Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Pleurotus ostreatus »

História popisu - Pleurotus ostreatus

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 30.12.2011 18:12

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Jacq.) P. Kumm.


Zmeny urobil: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 25.04.2010 21:21

Výskyt:

Old VersionNew Version
1[180397]Hliva ustricovitá rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín. Veľmi zriedka ju môžme nájsť aj na kmene smreku. Je pomerne hojná. 1[180397]Hliva ustricovitá rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín. Veľmi zriedka ju môžme nájsť aj na kmeni smreku. Je pomerne hojná.


Zmeny urobil: Erik Brozmann
Dátum: 22.11.2009 17:01

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk má 40-150 mm v priemere, je jednostranný, lastúrovitý s dlho podvihnutým okrajom. V mladosti je tmavosivý až oceľovomodrý, v dospelosti vybledá do bledo sivofialova až fialovohneda. Je holý s jemne plstnatým okrajom. 1[180405]Klobúk má 40-150 mm v priemere, je jednostranný, lastúrovitý s dlho podvihnutým okrajom. V mladosti je tmavosivý až oceľovomodrý, v dospelosti vybledá do bledo sivofialova až fialovohneda. Je holý s jemne plstnatým okrajom.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Lupene sú biele až bledosivé, úzke a husté, na báze vidlicovito rozdvojené a na hlúbiku zbiehavé. 1[180402]Lupene sú biele až bledosivé, úzke a husté, na báze vidlicovito rozdvojené a na hlúbiku zbiehavé.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je biely, krátky a hrubý, <u>chlpato strapatý</u>. 1[140849]Hlúbik je biely, krátky a hrubý, <u>chlpato strapatý</u>.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je biela, bez vône a má lahodnú chuť. 1[180400]Dužina je biela, bez vône a má lahodnú chuť.

Výtrusný prach:

Old VersionNew Version
1Výtrusný prach je biely. 1[180398]Výtrusný prach je biely. Výtrusy - 7-15 x 2.5-5.5 μm.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Hliva ustricovitá rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín. Veľmi zriedka ju môžme nájsť aj na kmene smreku. Je pomerne hojná. 1[180397]Hliva ustricovitá rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín. Veľmi zriedka ju môžme nájsť aj na kmene smreku. Je pomerne hojná.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 10.06.2006 12:28

Hliva ustricovitá

Pleurotus ostreatus
Hlíva ústřičná

Výborná jedlá huba
Výskyt: X. - III.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 40-150 mm v priemere, je jednostranný, lastúrovitý s dlho podvihnutým okrajom. V mladosti je tmavosivý až oceľovomodrý, v dospelosti vybledá do bledo sivofialova až fialovohneda. Je holý s jemne plstnatým okrajom.

Plodná časť:

Lupene sú biele až bledosivé, úzke a husté, na báze vidlicovito rozdvojené a na hlúbiku zbiehavé.

Hlúbik:

Hlúbik je biely, krátky a hrubý, chlpato strapatý.

Dužina:

Dužina je biela, bez vône a má lahodnú chuť.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Ľudové názvy:

hliva, psie ucho, chladnačka, chladnička, kladová huba, kladnička, hlivák, liva

Výskyt:

Hliva ustricovitá rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín. Veľmi zriedka ju môžme nájsť aj na kmene smreku. Je pomerne hojná.