Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Conocybe– kapucňovec

Rod Conocybe patrí podľa najnovšej literatúry spolu s rodmi Panaeolus, Panaeolina, Bolbitius, Descolea a Pholiotina do čeľade Bolbitiaceae – hnojovcovité. Do rodu Pholiotina patria druhy odčlenené z Conocybe a vyznačujú sa „nekuželkovitými“ cheilocystidami a často i prítomnosťou prsteňa (Pholiotina aporos, Pholiotina arrhenii, atď.)

zvoncovec obyčajný holohlávka otavová hnojovec žltý
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Descolea_recedens_15154.jpg
kapucňovec [107327]

Plodnice sú väčšinou malé, krehké, zriedka aj robustné. Klobúk je pologuľovitý, zvoncovitý, kužeľovitý, neskôr klenutý, hladký, niekedy ryhovaný, nasiakavý, aj nenasiakavý, lesklý, belavý, žltkastý, oranžový, svetlo aj tmavohnedý, olivovohnedý, zriedka sivastý až černastý. Lupene sú úzko pripojené, sprvu bledokrémové, okrovohnedé, oranžovohnedé, hrdzavé, na ostrí väčšinou belavo vločkaté.  Hlúbik je valcovitý, vločkatý, páperistý, zrnitý, vláknitý, niektoré druhy majú blanitý prsteň, väčšinou na báze rozšírený, ale aj hľúzkovitý, u niektorých druhov koreňujúci. Vôňa a chuť je nevýrazná, niekedy múčna.

kapucňovec kapucňovec Arrheniov  

Výtrusy sú hrdzavo hnedé, zriedka žltkasté až svetlo okrovohnedé, alebo tmavo orieškovohnedé, elipsoidné, vretenovité, vajcovité, valcovité, mandľovité, u niektorých druhov značne sploštené, všeobecne hladké, alebo jemne bradavičnaté. Bazidia sú väčšinou 4 -výtrusné, ale u niektorých druhov prevažne 2 - výtrusné. Cheilocystidy sú kuželkovité, elipsoidné, pleurocystidy väčšinou neprítomné. Caulocystidy sú podobné. Pileocystidy sú prítomné, alebo chýbajú. Hýfy môžu byť pigmentované alebo prerušované, väčšinou s prackami. Vyskytujú sa na zemi, v hnoji, v komposte, v tráve alebo na dreve, na pastvinách, v záhradách, aj v lese.

V najnovšom kľúči v diele Funga Nordica sú kapucňovce rozdelené do týchto sekcií:

Sekcia Conocybe

kaulocystidy na hlúbiku sú „kuželkovité“, teda s hlavičkou. Výtrusy sú hladké.

kapucňovec polguľovitý kapucňovec polguľovitý
(C. alboradicans, C. striatipes, C. antipus, C. dunensis, C. subxerophytica, C. subovalis, C. juniana, C. aurea, C. semiglobata, C. subpallida, C. subalpina, C. tenera, C. haglundii, C. enderlei, C. rickeniana, C. echinata, C. graminis, C. mesospora, C. macrocephala, C. brachypodii, C. microspora)

Sekcia Pilosellae

kaulocystidy nie sú hlavičkaté, hlúbik bez pošvovitej zóny

kapucňovec mliečny kapucňovec mliečny
(C. bispora, C. microrrhiza, C. moseri, C. inocybeoides, C. gigasperma, C. rickenii, C. siliginea, C. fimetaria, C. watlingii, C. incarnata, C. hexagonospora, C. lenticulospora, C. pallidospora, C. pilosella, C. farinacea, C. singeriana, C. magnispora, C. apala, C. antracophila, C. moseri, C. murinacea, C. fuscimarginata, C. ochrostriata, C. rostellata, C. velutipes)

Sekcia Mixtae

kaulocystidy sú hlavičkaté + rôzneho tvaru – elipsoidné, fľašovité, vlasovité, vláknité

conocybe - kaulocystidy
(C. cettoiana, C. ambigua, C. merdaria, C. macrospora, C. tuxtlaensis, C. tetrasporoides, C. pulchella, C. subpubescens, C. pubescens)

Sekcia Singerella

kaulocystidy nie sú hlavičkaté, hlúbik s pošvovitou zónou

http://www.naturamediterraneo.com/Public/data7/enzo%20musumeci/DSCN0355.JPG_200884172524_DSCN0355.JPG
(C. hornana)

Sekcia Candidae

okolo bazídií sú prítomné pseudoparafýzy (ako u hnojníkov), lupene sa v starobe niekedy roztekajú takmer ako u hnojníkov 

http://www.ambmuggia.it/forum/topic/6513-conocybe-albipes/
(C. pseudocrispa, C. albipes = C. lactea)

Sekcia Ochromarasmius

výtrusy jemne bradavičnaté

http://www.mycokey.com/MycoKeySolidState/species/Conocybe_dumetorum.html
(C. dumetorum)

Autor článku: Erik Brozmann (Ero)

Diskusia k článku

portret

Ero atlasár 17.3.2011 21:33

Oprášil som Jankov článok a niečo som pridal. Neskôr pridám fotky popisu plodnice aj mikrofoto.

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.