Úvodná stránka » Atlas húb » Atlas húb - Zoznam » Aleuria aurantia »

História popisu - Aleuria aurantia

Na tejto stránke je zobrazená história zmien v popise huby. Zelenou farbou sú vyznačené nové texty, červenou farbou sú označené staré, zmenené alebo zmazané texty.

Zoznam zmien

Zmeny urobil: Paľo °
Dátum: 06.09.2012 21:39

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1(Pers. ex Hook.) Fuck. 1(Pers.) Fuckel

Synonymum:

Old VersionNew Version
1Peziza aurantia Pers. ex Hook. 1<b>Helvella coccinea</b> <b>Bolton</b>, <i>Hist. fung. Halifax</i> (Huddersfield) <b>3</b>: 100, tab. 100 (1790) [1789]<br><b>Peziza aurantia</b> <b>Pers.</b>, <i>Observ. mycol.</i> (Lipsiae) <b>2</b>: 76 (1800) [1799]<br><b>Peziza aurantia f. minor</b> <b>Cooke</b>, <i>Grevillea</i> <b>8</b>(no. 46): 61 (1879)<br><b>Peziza aurantia var. stipitata</b> <b>W. Phillips</b>, <i>Man. Brit. Discomyc.</i> (London): 57 (1887)<br><b>Peziza coccinea</b> <b>Huds.</b>, <i>Fl. Angl.</i>, Edn 2: 636 (1778)<br><b>Scodellina aurantia</b> <b>(Pers.) Gray</b>, <i>Nat. Arr. Brit. Pl.</i> (London) <b>1</b>: 668 (1821)

Prelinkovanie na autoritu:

Old VersionNew Version
1 1473871


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 24.03.2006 18:57

Klobúk:

Old VersionNew Version
1Plodnica (apotécium) má v priemere 2080 mm, najprv je takmer guľovitá, neskôr nepravidelne miskovitá s okrajom zahnutým dovnútra a napokon v starobe býva plocho rozprestretá, často poprehýbaná a laločnatá. Je bez hlúbika, celkom prisadnutá k zemi. Vnútorná strana plodnice (técium) je hladká, žltočervená, oranžová alebo rumelkovočervená. Vonkajšia strana je jemne plstnatá, belavá alebo bledo žltookrová. 1Plodnica (apotécium) má v priemere 20-80 mm, najprv je takmer guľovitá, neskôr nepravidelne miskovitá s okrajom zahnutým dovnútra a napokon v starobe býva plocho rozprestretá, často poprehýbaná a laločnatá. Je bez hlúbika, celkom prisadnutá k zemi. Vnútorná strana plodnice (técium) je hladká, žltočervená, oranžová alebo rumelkovočervená. Vonkajšia strana je jemne plstnatá, belavá alebo bledo žltookrová.


Zmeny urobil: Ing. Milan Zelenay
Dátum: 24.03.2006 18:57

Autor latinského názvu:

Old VersionNew Version
1 1(Pers. ex Hook.) Fuck.

Synonymum:

Old VersionNew Version
1 1Peziza aurantia Pers. ex Hook.


Úvodné znenie

Zdroj: Aurel Dermek, Albert Pilát
Poznávajme huby
Publikoval: Mgr. Roland Baranovič
Dátum: 13.07.2001 00:00

Tanierovka oranžová

Aleuria aurantia
Mísenka oranžová

Jedlá huba
Výskyt: VII. - XI.

Klobúk/Plodnica:

Plodnica (apotécium) má v priemere 2080 mm, najprv je takmer guľovitá, neskôr nepravidelne miskovitá s okrajom zahnutým dovnútra a napokon v starobe býva plocho rozprestretá, často poprehýbaná a laločnatá. Je bez hlúbika, celkom prisadnutá k zemi. Vnútorná strana plodnice (técium) je hladká, žltočervená, oranžová alebo rumelkovočervená. Vonkajšia strana je jemne plstnatá, belavá alebo bledo žltookrová.

Dužina:

Dužina je veľmi tenká, krehká a vodnatá, sivobelavá. Vôňa a chuť dužiny je za čerstva nenápadná, v suchom stave po rozdrvení príjemne vonia.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je biely.

Výskyt:

Tanierovka oranžová rastie zvyčajne na okraji lesov a pri lesných cestách, najčastejšie v piesočnatých alebo piesčitoílovitých pôdach. Možno ju nájsť aj v záhradách a parkoch. Plodnice sa objavujú už koncom leta, ale najmä v jeseni, takmer vždy vo veľkých húfoch. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule. U nás sa vyskytuje takmer všade, v nížinách i pahorkatinách.


Je to jedlá, avšak málo výdatná huba. Hodí sa predovšetkým do polievok a do hubových šalátov. Svojím nápadným sfarbením ľahko upútava pozornosť hubárov.