Úvodná stránka » Informácie pre hubárov » Články a informácie »

Pestovanie Hlivy ustricovitej

Pestovateľ zdomácnených húb v záhrade je zvyknutý na ich celoročnú produktivitu. Hubovou kultúrou je nám z prírody dobre známa huba Hliva ustricovitá - Pleurotus ostreatus, ktorá parazituje na dreve.

Na extenzívne jednoduché záhradkárske pestovanie využijeme jej prírodný životný princíp, a to drevný parazitizmus. Výťažnosť je asi 15 % voči hmote použitého dreva, ale plodnosť pri menšej intenzite je 2- 3- aj viacročná. Výhodou tohto spôsobu pestovania je, že vhodné podmienky nájdeme takmer v každej bežnej záhrade.

Pri intenzívnom pestovaní hlivy ustricovej využívame iné ligno-celulózové materiály, najmä odpady, ako sú piliny, stružliny, kukuričné kôrovie, pšeničná slama. Technológia je trochu zložitejšia, vyžaduje si tepelné preparovanie substrátu a svetlú vetranú miestnosť s teplotou okolo 15 °C. Rodivosť je však veľmi skorá, intenzívnejšia, aj keď krátkodobá. Výťažnosť je však až 25 % zo sušiny substrátu. Viacnásobným zopakovaním produkčného cyklu v tej istej miestnosti však dokážeme vytvoriť aj na malej ploche už veľmi slušnú produkciu.

Z konzumného hľadiska je zaujímavá nutričná hodnota hlivy ustricovej. V priemere sa svojím 3,5 až 5% obsahom bielkovín skôr podobá hodnotnej zelenine ako mäsu, hoci niekedy sa huby nadsadene nazývajú aj „lesné mäso“. Bielkoviny sa však v hubách nachádzajú vo forme nie celkom jednoducho stráviteľnej. Na zlepšenie stráviteľnosti má často najväčší vplyv ich spôsob kuchynskej úpravy, teda jemné nakrájanie, prípadne až rozomletie a dobré tepelné spracovanie.

Pozoruhodný je aj ich relatívne vysoký obsah minerálnych látok. Je to asi 10 % zo sušiny. Obsah cukrov je len 0,9-2 % na čerstvú hmotu, čo predstavuje veľmi nízku kalorickú hodnotu, a to len 45 kalórií na 100 g plodníc. Veľmi zaujímavý je obsah biologicky aktívnych látok, najmä vitamínu B2 a B12, menej vitamínu C, ďalej obsahuje kyselinu škoricovú, vanilínovú a kumarovú. Pozoruhodný je aj ich vplyv na odbúranie cholesterolu. Japonským vedcom sa dokonca podarilo na pokusných zvieratách potvrdiť v hlive ustricovej prítomnosť antitumorových a imunostimulačných látok.

Pri klátikovom spôsobe pestovania si zo stromových kmeňov hrubších ako 154 cm narežeme klátiky 20-30 cm dlhé. Veľmi vhodné je drevo topoľové alebo bukové, ale môže byť aj z vŕb, osík, briez a dubov. Najvýhodnejšie je drevo čerstvé, prípadne zo stromov maximálne 5 mesiacov zoťatých, a to najlepšie koncom zimy. Optimálnym termínom zakladania kultúry je začiatok leta. Čerstvá násada podhubia pri teplotách plus 2 až plus 10 °C vydrží 4 aj viac týždňov, pri teplote 20 °C však iba 14 dní.

Klátiky podhubím očkujeme tak, že na ich hornú reznú plochu položíme asi 1 cm hrubý kotúčik narezaného podhubia a priložíme naň ďalší klátik. Postupujeme do výšky 3-4 klátikov, pričom spodný a horný koniec klátikového stĺpika naočkujeme podobne, prekryjeme a konce priklincujeme asi 5-cm hrubým dreveným kotúčikom. Klátikový stĺpik môžeme spevniť bočným sklincovaním na styku rezných plôch.

Naočkované klátiky vložíme do vhodného priestoru na prerastanie podhubia. Môže ním byť v najjednoduchšom prípade uzavreté vrece z polyetylénu, umiestnené na tienistom a vlhkom mieste, napríklad v pivnici, ale aj v tieni stromov alebo chaty. Môžeme ich však vložiť aj do zemnej vlhkej jamy. Naočkované klátiky občas pokropíme vodou. Pre túto etapu prípravy je najvhodnejšia teplota v rozpätí 20 až 27 °C.

Koncom augusta klátiky prerastené podhubím vyberieme z úložných priestorov a vsadíme 10-15 cm do pôdy, najlepšie do trávnika na vlhkom, zatienenom a záveternom mieste záhrady. Zaočkované klátiky najlepšie rodia pri teplote okolo 15 °C a pri vysokej relatívnej vlhkosti vzduchu. Preto prvé plodnice môžeme očakávať koncom septembra. Dôležité je, aby okolitá pôda bola vlhká. Jej trávnatý povrch vytvára vhodnú mikroklímu.

Najkvalitnejšie plodnice sú mladé, pevné, nie príliš rozvinuté. Zberáme ich vykrútením alebo odrezaním z pníka. V priebehu dvoch jesenných mesiacov zozbierame plodnice hlivy asi z troch plodných vĺn. Priemerne za rok môžeme zozbierať z 1 m 3 dreva asi 200 kg plodníc. Klátiky dávajú najväčšiu úrodu v druhom roku a celkove rodia 3 až 4 roky. Pri intenzívnom pestovaní sa substrát, t.j. pšeničná slama alebo kukuričné kôrovie, najprv rozreže asi na centimetrové kúsky, navlhčí sa a preparuje sa pri teplote 100 °C niekoľko hodín. Pri zjednodušenom spôsobe pestovania sa slamené balíky namočia do horúcej vody alebo sa ňou dôkladne popolievajú a voda sa nechá odtiecť. Na druhý deň to zopakujeme.

Slama sa nechá vychladiť na 30 °C a balíky sa prenesú do miestnosti s teplotou 15 až 20 °C alebo v lete na tienisté miesto v záhrade a zabalia sa do fólie. Podhubie rozdrobené na kúsky veľkosti orecha sa vpraví do celého objemu preparovanej slamy v balíku. Fólia, do ktorej je balík zabalený, sa na spodnej strane poprepichuje, aby sa prebytočná voda odviedla. Proti priamemu svetlu balíky chránime zakrytím plachtou, slamou alebo zeminou. Za 6 týždňov slamu prerastie biele podhubie. Zjari a na jeseň nám slama bude plodiť aj vonku na tienistom mieste. Stačí len fóliu odstrániť alebo aspoň narezať a balíky pyramidálne na seba nastavať a chrániť ich pred priamym svetlom a vysychaním. V miestnostiach s regulovateľnou teplotou tieto kultivácie môžeme robiť celoročne. Pripravené balíky substrátu rodia vo vlnách 1 až 3 mesiace.

Kuchárske využitie hlivy ustricovej je pestré. Môže sa z nej pripraviť viedenský alebo paríž-sky rezeň, chutná je hliva dusená na masle, na víne, na horčici, na divoko. Originálne chutí zapečená v alobale v pahrebe so slaninou a cibuľou. Dá sa z nej pripraviť ražniči, palacinky, ba i šalát s olejom, majonézou alebo s tatárskou omáčkou. Chutná je aj pripravená na ihle, v polievke a vítaná je čerstvá, použitá do novoročnej kapustnice.

Zdroj: Jaroslav Pížl; Národná Obroda
Autor článku: Mgr. Roland Baranovič (roland)

Diskusia k článku

portret

Vojto PN 28.11.2006 22:34

zdravím všetkých pestovateľov hlivy. Mne momentálne rodí 6 topolových a 2 bukové klátiky, už beriem tretiu várku hlivy v priebehu asi 6 týždňov. Klátiky som očkoval na jar 2005. Tento rok sa objavili prvé plodnice už koncom septembra.

Reagovať na správu

portret

Alexanderf 19.12.2006 17:06

Nemate nahodou nejake foto?

Reagovať na správu

portret

Ondrik 22.12.2006 17:54

Dobrýý .. rad by som reagoval na vas prispevok .. chcel by som zacat s kamaratom pestovat hlivu .. bolo by mozne pestovat a j pivnici no so svetlom je probleem .. cem vedet ci by stacila neonka .. ako osvetlenie

Reagovať na správu

portret

lesnýdes 14.1.2008 08:32

Nuž neviem, či neónka je to pravé orechové. Môže sa vám stať, že pri nedostatku svetla budete mať zakrslé klobúčiky. neriskoval by som. V týchto podmienkach by asi bolo výhodnejšie pestovanie šampiňónov.

Reagovať na správu

portret

stuardka 18.10.2007 21:05

zdravim vás,pestujete ešte hlivu ustricovu?ja som začala pestovat tohto roku a rada by som sa podelila o skusenosti majte sa stui

Reagovať na správu

portret

zrubo 12.6.2012 14:06

zdravim vsetkych rad by som sa informoval na pestovanie hlivi,mam v zahrade vypilene
dva orechy a slivku mirabelku a chcel by som vediet ci sa do pnov ktore su este stale v zemi daju naockovat semena hlivy,dakujem ostavam s pozdravom

Reagovať na správu

portret

KANAS 24.12.2006 10:32

Mám predajňu záhradkárskych potrieb a počas celého roka ponúkam už naočkované vrecia s hlivou ustricovou, pre tých ,ktorí sa nechcu trápiť s prípravou slamy . Priamo v sklade predajni mi za tri týždne vyrástajú krásne trsy a tak mám zásobu " pre istotu" ak by to v lese dopadlo zle. KANAS

Reagovať na správu

portret

Bertie 13.1.2008 11:28

Dobrý deň,
nemáte náhodou vo Vašej predajni aj sadbu hlivy pre pestovanie na dreve, príp. kontakt na inú predajňu. Pestoval som ju asi pred 10. rokmi a na dreve sa mi to vidí najlepšie i najjednoduchšie.
Sadba stála asi 50,- SKK. Viem, že ceny medzitým sa upravili, no neviem ju nikde zohnať. Vyrábali ju niekde na východe, no žiaľ nemám adresu. Kupoval som ju bežne v drogérii.
Vďaka dopredu,
Bert.

Reagovať na správu

portret

zapach 13.1.2008 21:08

čaute!!! počul som aj o pestovani inych hub (šampiňoy,podpňovky..)NEMATE INFO??????

Reagovať na správu

portret

lesnýdes 18.1.2008 08:38

V záhradkároch dostaneš kúpiť už hotové balenia, len ich kúpiť, vhodne umiestniť a rodia. Vlani to myslím stálo okolo 160,-Sk. Tohto roku chcem skúsiť aj ja.

Reagovať na správu

portret

zalesak 5.2.2008 16:00

odkaz pre zapach,

Mame na predaj 18 druhov jedlych a 2 druhy nejedlych.
V pripade ze mate zaujem mozte nam napisat:[email protected]

Reagovať na správu

portret

medulienka pokročilý 15.1.2008 09:16

Včera som videla s obchodnej sieti /Kaufland/ v peknučkej farebnej krabici "štartovací balík" na pestovanie hlivy, judášovho ucha. Cenu som však nenašla nikde, tak neprezradím viac. Tovar práve vykladali na pult. Na krabici bol aj obrázkový návod, čo s násadou doma, ak si ju kúpite.

Reagovať na správu

portret

L.Ď. pokročilý 6.2.2008 07:13

Sadba v Kauflande stojí cca 150 Sk podľa druhu. Videl som asi 5 druhov húb. Majú tam aj substrát za cca 35O Sk. Ak sa dobre pamatám.

Reagovať na správu

portret

vladok pokročilý 15.1.2008 09:41

15 rokov ju pestujem kupujem ju v semexe a da sa objednať aj tu
http://www.agrona.sk/
navod na jej pestovanie na kukuričných žgolkoch mam tu
http://vlado.webnode.cz/o-nas/
veľa zdaru a príjemný deň

Reagovať na správu

portret

07kaka 24.4.2008 09:00

V Helade-zahradkárskych potrebách na Tržnici v Pov. Bystrici som kúpila za 60,-- cca 1/2kg za 60,--. Dodávateľom je fy: MYKOS, Borová 32, žilina

Reagovať na správu

portret

msevcik1 25.10.2013 20:54

Som z Prievidze a u nas som si kupil sadbu hlivy usricovej v obchode Floriana (zahradkarske potreby) ako aj v obchode Agrodan za asi 2,50 €.

Reagovať na správu

portret

Lucian 20.7.2008 07:49

Pre užívateľa KANAS:
Dobrý deň, kde sa nachádza Vaša predajňa? Mal by som 100% záujem o kúpu už naočkovaných vriec, pošlite mi prosím kontakt na môj e-mail: info(zavináč)abcstudio.sk

Reagovať na správu

portret

cobra05 9.11.2008 13:12

Dobrý . Chcel by som sa informovať či ešte stále máte na predaj naočkované vrecia s hlivou

Reagovať na správu

portret

Fifo1999 26.1.2009 14:56

pre KANAS- chcel by som kúpiť naočkované vrecia s hlivou, prosím Vás o adresu kde je to možné

Reagovať na správu

portret

stano0967 14.2.2009 11:55

dobry den.chcel by som si kupit uz naockovane crecia.kde je to prosim mozne? vdaka. ja -NR,NZ

Reagovať na správu

portret

Vojto PN 18.10.2007 21:49

v septembri som zobral ďaľšie 4 trsy hlivy a už sa mi začína tlačiť znova.

Reagovať na správu

portret

zalesak 5.2.2008 16:05

Tento odkaz je pre vsetkych ktori chcu pestovat huby.
Mozte Nam napisat:[email protected]

Reagovať na správu

portret

Janko9 14.9.2008 12:02

Zdravim,chcem sa s niekym poradit.Chcel by som zacat pestovat hlivu ustricovu no nemam s tym ziadnu prax len z citania literatur.Mam dve velke druzstevne budovy v ktorych by som ich chcel pestovat no neviem ci je pestovanie lepsie vo vreciach alebo na drevenych klatoch.Tiez neviem ako mam budovu pripravit na zacatie pestovania,ci mam urobit nejake regaly alebo ake moznosti by este boli.Prosim o radu ako zacat a ako upravit priestor.Moj mail [email protected] vopred Dakujem

Reagovať na správu

portret

Marek Skička 15.4.2008 12:24

mám pár otázok ohľadom pestovania hlivy. minulý rok som ju naočkoval do zárezov bukového dreva, nechal v pivnici "zaplesnieť" a v lete ju zakopal na záhradu do mokrade, kde je tieň, sem-tam slnko a hlavne stále vlhko. zakopané sú asi 30 cm. no za celý minulý rok som z troch klátov zobral iba jednu hlivu. ostatné dva nič. kde som urobil chybu?
a dajú sa pestovať hlivy aj v pivnici v bytovke? čo by bolo potrebné pre také pestovanie? musia mať hlivy stále svetlo? dali by sa pestovať v tme?

Reagovať na správu

portret

peterr 1.6.2008 11:15

ahoj . zaockoval som klatiky pred mesiacom . klatiky mam pekne preprastne bielym povlakom no uz sa mi zacali tvorit malicke plodnice. . pise za ze by to malo trvat aj par mesiacov . myslite ze by som uz mohol klatiky vysadit do pody?zda sa mi to trochu skoro.vopred dakujem za radu

Reagovať na správu

portret

flyki 10.1.2009 18:18

Nemam z pestovanim ziadne skusenosti. Zaockoval som zopar klatikov dreva a za 2 tyzdne sa biela pliesen zacala pekne rozrastat. Myslim, ze sa v tomto stadiu dostavam do problemu. Okrem bielej pliesne huby Hlivy ustricovej sa mi zacala mnozit aj zelena pliesen. Mam obavy,ze postupne zelena vytlaci bielu. Nema s tym niekto nejake skusenosti?

Reagovať na správu

portret

vladok pokročilý 14.1.2009 16:35

Nemám skúsenosti s klátikmi, ale je to osud hlivy, prevažne prehráva boj so zelenou plesňou. Klátiky pred očkovaním by som vyberal nie čerstvo odrezané (možno 2 mesačné odstáte) a hlavne by som sa ich snažil nejakým spôsobom vysterilizovať. Podľa možností tzn vyvariť ich a nechať určitú dobu trebárs 12 hodin postáť v tej horúcej vode. Očkovať vychladené a veľký pozor treba dávať aj pri samotnom aplikovaní sadiva do klátikov už tu sa môže zaniesť nežiaduca pleseň. Zelená pleseň sa vyskytla aj u mňa jeden čas keď som chcel ušetriť na sadive a použil som na množenie prerastený súbstrát s vyrodeného vreca. 12 vriec som naočkoval a 10 zožrala pleseň (zelená)

Reagovať na správu

portret

spišak 19.1.2009 09:34

Dva mesiace odstáte klátiky môže stihnúť (a často stihne) kolonizovať iná huba, čiže pleseň - hliva potom už nemá šancu, iba žeby existoval nejaký fígeľ, ako vybabrať s prírodou.

Reagovať na správu

portret

stuardka 4.3.2009 17:43

ja som hlivu pred 3 rokmi 1-krat zaockovala do dreva -topoloveho.bolo cerstvo zotate aj sadba bola cerstva .ockovala som viac pnikov a ani do jedneho sa mi plesen zelena nedostala.pniky mi aj po troch rokoch rodia ,no netreba zabudnut ,ze rodia iba 2 max.-4 krat do roka.

Reagovať na správu

portret

Matej z KE 2.3.2009 10:33

Doteraz som pestoval hlivu na Topolovych stiepkach, pozbieranych po stinani topolov v meste, najneskor do tyzdna po zotati. Tato metoda funguje uspokojivo, ked ziskate skusenosti. Pri kultivacii hub existuje mnoho moznosti.

Rad by som vsak aspon skusil kultivaciu na slame, koli porovnaniu. Je pomerne narocne zohnat slamu tu v Kosiciach, navyse v zime. Ak viete, na koho by som sa mal obratit, prosim poradte mi.

Reagovať na správu

portret

daniel76 11.3.2009 15:32

Prepačte chcem sa opýtať pri pestovani hlivy na klatiku je pisane že mam navrtat diery vložit do nich substrat, ponechať klatiky 2-3 mesiace v igelitovom vaku a nasledne zakopať v 1/3 do pody, ale nikde sa neuvadza či na stojato alebo ležato. A ešte sa chcem spýtať bude problem ak nahodou sa dostane do zeme ta naočkovana časť? Som v tom absolutne laik. Chcel som najprv pestovať na slame, ale nemám na to tie správne podmienky. Ak môžte tak mi prosím poraďte. Ďakujem

Reagovať na správu

portret

klinec 17.3.2009 02:33

bon giorno tuty e salutte
na začiatku mesiaca som si kupil naočkovaný balík šampiónov francuzskych.po 10 dňoch sa objavili prvé hlavičky, urýchlil som ich rast teplom jemným vlhkom.teraz sa ich chystám uložiť do vlhšieho chladnejšieho prostredia.
taraz chcem naočkovať klátiky, ale potrebujem rady.kde mam spraviť zárezy,aké hlboké, a akým spôsobom ich mám zaočkovať? vložiť do igelitového vreca OK.na aký čas? spraviť aj zárezy?polievať?
ďakujem za všetky správne rady

Reagovať na správu

portret

rudolf2 pokročilý 17.3.2009 18:38

Otázky sú správne,a pravdepodobne sa nájde aj odpoveď,ale toto je celkom seriózna komunita, v ktorej sa zväčša za meno nehanbíme.

Reagovať na správu

portret

fravan 22.3.2009 11:08

zdravim vsetkych...chcel by som sa opytat ci niekto neuvazoval o naockovani hlivy do zivych stromov. myslim tym ze by sa navrtali otvory do stromu a pestovalo by sa to takouto formou.som laik tak som nad tym rozmyslal ci sa to takto da. ma to nejake negativa,pozitiva? dakujem prajem prijemny den

Reagovať na správu

portret

serpico atlasár 22.3.2009 13:14

...usetris retaz na motorovej pile,...

Reagovať na správu

portret

stuardka 23.3.2009 18:33

zdravim Vas,o očkovaní hliv do živych stromov som este nepočula,no o očkovani sadby hlivy do stroma zotateho, ano.aj do korena stromu.aspon nie je treba pouzivat žiadnu techniku na vytahovanie korena ,a este z toho je aj osoh na niekolko rokov.zas najviac sa to oplatilo na tvrdom dreve hlavne topol.

Reagovať na správu

portret

Lubo_BB 20.4.2009 10:30

Ahojte, chcel by som skúsiť pestovať hlivu avšak (keďže rád experimentujem) chcel by som ju skúsiť pestovať vo vreciach koré by boli naplnené pilinami. Myslíte že by to mohlo mať úspech? 25.4.2009 idem prelievať vercia horúcou vodou a potom ich aj zaočkujem.

Reagovať na správu

portret

vladok pokročilý 7.5.2009 07:32

samozrejme že určite pôjdu ale piliny sú dúfam z ovocných drevín alebo tvrdého dreva NIE ihličnany a napíš ako sa im darí

Reagovať na správu

portret

jokiboy 4.5.2009 20:13

Ahoj,potreboval by som radu. Mám sadbu cca 0,6 kg ,bukové drevo tiež. Kolko substrátu mi treba na naočkovanie 1-ho klátika, može byt aj štiepané? Aké hlboké by mali byt zárezy alebo navrtanie a aký počet by mal byt na jednom klátiku. DAKUJEM

Reagovať na správu

portret

patapuf 6.5.2009 20:53

Tohto roku som si kúpil hotové vrecia so substrátom, cena 4,5 eura a doteraz som zobral okolo 2,5 kg hlivy. Pri cene hlivy v predajniach (za III. triedu 1 kg 3,3 eura) je to celkom obstoná investícia. Hliva mi rastie už v tretej vlne a chystám sa kúpiť ďalšie. Pre záujemcov doporučujem pozrieť stránku
www.huby-janos.sk

Reagovať na správu

portret

Calado 4.11.2015 17:04

Dobry den doteraz som pestoval hlivu zo substratu teraz by som chcel skusit zo sadby 1 liter viete poradit kto ma odkusane na kolko litrove vrece mam pouzit liter sadby a kolko cca kg by som dokazal z toho vypestovat hub ?

Reagovať na správu


Pred zaslaním príspevku do diskusie je potrebné prihlásiť sa použitím Vášho prihlasovacieho mena a hesla.