A MY TO TAK...MRAZENIE HÚB - Gubčo Pavel (sipovec)
„MY“ znamená moja manželka Eva a ja.
Huby vhodné na mrazenie
Mraziť sa dajú všetky druhy húb, ktoré bežne konzumujete. My mrazíme smrčky, hríby /praváky/, kozáky, masliaky, suchohríby, kuriatka, pôvabnice, muchotrávky červenkasté, pečiarky a plávky. Nemrazíme rýdziky /sú lepšie nakladané/, uchovec bazový /sušíme/, bedle /nie sú dobré ako mrazené/, vatovec /len za čerstva/, lievik trúbkovitý /sušíme/, hlivy a májovky. Sliziaky /jedlé/, strmulec nakopený a sivohnedý nezbierame, ale určite sa dajú mraziť.
Krájanie húb
Smrčky nakrájame na 2 mm prstence, väčšie rozkrojíme po dĺžke a krájame na mesiačiky. Hríby, kozáky, masliaky, suchohríby krájame nasledovne. Oddelíme klobúky od hlúbikov. Klobúky do priemeru 5 cm krájame na 2 mm plátky. Klobúky s väčším priemerom rozrežeme na polovicu a priečne nakrájame na 2 mm plátky. U klobúkov hríbovitých s vysokými rúrkami, rúrky skrojíme a necháme iba cca 3 mm. Skrojené rúrky idú do odpadu. Hlúbiky nakrájame na cca 3-4 cm špalíky a tie na 2 mm plátky. Kuriatka prekrojíme na polovicu a potom z nich, akoby páraním, krájame 2-3 mm trojuholníčky. Muchotrávka červenkastá, pôvabnice, pečiarky a plávky - zrežeme hlúbik, z klobúkov stiahneme kožu /okrem pôvabníc a z plávok iba čiastočne/, rozpolíme a krájame trojuholníčky. Hlúbiky 3-4 cm špalíky nakrájame na 2 mm plátky /hoci ich je ťažko nazvať plátkami, sú totiž duté a u plávok vnútri vatové/.
Hríby /praváky/, kozáky a suchohríb hnedý – menšie plodnice do 3-4 cm môžeme ponechať celé a zamraziť po umytí bez blanšírovania. Takisto aj klobúčiky z týchto húb do cca 6 cm priemeru. To záleží jedine na vás a na tom, načo ich chcete použiť.
Každý druh húb dávame do zvláštnej nádoby.
Umývanie
Pokrájané huby musíme dobre umyť. Najlepší spôsob na umývanie húb je väčšie sitko, nie hladké s väčšími okami, priemer cca 15-20 cm. Do sitka dáme 2 hrste húb a pod tečúcou vodou s ním hrkáme doprava - doľava a sem-tam mierne nadhodíme. Huby sa otieraním o sitko a tečúcou vodou dokonale očistia. Keď chceme huby blanšírovať dáme ich do nádoby, keď nechceme blanšírovať, dáme ich na druhé sito postekať. Toto opakujeme, až kým nemáme umyté všetky druhy húb.
Blanšírovanie
Prečo blanšírovať? Blanšírované huby stratia cca 1/3 svojho objemu, ešte lepšie sa očistia a sú skladnejšie v mrazničke. Nestrácajú pritom svoju chuť ani arómu. Ale dostanete v zime chuť na vyprážaný klobúčik dubáka, tak si pokojne zamrazte pár klobúčikov bez blanšírovania. Bez blanšírovania si môžete zamraziť aj krájané huby /hríb dubový, smrekový, borový, bronzový, sosnový, suchohríb hnedý a kuriatka/. Ostatné huby odporúčame blanšírovať. A samozrejme, že treba myslieť na miesto v mrazničke. Neblanšírované huby ho zaberú podstatne viac.
Do nerezového hrnca dáme 1/3 vody, 1čl kyseliny citrónovej a 1 čl soli. Vodu uvedieme do varu. Keď voda vrie, pridáme najbledšie huby. Necháme zovrieť a povaríme 1 min. Huby vyberieme sitkom, prepláchneme pod studenou vodou a dáme na ďalšie sitko odkvapkať. Tú istú vodu znova zvaríme a prisypeme ďalšie huby - postupujeme od najbledších po najtmavšie. Pritom zistíme zaujímavý úkaz. Voda v hrnci, hoci vrie, nám pribúda. To je spôsobené tým, že huby strácajú vodu, ktorú obsahujú. Ak je jej v hrnci veľa, môžeme odliať. Nemusíme sa obávať, že tmavá voda nám prifarbí ďalšiu várku /kyselina citrónová to nedopustí, netvrdíme, že na 100%/.
Teraz sa môžeme rozhodnúť, či chceme hubový extrakt. Ak áno a vyvarili sme väčšie množstvo húb, tak necháme vývar v hrnci pomaly vrieť, až nám začne mierne hustnúť. Samozrejme, že ho musíme sem – tam pomiešať. Môžeme pridať trochu soli /1 - 2 čl/, podľa toho koľko ho je. Zlejeme ho ešte horúci cez sitko s gázou a lievik, povedzme, do fľaši od kečupu, pridáme na špičke noža kyselinu sorbovú a uzatvoríme. A máme ho hotový.
Môžeme ho, poprípade, ešte sterilizovať, ale nemusíme. Po vychladnutí Vám vydrží v chladničke 1 rok.
Balenie - značenie
Teraz sa musíme rozhodnúť, či chceme huby baliť ako zmesku, alebo po jednotlivých druhoch. Môžete urobiť časť po druhoch a zvyšok ako zmesku. To záleží jedine na vás. My robíme väčšinou zmesku.
Vychladnuté a postekané huby balíme do mikroténových vreciek. Treba si premyslieť, ako ich budete baliť. Keď ste sám/sama, stačí napr. pod vajíčka 100 g, ak chcete robiť jedlo s hubami pre väčšiu spoločnosť, môže byť aj 300 g. Keď ich vytiahnete z mrazničky, treba ich skonzumovať. Neodporúčame vracať ich naspäť.
Mikroténové vrecko zbaľte ako tehličku a prelepte samolepkou, na ktorej budú nasledovné údaje, napr.: august 2013 Zmes: suchohríby, kuriatka, plávky 200 g
Neblanšírované krájané a celé malé huby balíme tak isto.
Neblanšírované klobúky - po koľko kusoch ich zabalíte, záleží na vás.
Takto pripravené huby vložíme do mrazničky nastavenej na -18 st. C. Huby v mrazničke vám vydržia min. 1 rok.
Keď ich chcete použiť do varenia, nerozmrazujte ich v mikrovlnke. Najlepší spôsob je položiť ich zabalené na tanierik /sitko, misku/ a nechať na ne slabučko tiecť studenú vodu, stačí tak 15 min. Nemusíte ich rozmraziť úplne, stačí iba tak, aby sa dali rozdrobiť na menšie kusy. Pri tepelnom spracovaní sa rozpadnú na plátky.
Autor článku: Pavel Gubčo (sipovec)