Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Trametes confragosa »

História popisu - Trametes confragosa

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 23.12.2011 17:20

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Bolton) Jørst.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 02.04.2001 00:00

trúdnikovec červenkastý

Trametes confragosa
outkovka načervenalá

Nejedlá huba
Výskyt: I. - XII.

Klobúk/Plodnica:

Plodnice sú jednoročné, dosť trváce, bokom prirastené na substrát. Rastú jednotlivo alebo v skupinách škridlicovite nad sebou.


Klobúk je zväčša pravidelne polkruhovitý, má 30-180 mm v priemere a býva 3-20 mm hrubý. Vrchná strana klobúka je plochá, spodná strana je klenutá, okraj tenký a dosť ostrý. Povrch klobúka je takmer hladký alebo lúčovite drsný až vláknitý, zreteľne alebo menej nápadne pásikavý, niekedy aj sústredne ryhovaný, sivastý až jemne červenohnedý. Staršie, vyblednuté plodnice bývajú okrové.

Plodná časť:

Rúrky sú krémové, 2-15 mm dlhé, dosť tenké. Póry sú najprv sivasté alebo belavé, v dospelosti červenkastohnedé, nerovnako veľké a tvarom veľmi premenlivé. Za mladi sú malé, čiastočne okrúhle, v dospelosti väčšie, 0,5-1 mm v priemere, čiarkovite pretiahnuté tak, že niekedy tvoria takmer dokonalé lupene.

Dužina:

Dužina je belavá až bledohnedastá, korkovite kožovitá, 2-10 mm hrubá.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Výskyt:

Trúdnikovec červenkastý rastie po celý rok na kmeňoch, konároch a pňoch listnatých stromov, najmä však vŕb a briez. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. Rozšírenejší je v nižších, teplejších polohách, najmä v lužných lesoch.


Zapríčiňuje intenzívnu bielu hnilobu listnatých stromov. Je to velmi nebezpečná huba, lebo často rastie aj na živých stromoch. Pre praktických hubárov je bezvýznamná, lebo je nejedlá.