografí húb v atlasoch sú huby presadené aby sa vytvorila atlasová kompozícia zachytávajúca čo možmo najviac znakov. Skoro nikdy sa nenájde in natura kompozícia,ktorá by spľňala požiadavky pre fotku do atlasu.

Reagovať na správu

portret

° pokročilý, atlasár, mykológ 14.11.2007 18:26

ako to praktikujem ja:

-presadzanie plodnic do hlinenych "kopcekov" nerobim ale docistujem okolie plodnice ,urcite to niekedy nieje uplne autenticke lebo potom nieje vidiet ze to rastlo v listi alebo v hustej trave
-ak huba vyrasta zo substratu ktory sa da bez vacsieho poskodenia natocit alebo zdvihnut urobim to /svetlo a problem dostupnosti/ - ak to rastie napr. zo spodnej casti leziaceho konara

-nepresadzanie sa snazim riesit tym ,ze prejdem vacsiu lokalitu ci sa mi nepodari najst vhodnejsi objekt na fotenie ,alebo ak sa mi to nepodari tak sa pokusim urobit kompilat fotiek so znakmi ktore mozu napomoct urceniu huby

Reagovať na správu

portret

dudo 14.11.2007 21:07

Tiež nie som zástanca presadzovania.V predošlých príspevkoch je uvedené prečo.Možno aj preto moje fotky nemájú žiadaný ohlas.

Reagovať na správu

portret

ester 15.11.2007 09:08

Husi, úplne s Tebou súhlasím...každý, kto fotí huby vie, že niekedy to proste bez premiestnenia nejde. Ale netreba to preháňať (bezchybné pozadie za každú cenu).

Reagovať na správu

portret

lucnyk atlasár 15.11.2007 11:35

Husi, tvoje stanovisko sa mi vidí rozumné. Ja som ešte žiadnu hubu nepresádzal, po tvojich argumentoch tak uzačnem určite v odôvodnených prípadoch robiť. Som iba v začiatkoch, tak uvidím.

Reagovať na správu

portret

dubacik2 15.11.2007 13:46

Ja som zatiaľ žiadnu hubu nepresádzal, maximálne som okolie trocha upravil.Už som písal že moc vyumelkované pozadie sa mi nepáči, no na druhej strane máloktorá fotka nepresadenej huby sa vyrovná kvalitou i podaním znakov,hube presadenej.Preto neodsudzujem ani presadenie huby, pokiaľ je to robené s citom a podľa zásad už popísaných, a ja ich nepresádzam preto, lebo to jednoducho neviem tak dokonale, aby som práve tie zásady neporušil, ale polepšim sa, aj vďaka vám.

Reagovať na správu

portret

Janisto správca galérií, atlasár 15.11.2007 20:09

Nechcel som reagovať,ale patrím tiež k tým čo presádzajú.Do tohoročnéj jesene som tomu nevenoval veľa pozornosti.Väčšinou som mal možnosť zaujať pozíciu ležiaceho strelca a dostať sa hube pod "kožu" ,ale akonáhle som objavil Lúčnice v mojom "chotári" tak som inú možnosť nevidel. Dalo to dosť trpezlivosti,kým som ju oslobodil od poprepletanéj trávy a možnosť ju odfotiť bola len ju dostať na nejaké vyvýšené miesto. Po ukončení operácie dám vždy odobratú vzorku na pôvodné miesto. Omnoho väčšie zlo vidím v tom,keď si hubár značí svoju cestu zničením všetkého ,čo sa na hubu podobá. Preto nevidím v presádzaní húb až takú tragédiu,keď sa k tomu pristupuje šetrne s citom a zachovajú sa podmienky pre ďalšiu reprodukciu huby.

Reagovať na správu

portret

IgorK atlasár 15.11.2007 21:35

dobru temu si otvoril Husi. ja osobne nemam nic proti pokial sa presadza, ale treba ako si spominal vyssie robit to s mierou a uvazenim. ja osobne preferujem foto, kde huba nie je presadena, pretoze ma nezaujima len foto huby ale aj prostredia kde rastla. niekedy viac, ako foto samotnej huby. pokial nemozem hubu vyfotit v prirodzenom prostredi, tak sa snazim najst viac plodnic a urobit klasicku atlasovku.
ale nech kazdy foti ako uzna zavhodne, pokial tym hubam neuskodi ale prospeje. hlavne prajem vsetkym dobre svetlo. :o)

Reagovať na správu

portret

mino31 správca galérií, botanik, atlasár 15.11.2007 21:50

všetko už bolo povedane, takze presadzat ale s citom a ked sa inak neda

Reagovať na správu

portret

mlhoš 15.11.2007 23:00

Snímka huby v neprirodzenom prostredí v ktorom nemôže vyrásť??? !!!GÝČ!!! Samozrejme niečo iné je dokumentačné foto na bielom (alebo inom) podklade.

Reagovať na správu

portret

J. Č. mykológ, atlasár, moderátor 16.11.2007 00:04

A jaký postup byste mi doporučil při přesazování práchnovce kopytovitého?

FREDEGAR_fanclub, 16. 11. 2007

Reagovať na správu

portret

miroperniš 16.11.2007 07:30

Napadnutý buk,dub a pod. opatrne vyberieme spolu s nepoškodeným koreňovým balom a prenesieme na vyhovujúce miesto. Okolie s pomocou ručnej píly vyčistíme /stačí cca 30 m/. Do stromu vysekáme záseky /v prípade,že je kopyťák príliš vysoko/ a pripravíme si malý posed,aby bolo kam umiestniť statív.
.
Po dokončení fotenia vrátime všetko do pôvodného stavu.Následne fotografiu zverejníme na www.nahuby.sk.

Reagovať na správu

portret

Janisto správca galérií, atlasár 16.11.2007 07:50

mlhoš,bolo by dobré ukázať ako sa to robí !!!!

Reagovať na správu

portret

Amandi pokročilý 16.11.2007 08:19

.... kde bude administrátorom stránky zamietnutá!

Reagovať na správu

portret

Husi moderátor, atlasár 16.11.2007 09:49

Garantujem, že túto pustíme....8-))))

Reagovať na správu

portret

tomsur mykológ, atlasár 16.11.2007 11:43

Trochu ekológie priatelia,na úpravu okolia používam zásadne cvičeného Bobra vodného(Castor fiber)a to od chvíle,keď som sa prestal riadiť heslom "Zabi bobra,zachrániš les!"

Reagovať na správu

portret

miroperniš 16.11.2007 11:45

Reagovať na správu

portret

Ešli atlasár, mykológ 16.11.2007 15:59

Mne sa to presádzanie neosvedčilo. Ani raz sa mi tie huby neujali.

Reagovať na správu

portret

Rados3berny 16.11.2007 17:10

Aj mňa presádzali a aj tak to učiteľke nepomohlo. Furt len zalamovala rukami a krútila hlavou :o)))

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 16.11.2007 20:30

Komu krútila? Tebe?

Reagovať na správu

portret

mz pokročilý 16.11.2007 20:31

Celé fotenie bez presádzania je o tom, že je to ťažké, často neestetické, ale autentické! Osobne sa snažím fotiť nepoškodené plodnice. V niektorých prípadoch malá ohrizená plôška nemusí byť na škodu, hlavne u hríbovitých húb. Či v blate, tráve, húštine, plodnice nechávám na pôvodnom mieste. Pri malých plodniciach v tráve to môže byť veľký problém, kde zatlačenie trávy 30cm od objektu ním pohne. O to viac si treba vybrúsiť svoju trpezlivosť, ktorá ruže prináša, a ktorú dnešná konzumná spoločnosť často postráda.

Reagovať na správu

portret

Rados3berny 16.11.2007 20:39

Deže, vždy inú! :O)

Reagovať na správu

portret

mz pokročilý 16.11.2007 20:41

Viď "Huby Švajčiarska", kde je každá druhá fotka s pozadím "hnusného", obyčajného zhnednutého, opadaného lístia. V jednom konkrétnom prípade rozrezali v spomínanom atlase hubu napoli tak, aby zostala stáť a odrezanú polovičku priložili k stojacej, aby boli vidieť lupene. Jednalo sa o vzácny druh, ktorý často rastie jednotlivo a toto bol ten prípad. Táto úprava však je aj na druhý pohľad nepostrehnuteľná. Samozrejme to záleží od autora. Niekto má v atlasoch samé presadené plodnice, aby boli fotky pekné, machové a hlavne aby pomohli predať atlas, čo však podľa mňa znižuje jeho výpovednú, ted aj vedeckú hodnotu.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 16.11.2007 20:49

Ta to Ty Dežo...:o)))))))))))))))

Reagovať na správu

portret

mz pokročilý 16.11.2007 21:07

Samozrejme.

Reagovať na správu

portret

mz pokročilý 16.11.2007 21:14

Tu chcem upresniť, že tu ide o presádzanie alebo nepresádzanie z hladiska dokumentačno-estetického, nie o branie alebo nebranie plodnice. Osobne si myslím, že odobratie plodnice nemôže ublížiť, pokiaľ zostane na mieste substrát. Je to ako s jablkami. Keď ho odrhneš šetrne, nájdeš na tom istom konári jablko aj o rok. Keď nešetrne, nebude mať jablko na čom vyrásť. O vysichaní podhubia by som sa až tak nebál. Možno vyschne pri povrchu pár centimetrov do hĺbky alebo do strán, ale vysichania ďalej by som sa neobával.

Reagovať na správu

portret

Rados3berny 16.11.2007 21:23

Tato Dežovu :O)

Reagovať na správu

portret

mz pokročilý 16.11.2007 21:27

Čo do ekológie: ak potrebujeme práchnovec otočiť o 90°, počkáme si do najbližšieho mrznúceho dažďa, kedy sa daný strom zlomí a my máme plodnicu v požadovanom uhle. Táto varianta by mohla byť čoskoro aktuálna. V mestskej zástavbe si so sebou berieme ako pomôcku merač na detekovanie el.prúdu a kombinačky. Po zistení detektorom, že v spadnutých drôtoch nie je prúd, tieto odcvikneme kombinačkami, hubu vyfotíme a káble zanesieme do najbližšej zberne surovín.

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 16.11.2007 21:31

Káble aj s prúdom zanesieme do ....to je jedno kam...:o)))))))))

Reagovať na správu

portret

maroš atlasár 16.11.2007 22:49

Ja si myslím,nech si každý fotí podľa svojej chuti...

Reagovať na správu

portret

Rados3berny 16.11.2007 22:59

Taky tak!

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 17.11.2007 09:52

Veľmi správny názor. Nie sme roboti s rovnakým pohľadom na svet. Kto to tak cíti, alebo niet lepšieho riešenia, nech hubu prenesie. Dôležité je zachovať na fotke správny biotop, ak je v zábere aj pozadie a nielen detail odsadenej huby. Takmer všetky huby v papierových atlasoch boli prenesené, ako inak odfotiť skupinu húb a navyše v rôznych polohách, aby bola výpovedná hodnota fotky čo najväčšia...

Reagovať na správu

portret

lajko mykológ 17.11.2007 18:19

Neopisuj

Reagovať na správu

portret

Tchert atlasár 17.11.2007 18:55

Ja som to tu Lajko napísal už viac x, niekde v hist(é)rii to stojí biele na čiernom. Som ale rád, že sa zhodneme.

Reagovať na správu

portret

mlhoš 26.11.2007 12:55

OK. Pripravím článok o fotografickom tuneli.

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 27.11.2007 08:44

Reagovať na správu