Holohlavce
Lysohlávky, po slovensky holohlavce, sú halucinogénne druhy, obsahujúce látky príbuzné LSD. Poznáme ich niekoľko desiatok druhov, z čoho asi 10 druhov rastie aj na Slovensku.
Najznámejšie druhy sú:
- Psilocybe semilanceata (Holohlavec končistý)
- Psilocybe cyanescens (Holohlavec modrejúci)
- Psilocybe squamosa (Holohlavec šupinkatý)
- Psilocybe coprophila
- Psilocybe subviscida
- Psilocybe azurescens
- Psilocybe baeocystis
- Psilocybe cubensis
- Psilocybe tampanensis
- Psilocybe bohemica
- Psilocybe weilii
- Psilocybe hooshagentii
- Psilocybe stuntzii
- Psilocybe liniformans
- Psilocybe caerulipes (Holohlavec modrohlúbikový)
- Psilocybe cubensis (Holohlavec kubánsky)
Obsah psychoaktívnych látok v holohlavcoch je veľmi premenlivý, pričom priemerný obsah psychoaktívnych látok v slovenských druhoch sa pohybuje od 1% v sušine až po nulu.
Pre niektoré druhy je obsah psychoaktívnych látok zobrazený v grafe na strákach FUNGI.com.
Zhruba možno povedať, že druhy, ktoré intenzívne modrejú majú vyšší obsah týchto látok. Ťažko povedať, koľko znesie človek maximálne. Dá sa na ne privyknúť a človek, ktorý ich konzumuje pravidelne znesie niekoľkonásobne vyššie dávky ako ten, kto ich konzumuje po prvý krát. Experimentovanie s vysokými dávkami je však mimoriadne nebezpečné, pretože vyvolávajú stavy úzkosti, ktoré môžu človeka doviesť až k pokusom o samovraždu. Holohlavce vo všeobecnosti neslobodno podceňovať, pretože aj keď údajne na ne nevzniká fyziologická závislosť, pôsobia priamo na psychiku človeka a menia ju. V niektorých prípadoch môžu odštartovať vznik schizofrénie, či iných duševných chorôb.
Holohlavce (Psilocybe), rastú aj v Čechách a na Slovensku (napr. Psilocybe bohemica).
Sú to drobné, až stredne veľké huby (niektoré sú veľké 2-3 cm, iné až desať a viac cm) výzorom pripomínajúce tanečnice poľné (špičky), ktoré rastú na lúkach, pasienkoch a v priekopách, často aj na kravskom, alebo ovčom truse.
Charakteristické sú tmavé lupene, ktoré sú v dospelosti takmer čierne a to, že niektoré druhy otlačením modrejú. Pozor, podobných druhov je viac a niektoré sú aj jedovaté, takže treba daný druh dobre poznať, aby nedošlo k zámene.
Holohlavce sú však na Slovensku pomerne zriedkavé a ich výskyt nie je viazaný na žiadnu konkrétnu lokalitu. Nie sú jedlé, a teda ich nemožno upravovať na konzum. V posledných rokoch rastie o ne záujem ako o halucinogénne huby, väčšina u nás rastúcich druhov však psychoaktívne látky neobsahuje.
Väčšina halucinogénnych húb je však zároveň aj jedovatá a každý, kto sa pokúša o ich konzumáciu riskuje vlastné zdravie. Toxíny húb patria medzi najzložitejšie látky v prírode a vo väčšine prípadov nepoznáme presný mechanizmus ich účinku a teda ani vhodný spôsob liečby.
Galéria niektorých druhov holohlavcov je prístumná na stránkach FUNGI.com.
V zahraničí vyšla kniha s názvom Psilocybin Mushrooms of the World: A Guide to Identification ktorú si môžete objednať napríklad na stránkach AMAZON.com.
Zdroj: Yetiho On-line mykologická poradňa, Internet
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)