Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Hydnellum suaveolens »

História popisu - Hydnellum suaveolens

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Viktorie Halasů
Dátum: 03.10.2023 08:32

Český názov:

Old VersionNew Version
1lošák libovonný 1lošákovec libovonný


Zmeny urobil: Ing. Juraj Kianička
Dátum: 15.08.2013 11:32

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Scop.) P. Karst 1(Scop.) P. Karst.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1<b>Calodon suaveolens</b> <b>(Scop.) P. Karst.</b>, <i>Revue mycol.</i>, Toulouse <b>3</b>(no. 9): 20 (1881)<br><b>Hydnum boreale</b> <b>Banker</b>, <i>Bull. Torrey bot. Club</i> <b>29</b>: 553 (1902)<br><b>Hydnum pullum</b> <b>Fr.</b>, <i>Observ. mycol.</i> (Havniae) <b>1</b>: 133 (1815)<br><b>Hydnum suaveolens</b> <b>Scop.</b>, <i>Fl. carniol.</i>, Edn 2 (Wien) <b>2</b>: 472 (1772)<br><b>Phaeodon suaveolens</b> <b>(Scop.) J. Schr&#246;t.</b>, in Cohn, <i>Krypt.-Fl. Schlesien</i> (Breslau) <b>3.1</b>(25?32): 460 (1888) [1889]<br><b>Sarcodon gravis</b> <b>Coker</b>, <i>J. Elisha Mitchell scient. Soc.</i> <b>55</b>: 376 (1939)

Výskyt do:

Old VersionNew Version
19 110

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Klobúk je nepravidelne vrtidlovitý, najprv klenutý, neskôr plochý, na povrchu hrboľkatý alebo vráskavý, s hrádzovito prevýšeným okrajom, v priemere má 40-80 mm; za mladi býva sivomodrý, v dospelosti belavý alebo krémový s hnedastými odtieňmi.  1Plodniciam sa postupne tvaruje klobúk, ktorý je v mladosti jemne zamatový, zaoblený a hladký, belavý až jemne modrastý, postupne sa na ňom vytvárajú mnohé priehlbinky, stáva sa plochejším, značne drsným, vráskavým a to najmä v strede. Okraj klobúka je rôzne zvlnený a prehnutý smerom nadol. Dospelé plodnice majú v priemere veľkosť klobúka okolo 70 mm. V starobe sa jeho farba mení na hnedastú a to najvýraznejšie v strede klobúka, kde môžeme pozorovať aj rast viacerých výrastkov. Okraj klobúka ostáva stále jasne belavý a často aj prevýšený. U jelenkoviek môžeme pozorovať časté zrastanie klobúkov viacerých plodníc, preto sa často stáva, že plodnica má niekoľko hlúbikov a iba jeden klobúk.

Plodná časť:

Old VersionNew Version
1Hymenofor naspodku klobúka je ostnatý; ostne sú jemné, husté, 4-5 mm dlhé, na hlúbik zbiehavé, za mladi belavé, neskôr sivomodrasté a napokon gaštanovohnedasté s belavými končekmi.  1Pod klobúkom sa nachádzajú jemné, husto usporiadané ostne, ktoré môžu byť belavé, alebo tiež aj modrasté. Tesne pod klobúkom sú kratšie, smerom nadol dlhšie, čo môžeme pozorovať hlavne u dobre vyvinutých a dospelých plodniciach. Ostne pokrývajú aj značnú časť hlúbika. V starobe naberajú hnedastú farbu.

Hlúbik:

Old VersionNew Version
1Hlúbik je vretenovitý, relatívne krátky (10-30 mm vysoký a 30-50 mm hrubý), jemne plstnatý, modrastofialový.  1Hlúbik je pomerne hrubý, ale krátky. Na výšku dosahuje približne 30 mm, na šírku niekedy aj do 50 mm. Má belavú, alebo modrastú farbu a býva značne pokrytý ostňami.

Dužina:

Old VersionNew Version
1Dužina je biela, oblúkovito modro pásikavá, najprv mäkká, neskôr kožovitá až korkovitá, vonia intenzívne anízom. 1Po prerezaní plodnice zistíme, že dužina je belavej farby, slabo modrajúca. Neodmysliteľným znakom tejto jelenkovky je prenikavá a výrazná anízová vôňa.

Makrochemické reakcie:

Old VersionNew Version
1 1Tenký plátok sa reakciou KOH sfarbuje na modro-zelenú farbu.

Výskyt:

Old VersionNew Version
1Rastie od júla do septembra v horských a podhorských ihličnatých lesoch. U nás je dosť zriedkavá.  1Túto krásnu a voňavú jelenkovku môžeme nájsť zriedkavo od júla do októbra, predovšetkým vo vyššie položených ihličnatých lesoch a to hlavne pod smrekmi. Taktiež sa v blízkosti môžu vyskytovať aj borovice, poprípade buky. Rastie jednotlivo, alebo skupinovo, keď na stanovisku môžeme nájsť aj desiatky plodníc.

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1100887


Zmeny urobil: Oldřich Roučka
Dátum: 13.09.2011 14:05

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Scop.) P. Karst


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Pavel Lizoň
Malý atlas húb
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 24.08.2001 00:00

jelenkovka voňavá

Hydnellum suaveolens
lošák libovonný

Nejedlá huba
Výskyt: VI. - IX.

Klobúk/Plodnica:

Klobúk je nepravidelne vrtidlovitý, najprv klenutý, neskôr plochý, na povrchu hrboľkatý alebo vráskavý, s hrádzovito prevýšeným okrajom, v priemere má 40-80 mm; za mladi býva sivomodrý, v dospelosti belavý alebo krémový s hnedastými odtieňmi.

Plodná časť:

Hymenofor naspodku klobúka je ostnatý; ostne sú jemné, husté, 4-5 mm dlhé, na hlúbik zbiehavé, za mladi belavé, neskôr sivomodrasté a napokon gaštanovohnedasté s belavými končekmi.

Hlúbik:

Hlúbik je vretenovitý, relatívne krátky (10-30 mm vysoký a 30-50 mm hrubý), jemne plstnatý, modrastofialový.

Dužina:

Dužina je biela, oblúkovito modro pásikavá, najprv mäkká, neskôr kožovitá až korkovitá, vonia intenzívne anízom.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je hnedastý.

Výskyt:

Rastie od júla do septembra v horských a podhorských ihličnatých lesoch. U nás je dosť zriedkavá.

Význam:

Je to nejedlá, pre praktických hubárov bezvýznamná huba.